YouTube gotowy na płatne VOD

Według serwisu The Wrap jeszcze w tym, a najpóźniej w przyszłym tygodniu na YouTube ruszy wirtualna wypożyczalnia filmów z oferty dużych wytwórni.

Usługa ma obejmować nowe tytuły z największych wytwórni takich jak Sony Pictures Entertainment, Warner Bros. czy Universal , a także mniejszych jak Lionsgate i Kino Lorber. Ma to być największa i najsilniejsza konkurencja iTunes'a. Nawet mimo braku zainteresowania ze strony Paramount, Foxa i Disney'a.

Od czasu uruchomienia usługi rok temu stopniowo dodawaliśmy coraz więcej tytułów do biblioteki filmowej YouTube i teraz mamy tysiące dostępnych filmów. Poza tym nie komentujemy plotek i spekulacji.

Tłumaczył rzecznik prasowy firmy.

filmy na YouTubefilmy na YouTube Fot. YouTube

Wcześniej usługa nie była jednak tym czym ma być teraz. YouTube chce konkurować z największymi graczami. Filmy mają pojawiać się wraz z premierami na DVD i kosztować niewiele (kilka dolarów za wypożyczenie). Duże wytwórnie są już bardziej otwarte na tego typu pomysły i widzą w cyfrowej dystrybucji nowy sposób na zwiększenie obrotów.

W ich podejściu do tego tematu najlepsze jest odejście od standardowej oferty abonamentowej w stronę nowych obszarów, w których do tej pory był mniejszy rozwój.

Powiedział przedstawiciel jednego studia, które podpisało już umowę z serwisem.

Jeden z użytkowników Hacker News znalazł kopię nowej witryny YouTube Store .

The Next WebThe Next Web Fot. The Next Web

Udało się wypożyczyć film w jakości 480p za dwa dolary . Problem pojawił się przy próbie wypożyczenia z obszarów spoza Stanów Zjednoczonych. Blokady regionalne mogą być największym problemem nowej usługi z perspektywy mieszkańców Starego Kontynentu. Byłaby wielka szkoda, gdyby wypożyczalnia VOD You Tube nie działała w Polsce. Niestety dotychczasowe doświadczenia z tym serwisem i np. treściami Sony nie nastrajają optymistycznie.

Źródła: The Wrap , The Next Web

Szymon Adamus

Więcej o: