Co łączy różne mobilne systemy operacyjne? Nowe multiplatformowe Scrabble

Obecnie, decydując się na którąś z platform systemowych - Android, Symbian, WP7, czy choćby iOS - jednocześnie rezygnuje się ze współpracy z innymi. W ten sposób nawet najbardziej otwarty system staje się, de facto, zamknięty.

Electronic Arts postanowiło jednak dać użytkownikom wielu systemów operacyjnych możliwość wspólnej zabawy. Gra Scrabble, chyba pierwsza prawdziwie multiplatformowa, ma być dostępna dla posiadaczy iPadów, iPhone'a, urządzeń działających w oparciu o Androida, oraz... za pośrednictwem Facebooka.

Serwis Polygamia , komentujący konferencję prasową EA, donosi:

Czekaliśmy na to całe lata (na multiplatformowość - przyp.red). Dobrze, że wreszcie technologia osiągnęła poziom na tyle wysoki, aby to umożliwić. (...) Gra ma się ukazać w przyszłym tygodniu, za darmo.

Wszystko za sprawą Origin, swoistego serwisu społecznościowego i internetowego sklepu z grami wyprodukowanymi przez Electronic Arts. Wiceprezes EA Interactive, Chip Lange powiedział podczas prezentacji gry:

Obecnie jak opętani zastanawiamy się jak znieść ograniczenia w dostępie do niektórych gier. (...) Nasz cel to umożliwić ludziom szybki i łatwy dostęp do gier. (...) Origin to technologia, która pozwala nam na łączenie wszystkiego nad czym pracujemy.

Grę można ponoć "rozpocząć na jednym urządzeniu a skończyć na drugim". Origin jest bowiem serwisem operującym w chmurze obliczeniowej i to dzięki temu faktowi możliwa jest wspomniana multiplatformowość.

No to mamy pierwszy namacalny - i nie związany z zagadnieniem prowadzenia firmy - przykład przydatności chmury (dla zwykłych użytkowników). Najlepszym komentarzem pozostaje chyba jednak przytoczona już wcześniej wypowiedź korespondenta Polygamii:

Dobrze, że wreszcie technologia osiągnęła poziom na tyle wysoki, aby to umożliwić.
Więcej o: