Wysokie płace minimalne? Znajdziesz je właśnie tam!

Pracujesz na podstawie umowy o pracę? Twój pracodawca nie może zejść poniżej określonego poziomu płacy minimalnej. Poznaj największe limity narzucone państwa EU. Dane liczbowe odpowiadają nominalnym wartościom miesięcznych zarobków za drugie półrocze 2015 roku. Pochodzą z najaktualniejszego raportu Eurostatu. Dla przejrzystego porównania warto pamiętać, że polska płaca minimalna opiewa na 417.55 euro/mies.
Saltee Island Great, Ireland Saltee Island Great, Ireland Wynand van Poortvliet

Wysokie płace minimalne? Znajdziesz je właśnie tam!

Pracujesz na podstawie umowy o pracę? Twój pracodawca nie może zejść poniżej określonego poziomu płacy minimalnej. Poznaj największe limity narzucone przez państwa EU. Dane liczbowe odpowiadają nominalnym wartościom miesięcznych zarobków za drugie półrocze 2015 roku. Pochodzą z najaktualniejszego raportu Eurostatu. Dla przejrzystego porównania warto pamiętać, że polska płaca minimalna opiewa na 417.55 euro/mies.

#5 Irlandia

Płace różnicowane są zarówno pod względem wieku pracownika i stażu jego pracy. Za doświadczonego uważa się każdego powyżej 19 roku życia, kto jest już po 2 latach od swojego pierwszego zatrudnienia. Wówczas państwo gwarantuje mu stawkę 8.65 euro na godzinę. Zgodnie z wyliczeniami Eurostatu kwota ta jest tożsama z minimalnymi wpływami 1461.85 euro miesięcznie.

Brussels, Belgium Brussels, Belgium Martins Zemlickis, unsplash.com

#4 Belgia

Wyobraź sobie że jesteś statystycznym Belgiem. Pracując po 45 godzin tygodniowo (maksymalny wymiar godzinowy) w najniżej wycenianych sektorach gospodarki zarobisz przez miesiąc minimum 1501.82 euro.

Rotterdam, Netherlands Rotterdam, Netherlands Rik van der Kroom, unsplash.com

#3 Holandia

Rząd Holandii różnicuje płace minimalne w zależności od wieku rozpatrywanej osoby. Najwyższa ustawowa stawka przysługuje każdemu po 23 roku życia. Jednocześnie państwo nie wprowadziło żadnych oficjalnych regulacji co do ilości godzin, które należy przepracować w tygodniu - zazwyczaj jest to od 36 do 40 godzin. Zgodnie z raportem Eurostatu Holender zaliczający się do grupy o wyższych stawkach może zarobić minimum 1507.80 euro miesięcznie.

Millenium Bridge, London Millenium Bridge, London Anthony Delanoix, unsplash.com

#2 Wielka Brytania

Stawka płacy minimalnej, którą można otrzymać pracując w Wielkiej Brytanii, jest różnicowana w zależności od wieku. Jak podaje gov.uk najwięcej zarabiają osoby powyżej 21 roku życia - 6.7 funta za godzinę, a każdy między 18 a 20 rokiem życia - po 5.3 funta. W ujęciu miesięcznym wpływy do budżetu domowego statystycznego brytyjskiego opiewają na minimum na 1509.7 euro.

Luxemburg Luxemburg Flavio Ensiki, flickr.com

#1 Luksemburg

Jest czego pozazdrościć - zaledwie miesiąc pracy starczy aby statystyczny Luksemburczyk zarobił 1922.96 euro. Z jednej strony kwota ta zrobi na tobie jeszcze większe wrażenie gdy weźmiesz pod uwagę fakt, że jest prawie pięciokrotnie większa od minimalnej stawki oferowanej Polakom. Z drugiej - koszty życia w Luksemburgu są odpowiednio wyższe od tych w naszej ojczyźnie.

Ale nie daj się wpędzić w pułapkę! Pamiętaj, że nominalne kwoty co prawda odzwierciedlają stan faktyczny, ale nie nadają się do efektywnego porównywania danych statystycznych. Aby efektywnie porównać miesięczne stawki płacy minimalnej między państwami musisz dysponować informacją o ich parytecie siły nabywczej. Tylko wówczas będziesz mógł stwierdzić na jaki standard życia pozwalają określone sumy.