Bill Gates chyba nie będzie zadowolony. Amazon pierwszy raz w historii cenniejszy od Microsoftu

Kapitalizacja giełdowa spółki Amazon przekroczyła 700 mld dolarów. Oznacza to, że gigant e-handlu jest trzecią co do wartości spółką notowaną na nowojorskiej giełdzie.
Amazon z największym zyskiem netto w historii Amazon z największym zyskiem netto w historii Fot. ROBERT SCOBLE/FLICKR/Amazon (materiały prasowe)

Ponad 706 mld dol. za Amazona

Do tej pory trzecią najbardziej wartościową spółką publiczną był Microsoft. Na podium znajdowały się poza tym Apple i Alphabet. Teraz Amazon jest wart więcej niż Microsoft.

Akcje Amazona wyceniane są w tym momencie na 1 458,58 dol. Oznacza to, że kapitalizacja giełdowa amerykańskiej spółki wynosi 706,1 mld dol. To więcej niż wartość Microsoftu, wycenianego na 699 mld dol. Jeśli dotychczasowe trendy na amerykańskiej giełdzie będą kontynuowane, przewaga koncernu kontrolowanego przez Jeffa Bezosa będzie się powiększać. Wartość akcji Microsoftu odnotowała bowiem pod koniec ubiegłego dnia 1,6-procentowy wzrost, Amazona 2,6-procentowy.

Centrum Logistyczne Amazon Centrum Logistyczne Amazon Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Jeff Bezos najbogatszym człowiekiem na świecie

Na dwóch pierwszych miejscach nadal są Apple (kapitalizacja około 849 mld dol.) i Alphabet (właściciel Googla) wyceniany na nieco ponad 745 mld dol. Pierwszą piątkę zamyka Facebook z 521,5 mld dol. kapitalizacji.

Wzrost wartości akcji Amazona oznacza także większy majątek Jeffa Bezosa, który ma 78,9 miliona akcji Amazona, czyli 16,3 proc. wszystkich. Pakiet akcji, który kontroluje, wyceniany jest na 118,5 mld dol. Oznacza to, że jest najbogatszym człowiekiem na świecie. Majątek drugiego Billa Gatesa to około 90,3 miliarda dolarów.

Kurs akcji Amazona od 1997 roku Kurs akcji Amazona od 1997 roku stooq.pl

Amazon będzie zyskiwał

Warto przypomnieć, że w dniu debiutu na giełdzie, w maju 1997 r. Amazona wyceniono na 560 mln dol. Kapitalizacja giełdowa Microsoftu sięgała wówczas 140 mld dol. Spółka założona przez Billa Gatesa i Paula Allena straciła jednak wiele w efekcie oskarżeń o wykorzystywanie pozycji monopolisty.

Amazon tymczasem zyskuje dzięki ulepszaniu platformy handlowej, optymalizacji technologii logistyki i szybkiego dostarczania towaru klientom. Firma chce wspólnie z Berkshire Hathaway i JPMorgan Chase & Co. stworzyć osobną spółkę, która ma leczyć amerykańskich pracowników wymienionych firm oraz ich rodziny.

Na inwestorów działają także zapowiedzi przyszłych działań Amazona, m.in. wejścia w branżę szpitalną, stworzenia własnej spółki kurierskiej czy prac nad układami scalonymi do obsługi sztucznej inteligencji.

Cotygodniowe podsumowanie roku 7/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha.

Więcej o: