Klienci wybierają tablety zamiast PC. Dlaczego?

Nielsen, czołowa firma analityczna świata, przeprowadziła interesujące badanie na użytkownikach tabletów. Aż 77% z nich deklaruje, że używa częściej tabletu do wykonywania czynności, które wcześniej tradycyjnie wykonywali na komputerze stacjonarnym lub notebooku.

Co ciekawe, wśród powodów dlaczego konsumenci wybierają tablety zamiast PC na czołowych miejscach znajdują się następujące odpowiedzi: tablet jest łatwiejszy do noszenia ze sobą (31%), tablet ma łatwy interfejs użytkownika i system operacyjny (21%), tablet jest szybciej gotowy do pracy (15%), tablet jest wygodniejszy (12%). To symptomatyczne - w dobie kiedy o powodzeniu danej technologii decyduje łatwość jej obsługi w takim samym stopniu do jej użyteczność, tablety przejmują od PC podstawowe czynności, które do tej pory były do niego przypisane.

W wywiadzie dla serwisu Spider's Web , ceniony analityk rynku mobilnego Horace Dediu, tak mówił o zmianach na rynku technologii użytkowej:

Wyobraźmy sobie komputer jako bardzo mądrą osobę, która potrafi wykonywać mnóstwo różnych czynności: zajmować się ogrodem, konstruować maszyny i jednocześnie świetnie gotować. Specjalizacja wymusza na takich osobach porzucenie ogrodnictwa i oddanie tej pracy komuś innemu. PC zostały stworzone do wykonywania wielu czynności, ale z biegiem czasu pojawia się ktoś, kto może nie wygląda super inteligentnie na pierwszy rzut oka, ale również jest ogrodnikiem, który może wykonać robotę w ogrodzie. Najśmieszniejsze jest to, że się dalej uczy, staje się bystrzejszy i w końcu przychodzi i mówi: proszę pana, a może mógłbym panu pomóc w bibliotece, może mógłbym za pana zrobić zakupy. W końcu, jeśli mu na to pozwolimy, przejmie całe nasze życie.

Jak widać na przykładzie badań Nielsena, tablety szybko przejmują kolejne czynności od PC.

Więcej o: