Dominikana - 8 powodów, dla których musisz ją odwiedzić

Na pięknej Dominikanie można odpoczywać w cieniu palm, nurkować w kolorowym świecie, zagrać w golfa na spektakularnych polach albo po prostu powłóczyć się po zabytkowych, kilkusetletnich uliczkach. Dominikana to prawdziwa perła wśród karaibskich wysp. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Puerto Plata, Dominikana Puerto Plata, Dominikana fot. AbElena / shutterstock.com

Puerto Plata

Jeden z najbardziej znanych karaibskich kurortów oraz stolica prowincji o tej samej nazwie. 'Srebrne miasto', bo tak nazywane jest Puerto Plata, obecnie znane jest przede wszystkim jako miejscowość wypoczynkowa, jednak jego historia sięga początków XVI wieku. To właśnie wtedy wzniesiono tu twierdzę (Fort San Felipe) odgrywającą istotną rolę podczas hiszpańskich podbojów w Ameryce Środkowej. Dzięki tak długiej historii miasto to obfituje w wiele zabytków czających się pomiędzy uroczymi, wąskimi uliczkami i kamienicami w wiktoriańskim stylu. Jednym z nich jest wzniesiona w stylu art déco katedra świętego Filipa Apostoła.

Okoliczne wybrzeże, pomimo że nazywane srebrnym, słynie głównie z bogatych złóż bursztynu, co także przekłada się na ofertę tutejszych stoisk i bazarów, na których można dostać wyjątkowo piękne pamiątki wykonane z tego kamienia. W centrum miasta znajduje się również interesujące muzeum bursztynu. Nie zapominajmy jednak, że Puerto Plata to przede wszystkim nowoczesny kurort z rozwiniętą bazą hotelową oraz znakomitymi warunkami do uprawiania sportów wodnych - to zasługa silnych wiatrów, które co roku przyciągają tu amatorów żeglarstwa, surfingu i windsurfingu.

Dominikana Dominikana fot. Denis Burdin / shutterstock.com

Park Narodowy Jaragua

Położony w południowo-zachodniej części kraju, w prowincji Pedernalez, jest największym obszarem chronionym nie tylko na Dominikanie, ale także w całym regionie Karaibów. Zajmuje obszar ponad 1300 kilometrów kwadratowych, z czego zdecydowaną większość stanowią wody morskie oraz powierzchnia wysp Beata i Alto Velo, które są znanym siedliskiem licznych gatunków ptaków. Natomiast rejon laguny Oviedo charakteryzuje się idealnymi warunkami dla populacji takich zwierząt, jak żółwie morskie, legwany.

Tutaj znajdują się również bardzo rzadkie lęgowiska flamingów. Dzięki suchemu klimatowi panującemu w parku możemy zobaczyć tu także wiele gatunków kaktusów. Kiedy marzy nam się chwila ochłody, warto wybrać się do znajdujących się na terenie rezerwatu jaskiń El Guanal i La Poza, w których możemy podziwiać archeologiczne odkrycia z epoki Indian Taino oraz Arawak. Co ciekawe, sama nazwa parku również pochodzi właśnie od imienia jednego z wodzów tego pierwszego plemienia.

Dominikana Dominikana fot. Tatiana Popova / shutterstock.com

Sosua

Niektórzy nazywają to miasto 'Karaibską Ibizą' - nie bez powodu. To prawdopodobnie jedno z najbardziej imprezowych miejsc na całej Dominikanie. Zdecydowanie polecane młodym turystom, którzy oprócz całodziennego wylegiwania się na złotym piasku, po zachodzie słońca chcą się dobrze zabawić.

To gwarantuje Sosua - pełna jest barów, dyskotek oraz nocnych klubów, które zaczynają pustoszeć dopiero bladym świtem... i to wcale nie dlatego, że już się kończą. Po prostu imprezy najczęściej przenoszą się na plaże. Tutejsze 'Beach parties' są wręcz kultowe! Jednak Sosua to nie tylko zabawa - to także znakomite miejsce dla fanów sportów wodnych, szczególnie nurkowania i snorkelingu. Spokojne i przejrzyste wody kryją kolorową rafę koralową oraz różnorodne gatunki ryb.

Dominikana Dominikana fot. Klemen Misic / shutterstock.com

Półwysep Samaná

Nieprzypadkowo uznawany jest za jedno z najbardziej urokliwszych miejsc na całej Dominikanie - to tutaj znajdują się prawdopodobnie najpiękniejsze plaże na całej wyspie, w tym niezwykle widowiskowa Playa Rincon. Dodatkowym plusem półwyspu Samaná jest także sielska atmosfera i brak masowej turystyki, dlatego też życie płynie tu wolniej, a sam region postrzegany jest jako oaza spokoju. Tutejszy park narodowy (Parque Nacional Los Haitises) to raj dla wielbicieli przyrody - oblewane przejrzystą wodą wysepki porasta tropikalna roślinność oraz gęste lasy namorzynowe.

Znajdziemy tu także wspaniały wodospad Salto El Limón oraz jaskinie, na których ścianach odkryto prekolumbijskie malowidła. Na półwysep warto przyjechać zwłaszcza na początku roku - w styczniu i lutym w zatoce Samaná pojawiają się ogromne humbaki wraz z nowo narodzonymi młodymi.

Fot. Jast / wikimedia commons Fot. Jast / wikimedia commons Fot. Jast / wikimedia commons

Jezioro Enriquillo

Największe jezioro Antyli wyjątkowe jest nie tylko z powodu swojej rozległej powierzchni. Jest ono także najniżej położonym punktem w regionie, ponieważ Enriquillo usytuowane jest w rowie tektonicznym znajdującym się 46 metrów poniżej poziomu morza. Z tego też powodu charakteryzuje się wysokim zasoleniem wody - prawie trzykrotnie większym od wody morskiej.

Jezioro jest częścią parku narodowego Isla Cabritos znanego przede wszystkim dzięki jednej z najliczniejszych w obu Amerykach populacji dzikich krokodyli. Oprócz tego, w rezerwacie tym schronienie znalazło ponad 60 chronionych gatunków ptaków oraz 100 gatunków roślin. Otaczające jezioro pasma górskie Sierra de Neiba oraz Sierra de Bahoruco kryją także inne skarby - pozostałości po kulturze miejscowych Indian Taino w postaci naściennych malowideł znajdujących się w licznych jaskiniach.

Dominikana, Santo Domingo Dominikana, Santo Domingo fot. MKworldphoto / shutterstock.com

Santo Domingo

Stolica Dominikany nosi zaszczytne miano najstarszego, założonego przez kolonizatorów, miasta w tak zwanym Nowym Świecie. Zostało stworzone przez brata samego Krzysztofa Kolumba pod koniec XV wieku i od razu stało się główną hiszpańską bazą podboju pozostałych amerykańskich terytoriów oraz istotnym kolonialnym ośrodkiem administracyjnym. Najcenniejszą perłą w koronie Santo Domingo jest tutejsze stare miasto (Zona Colonial), które w 1990 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pełna jest ona urokliwych, świetnie do dzisiaj zachowanych kamienic w hiszpańskim stylu kolonialnym, wijących się wzdłuż wąskich brukowanych uliczek.

Bez wątpienia jednym z najważniejszych zabytków tutejszych zabytków jest Bazylika Mniejsza Najświętszej Marii Panny, która jest najstarszą istniejącą do dzisiaj katedrą w obu Amerykach. Entuzjaści sztuki w stolicy Dominikany także nie będą nudzić - Plaza de la Cultura to miejsce, gdzie znajduje się m.in. muzeum sztuki nowoczesnej oraz Pałac Narodowy. Innym obowiązkowym punktem podczas wizyty w Santo Domingo jest spacer po uroczej nadmorskiej promenadzie Malecon.

Pomoc za pomoc Pomoc za pomoc fot. Joao Virissimo / shutterstock.com

Punta Cana

Kolejny, niezwykle popularny wśród turystów z całego świata, region turystyczny Dominikany - jest to najbardziej wysunięty na wschód przylądek kraju. W tym rejonie znajdziemy aż dziesięć długich i szerokich pięknych plaż oblanych ciepłą, błękitną wodą. Punta Cana to także, podobnie zresztą jak Puerto Plata, miejsce do uprawiania wszelakich sportów wodnych, ale nie tylko. W tym regionie znajdują się bowiem również urokliwie usytuowane pola golfowe, niektóre z fantastycznym widokiem na ocean. Punta Cana słynie także ze znakomitej kuchni - wzdłuż plaż znajdziemy wiele klimatycznych barów i restauracji, które serwują wyłącznie tradycyjne karaibskie dania.

Co więcej, nieopodal wybrzeży Punta Cana znajduje się słynna Wyspa Delfinów. To naturalne 'akwarium' jest oddalone zaledwie o kilka minut podróży łodzią na otwarte morze, gdzie po odbyciu krótkiego szkolenia można popływać w towarzystwie delfinów, płaszczek, a nawet rekinów w ich naturalnym środowisku.

Dominikana Dominikana fot. Jovana Milanko / shutterstock.com

Parque Nacional del Este

Jeden z najcenniejszych parków narodowych na Dominikanie plasuje się równocześnie w gronie największych wodnych rezerwatów na całych Karaibach. Parque Nacional del Este słynie przede wszystkim z tego, że jest domem dla ponad 112 różnych gatunków ptaków. Oprócz tego żyje tu także mnóstwo gryzoni oraz aż 18 gatunków nietoperzy.

Jednak największe wrażenie na odwiedzających robi podwodna rafa koralowa, dzięki której miejsce to jest jednym z najlepszych do uprawiania nurkowania na całych Karaibach. Warte odwiedzenia są również liczne, znajdujące się w rejonie Guaraguao, jaskinie. Na ich ścianach odnaleziono cenne wielowiekowe malowidła. A co po dniu pełnym wrażeń? Romantyczny wieczór na jednej z tutejszych urokliwych (i przede wszystkim pustych) plaż.