Najlepsze darmowe programy do czyszczenia i optymalizacji systemu

Kiedy użytkujemy nasz komputer przez dłuższy okres, zapewne zauważamy po miesiącu, trzech, czy też po pół roku, że działa gorzej niż wcześniej. System operacyjny podobnie jak dom wymaga sprzątania, a sprzętem służącym do oczyszczenia tego bałaganu są specjalne programy. Poniżej przedstawiamy zestawienie najciekawszych aplikacji do optymalizacji systemów Windows.

Programy do optymalizacji Windows

Większość z przedstawionych programów spełnia trzy podstawowe funkcje:

- usunięcie plików tymczasowych utworzonych przez system, aplikacje i przeglądarki internetowe dzięki czemu odzyskamy miejsce na dysku;
- oczyszczenie rejestru, co pozwoli na szybszą pracę systemu i jego uruchomienie;
- usunięcie programów z autostartu (bardzo przydatna funkcja jeżeli posiadamy wiele programów które uruchamiają się wraz z systemem, a chcemy się ich pozbyć).

 

Różnicami między nimi są bardziej zaawansowane opcje, które przydadzą się nam rzadziej niż wyżej przedstawione, głównie do generalnych porządków w naszym systemie. Trzeba jednak dodać, że programy spełniają rolę "narzędzia", a naszym zadaniem jest umiejętne posługiwanie się nimi.

Przedstawione przez nas programy wybraliśmy spośród kilkunastu najpopularniejszych aplikacji do czyszczenia systemu. Głównym kryterium, które spowodowało wybranie takich a nie innych programów, był fakt że są darmowe, łatwe w obsłudze i nie posiadają dodatkowych "śmieciowych" aplikacji, które w przypadku innych popularnych narzędzi często chciały być instalowane na naszych komputerach.

CCleaner

CCleaner to program przeznaczony dla osób, które chcą łatwo i szybko oczyścić system i zwiększyć jego wydajność. Jego łatwość obsługi spodoba się mniej zaawansowanym użytkownikom. Pasek opcji znajdujący się po lewej stronie pozwala na szybkie przełączanie się między możliwościami programu.

CCleaner jest bardzo wydajnym programem i działa wydajnie nawet na starszych maszynach. Jako niewątpliwą zaletę można jeszcze wspomnieć o jego niewielkim rozmiarze - zajmuje on jedynie 10MB.

Prosty interfers i szybkość działania wymuszają niestety pewne ograniczenia. Nie znajdziemy tu bowiem bardziej zaawansowanych opcji, jeżeli chcielibyśmy w większym stopniu dokonać optymalizacji systemu.

Program CCleaner w najnowszej wersji pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl

Advanced SystemCare

Advanced SystemCare zawiera szereg narzędzi do defragmentacji dysku, czyszczenia rejestru systemowego, optymalizacji systemu, usuwania danych, przyspieszenia połączenia internetowego i procesów oraz wreszcie usuwania złośliwego oprogramowania. Innymi słowy - Advanced SystemCare to prawdziwe centrum zarządzania systemem.

Nowa odsłona programu posiada bardzo stylowy interfejs, a także rozróżnienie dla mniej
i bardziej zaawansowanych użytkowników
. W mniej zaawansowanym widoku wystarczy nacisnąć jeden przycisk by oczyścić nasz system. Ekspercki tryb pozwoli na wybór czynności które program ma wykonać, a także przejść do innych programów należących do producenta.

Program bardzo poprawnie wykonuje swoje przeznaczenie, lecz do pełni wydajności programu zalecany jest sprzęt nie starszy niż 3-4 letni (na słabszych konfiguracjach działa po prostu wolniej).

Program Advanced SystemCare Free w najnowszej wersji pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl

Wise Care 365

Wise Care 365 ma bardzo prosty i przejrzysty interfejs, który pomoże nam się odnaleźć w wielu opcjach programu. Na górnej belce posiadamy 5 kafelków, a każdy z nich zawiera inne funkcje.

Program posiada sporo opcji optymalizacji, jak i czyszczenia systemu. Znajdziemy tu takie funkcje jak czyszczenie i defragmentacja rejestru, poszukiwanie i usuwanie niepotrzebnych plików, wybór programów startowych, ogólna optymalizacja systemu, usuwanie śladów aktywności użytkownika i wiele innych.

Zarówno codzienne używanie programu, jak i sporadyczne pomoże nam w osiągnięciu zamierzonego celu - sprawniej działającego systemu Windows.

Program Wise Care 365 Free w najnowszej wersji pobierzecie z serwisu Sciagnij.pl

Więcej o: