LG EG960V OLED TV - telewizor idealny? [test]

OLED 4K. Na myśl o tych dwóch słowach Obywatele świata HD dostają miękkich nóg. Oto jest! Wreszcie do Polski trafia LG EG960V - OLED Ultra HD. Wiem, że wielu z Was oczekuje, że będzie to telewizor idealny. Czy taki właśnie jest LG EG9600?

LG EG960V to 55 lub 65 calowy telewizor OLED z matrycą Ultra HD rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Jeśli nie wiecie czym jest OLED, to wyjaśniam szybko na filmie:

 

Temat dla fanów RTV jest gorący. Tym bardziej, że LG, firma najsilniej promująca OLED w wersjach telewizyjnych, wprowadza do Polski nowe odbiorniki.

Po czwartkowej konferencji prasowej wiemy już co, kiedy i za ile będzie u nas dostępne. Cena tytułowego modelu w wersji 65-calowej (tylko taka będzie na razie w Polsce) będzie porażająca - około 30 000 zł. Ale to raczej nie powinno być dla nikogo wielkim zaskoczeniem. Od dawna było wiadomo, że będzie to jeden z tych telewizorów, na który będą mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi.

Modelem LG EG960V miałem okazję bawić się jeszcze przed wspomnianą konferencją, więc już dzisiaj mogę Wam powiedzieć czy będzie on wart Waszych pieniędzy.

LG EG960VLG EG960V Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Technicznie o LG EG960V OLED TV

wynikach telewizora OLED LG EG960V w profesjonalnych testach pisałem już na blogu. Wielu recenzentów pisze, że to najlepszy telewizor jaki do tej pory testowali. Dlaczego?

Przede wszystkim przez to, co OLEDy robią najlepiej - kontrast.

Star WarsStar Wars Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Star WarsStar Wars Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

EG960V nie będzie mistrzem HDR. Jak na OLED jest bardzo jasny (w zależności od źródła mówi się o 130-150 cd/m2 przy 100% białym oknie, po wyjęciu z pudełka, do nawet 375 cd/m2 po kalibracji), ale tutaj nie pobije LCD z pełnym LEDem Samsunga i Philipsa (u tego drugiego szczególnie ciekawie zapowiada się seria 9600). Na przykład maksymalna jasność Samsunga JS9500 (najwyższa seria), to około 335 cd/m2, a nawet testowany przeze mnie JS9000 ze słabszym podświetleniem miał (w zależności od źródła) od 340 do nawet 480 cd/m2.

Problemy z HDR w OLED 4K LG wiążą się też z brakiem wsparcia dla HDMI 2.0a. Telewizor nie wykorzysta więc pełni możliwości Blu-ray Ultra HD HDR.

Tyle minusów. Plusem jest kontrast, którego de facto nie da się zmierzyć. Czerń na tym telewizorze można oczywiście zepsuć niewłaściwymi ustawieniami, ale jeśli dobierzecie je poprawnie (nawet na oko), to efekt jest genialny. W tym aspekcie to OLED jest absolutną górą i żaden, nawet najlepszy i najdroższy LCD nie jest w stanie mu dorównać. Spróbujcie zrobić na jakimś z nich test odróżnienia czarnych pasów filmu od obrazu. Spójrzcie na to ujęcie z Grawitacji.

OLED 4K - filmy - GrawitacjaOLED 4K - filmy - Grawitacja Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Gdzie kończy się ramka telewizora, pasy nad i pod filmem, a gdzie zaczyna kosmos, w którym ugrzęzła Sandra Bullock?

LG EG960V OLED 4K - filmy - GrawitacjaLG EG960V OLED 4K - filmy - Grawitacja Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

LG EG960V OLED 4K - filmy - GrawitacjaLG EG960V OLED 4K - filmy - Grawitacja Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Za kilka lat HDR może być bardzo ważnym elementem rynku RTV. W roku 2015 jeśli mam wybierać między monstrualnym kontrastem i doskonałą czernią, a znakomitym wsparciem dla HDR, to zdecydowanie wybieram to pierwsze.

W kwestii jakości obrazu cieszy poprawka problemów, jakie miały poprzednie OLEDy. Pamiętacie mój test OLEDa LG ED930 oraz kolejny test OLEDa Full HD LG EC930V ? Wspominałem w nim o problemach z reprodukcją idealnej bieli. Bez względu na ustawienia wpadała ona często w inny odcień.

LG EA980LG EA980 Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Tym bardziej przy wychyleniach. LG EC930VLG EC930V Fot. ObywatelHD.pl

Fot. ObywatelHD.pl

W opisywanym modelu Ultra HD widać pod tym względem ogromną poprawę. Przez czas, który u mnie stał używałem go nie tylko do multimediów, ale też pracy, gdzie biały kolor dominuje. Nie zauważyłem żadnych problemów.

LG EG960V OLED 4K - biały kolorLG EG960V OLED 4K - biały kolor Fot. ObywatelHD.pl LG EG960V OLED 4K Fot. ObywatelHD.pl

LG EG960V OLED 4K - zmiana kolorów pod kątemLG EG960V OLED 4K - zmiana kolorów pod kątem Fot. ObywatelHD.pl LG EG960V OLED 4K Fot. ObywatelHD.pl

W trybie gry LG EG960V ma input lag około 57 ms, czyli może pochwali się wynikiem przeciętnym. Przypominam, że standardy są mniej więcej takie:

- 0-20 milisekund - wynik idealny

- 21-40 ms - dobry

- 41-70 ms - przeciętny

- powyżej 70 ms - słaby

LG EG960V OLED 4K - input lagLG EG960V OLED 4K - input lag Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Dla przeciętnego odbiorcy 57 ms nie będzie sprawiało problemu. Sam grałem na nim w League of Legends, Tomb Raidera, dodatek Serca z Kamienia do Wiedźmina 3 i kilka innych tytułów. Bawiłem się znakomicie. Są jednak na rynku telewizory (również UHD) z lepszymi rezultatami, które lepiej sprawdzą się np. w FPSach multiplayer.

Wiedźmin 3 Serca z KamieniaWiedźmin 3 Serca z Kamienia Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Wiedźmin 3 Serca z KamieniaWiedźmin 3 Serca z Kamienia Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

OLED 4K LG EG960V działa pod webOS 2.0. Jest on niezmiennie jednym z najlepszych (jeśli nie najlepszym) systemem operacyjnym dla Smart TV jaki możecie obecnie znaleźć na rynku. Android TV czy Tizen mają więcej aplikacji w sklepach, jednak pod względem prostoty, wygody obsługi i szybkości działania nic nie bije webOSa w wersji 2.0.

webOS dolne menuwebOS dolne menu webOS dolne menu Fot. ObywatelHD.pl webOS dolne menu Fot. ObywatelHD.pl

Dla zwykłego odbiorcy, który chce by telewizor był łatwy w obsłudze i szybki, to jest spełnienie marzeń. Nowy pilot Magic, o którym pisałem już  przy okazji testu LG UF950V , wymaga chwili przyzwyczajenia jeśli przechodzicie z poprzedniego modelu (chodzi o ułożenie ręki i celowanie w przycisk zatwierdzania), jednak po jednym dniu użytkowania staje się przedłużeniem własnej dłoni. Bardzo udana konstrukcja. Jedyny jej minus to brak przycisku play/pause wśród przycisków fizycznych.

LG EG960V OLED 4K - pilotLG EG960V OLED 4K - pilot Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Praktycznie o LG EG960V OLED TV

Od strony czysto technicznej największą zaletą LG EG960V jest więc to, czego się spodziewaliśmy - czerń i kontrast. Nic innego nie jest obecnie w stanie pokonać OLEDa pod tym względem. Dodatkowo LG poprawiło wiele z zeszłorocznych problemów, więc jest tylko lepiej.

Full HD vs Ultra HDFull HD vs Ultra HD Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Full HD vs Ultra HDFull HD vs Ultra HD Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Jednak jak się tego używa? Tak po prostu, po ustawieniu w domu i włączeniu?

Przede wszystkim telewizor jest szybki. Tego najbardziej brakowało w zeszłorocznym sprzęcie LG bazującym na webOS 1.0. Druga wersja tego systemu na nowym hardwarze działa wyśmienicie. Testowałem już to kiedyś (obejrzyjcie poniższy film), więc nie było to dla mnie zaskoczeniem, ale przyjemność nadal pozostała.

 

Oczywiście nie wszystkie niedociągnięcia zostały usunięte. To byłoby zbyt piękne. Na przykład boczny panel pojawiający się po wciśnięciu przycisku zębatki jest bardzo wygodny i działa ultra płynnie, ale po wciśnięciu przycisku głównego na pilocie (tego pod rolką) przeskakuje się z opcji na opcję (np. między trybami obrazu w zakładce Obraz), a nie ją zatwierdza. Aby z niego wyjść trzeba za każdym razem przejść na krzyżyk u góry. Nie jest to zbyt wygodne.

webOS 2.0 panel bocznywebOS 2.0 panel boczny Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Na pasku dolnym webOS 2.0 nadal nie można też usunąć ikonki sklepu LG, która nadal jest przyklejona na stałe na pierwszym miejscu. Miałoby to więcej sensu gdyby LG stawiało obecnie silnie na rozbudowę repertuaru aplikacji Smart TV, ale tak nie jest. Są tu najważniejsze appki VOD i trochę "zapychaczy", ale nowości jest niewiele i w większości nie będą zbyt przydatne. Stały dostęp do skrótu prowadzącego do sklepu jest więc zbędny.

webOS 2.0 - dolna belkawebOS 2.0 - dolna belka Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

sklep Smart TVsklep Smart TV Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Wbudowana w telewizor przeglądarka internetowa jest praktycznie taka sama jak w  OLEDzie Full HD LG EC930V . Oznacza to, że nadal nie ma Flasha, ale poza tym jest w miarę wygodna. Nie będzie w stanie zastąpić na stałe Waszej ulubionej przeglądarki w komputerze, tablecie czy na komórce, ale do pojedynczych, prostych zadań się sprawdzi.

LG EG960V OLED 4K - wwwLG EG960V OLED 4K - www Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Poza tym jest wygodnie, szybko i intuicyjnie, a to najważniejsze w systemie telewizora. Podobnie jak w poprzednich wersjach webOS, telewizor można bez problemu połączyć z komórką i sklonować jej obraz w wersji jeden do jeden.

LG EG960V OLED 4K - MiracastLG EG960V OLED 4K - Miracast Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Jeśli idzie o design całości, to mam jedną uwagę. Wygięta podstawka pasująca do takiej samej matrycy to fajny dodatek, ale przezroczysta powierzchnia łącząca ją z ekranem już mniej. Zostawianie wolnej przestrzeni pod telewizorem to nigdy nie był zbyt dobry pomysł, bo jeśli nie macie dobrze ukrytych kabli, to widać je walające się za urządzeniem. W tym przypadku dochodzi jeszcze kwestia kurzu, który zbiera się niestety w najmniej wygodnym do czyszczenia miejscu - z tyłu podstawki, za przezroczystym panelem.

LG EG960V OLED 4K - podstawkaLG EG960V OLED 4K - podstawka Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

LG EG960V OLED 4K - podstawka brudLG EG960V OLED 4K - podstawka brud Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Pamiętajcie by dbać o swojego OLEDa i czyścić go regularnie.

Na osłodę jest wspomniany wcześniej pilot, który można postawić w pionie (i o dziwo dość często to robiłem) oraz matryca, która od połowy konstrukcji w górę jest też ultracienka. W przypadku LCD taka grubość prawie zawsze odbija się na jakości obrazu (np. podświetlania), a w OLEDach można robić bezkarnie nie bojąc się o jakikolwiek negatywny wpływ.

LG EG960V - grubośćLG EG960V - grubość Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Telewizor nie jest jeszcze tak cienki jak prototypy rodem z przyszłości, ale i tak wygląda fajnie.

 

Nie do końca rozumiem z kolei dlaczego LG umieściło w telewizorze z tak bardzo wysokiej półki cenowej i jakościowej, tylko trzy złącza HDMI. Są one oddzielone od siebie większą przerwą niż zazwyczaj, ale jest ich po prostu za mało.

LG EG960V OLED 4K - złączaLG EG960V OLED 4K - złącza Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Zamiast tego mamy trzy złącza USB, co oczywiście cieszy, ale HDMI jest ważniejsze. Na dodatek tylko jedno z trzech złącz USB jest w standardzie 3.0. To też powinien już być standard w telewizorze tej klasy.

LG EG960V OLED 4K - złącza USB 3.0LG EG960V OLED 4K - złącza USB 3.0 Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Na deser praktycznego wykorzystywania telewizora jest jeszcze 3D. Jak na LG przystało, mamy tutaj technologię okularów pasywnych, więc producent może bez stresu o koszty dodać je do zestawu. Wy z kolei możecie równie bezstresowo kupić sobie kolejne pary jeśli tylko je potrzebujecie. Są tanie jak barszcz.

LG EG960V OLED 4K - 3DLG EG960V OLED 4K - 3D Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

Jak wrażenia? OLED LG EG960V daje radę w 3D! Wreszcie pasywne 3D ma rozdzielczość Full HD (dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu matrycy 4K), można swobodnie modyfikować ustawienia obrazu i głębi trzeciego wymiaru.

LG EG960V OLED 4K - 3D ustawieniaLG EG960V OLED 4K - 3D ustawienia Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

No i crosstalk (widoczne rozchodzenie się obrazu dla lewego i prawego oka) znika jeśli siedzicie równo przed matrycą (pojawia się przy wychyleniu). W początkowej scenie Avatara, gdy bohaterowie lecą transportowcem na powierzchnię Pandory, EG9600 wypadł znakomicie! A na tej scenie wykłada się większość telewizorów 3D.

LG EG960V OLED 4K - 3D AvatarLG EG960V OLED 4K - 3D Avatar Fot. ObywatelHD.pl Fot. ObywatelHD.pl

LG EG960V OLED TV - telewizor idealny?

Nie ma czegoś takiego jak sprzęt idealny.

Nowy telewizor LG nie ma takiej jasności jak niektóre modele LCD i nie obsługuje HDMI 2.0a, więc nie będzie odpowiednim wyborem dla HDR. Smart TV LG jest również nadal ubogie w aplikacje (chociaż na szczęście są już najważniejsze dla Polaków programy VOD). Tylko trzy złącza USB, to też dziwna decyzja producenta. No i jest jeszcze cena. LG EG960V to produkt z najwyższej półki, który dla większości Obywateli HD pozostanie tylko w sferze marzeń.

Poza tym jest to jednak diabelsko dobry sprzęt. LG wyeliminowało w nim wiele poprzednich niedociągnięć i dodało nową jakość. WebOS w wersji 2.0 działa rewelacyjnie dobrze, nowy pilot jest większy, ale i bardziej praktyczny. Jest też malutki, bardzo drobny szczegół - to jest kolejna generacja matryc OLED, tym razem UHD. I to widać. Telewizor jest jaśniejszy, biel doskonalsza, czerń tak samo głęboka jak zawsze, a jeśli EG960V nakarmicie filmami lub zdjęciami w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, to jest spora szansa, że oczy wyjdą Wam z orbit. Pod wieloma względami OLED jest technologią tak różną i tak lepszą od LCD, że nic z ciekłych kryształów nie ma do niej startu.

Nie, nie ma sprzętu idealnego. OLED 4K LG EG960V nie jest tu wyjątkiem. Jednak dla fanów kinowych doznań w zaciszu własnego domu LG EG960V będzie spełnieniem marzeń.

Szymon Adamus

Więcej o: