Najlepsze darmowe programy do edycji zdjęć i obrazów

Praca z plikami graficznymi to w dzisiejszych czasach nie tylko domena grafików. Praktycznie każdy użytkownik komputera, raz na jakiś czas, zajmuje się obróbką takich materiałów dla własnych potrzeb. Nie da się jednak tego zrobić bez odpowiedniego oprogramowania.

Programy do edycji, retuszu, rysowania, tworzenia

Przedstawione przez nas programy wybraliśmy spośród kilkunastu najpopularniejszych aplikacji do edycji plików graficznych. Głównym kryterium, które spowodowało wybranie takich a nie innych programów, był fakt że są darmowe, łatwe w obsłudze, a zarazem posiadają rozbudowane możliwości, a także nie posiadają dodatkowych "śmieciowych" aplikacji.

Paint.NET

Paint.NET na pewno przewyższa wbudowany w Windows program graficzny, a ponadto posiada wiele funkcji, które pozwalają mu się mierzyć z płatnymi odpowiednikami.

Na uwagę szczególnie zasługuje opcja nielimitowanego cofania poczynionych zmian, co będzie bardzo przydatne w przypadku bardziej skomplikowanych projektów.  Niewątpliwym plusem jest też możliwość skorzystania z bogatej palety efektów. Przypomina to nieco to, co oferuje drogi i doskonale rozpoznawalny Adobe Photoshop - mamy tu do dyspozycji Artistic, Blurs, Distort, Noise, Photo, Render, Stylize. Nie zapominajmy również o opcji korzystania z warstw - layers - co będzie istotne przy bardziej zaawansowanych pracach.

Do listy plusów należałoby też dorzucić czytelność oraz przejrzystość aplikacji. Już kilka chwil po pierwszym uruchomieniu możemy zorientować się gdzie umieszczono wszelkie opcje i zabrać się do pracy z programem.
Warto też wspomnieć o szybkości działania - program nawet po wybraniu do otwarcia bardzo dużej ilości zdjęć w wysokiej rozdzielczości wczytuje je bardzo szybko. Możemy też przemieszczać się pomiędzy nimi z pomocą wygodnego paska u góry aplikacji, który da się też rozwinąć w dół. Otwarte pliki możemy zamykać w sposób przypominający pracę z kartami w przeglądarce internetowej. Bardzo wygodne rozwiązanie.

Aplikacja posiada wszelkie przydatne funkcje, które spodobają się zarówno osobom zajmującym się pracą z plikami graficznymi od czasu do czasu, jak i tym, którzy szukają solidnego i darmowego programu graficznego o większych możliwościach.

Program Paint.NET w najnowszej wersji pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl

PhotoFiltre

PhotoFiltre dobrze sprawdzi się w warunkach domowych, jak i w niewielkim biurze. Z pomocą aplikacji dokonamy tak podstawowych rzeczy związanych z obróbką grafiki, jak chociażby niezwykle przydatne przycinanie. Możemy otworzyć naraz wiele plików, co nie wpłynie w żaden sposób na stabilność programu, a potem z pomocą skrótu klawiszowego przyciąć je zależnie od naszych potrzeb. Rzecz niby oczywista, ale jest wiele osób, które napotykają na problemy w wyborze aplikacji będącej niewielką i przystępną, a jednocześnie oferującą podstawowe funkcje.

Poza tym program pozwoli na usuwanie czerwonych oczu ze zdjęć, dodawanie własnych tekstów, zmianę kontrastu, przyciemnienie, rozjaśnienie obrazka, możliwość zapisu w kilkunastu najpopularniejszych formatach. Przyda się także w przypadku, gdy chcemy zaprezentować konkretny fragment pliku graficznego poprzez otoczenie go chociażby czerwoną ramką. Możemy też skorzystać z wielu popularnych filtrów, które jednym kliknięciem nałożymy na chociażby fotografię.

Wszystko to oczywiście funkcje jak najbardziej podstawowe i na pewno oferuje je mnóstwo innych programów, jednakże jeśli wciąż szukamy własnego pomysłu na alternatywę dla kolosów w stylu Photoshopa - za które dodatkowo przyszłoby nam słono zapłacić - lub Windowsowego Painta - PhotoFiltre wydaje się dobrym wyborem.

Program PhotoFiltre w najnowszej wersji pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl

GIMP

Gimp to program bardzo zbliżony możliwościami do Photoshopa, lecz posiadający nad nim dużą zaletę - jest darmowy. Posiada rozbudowane narzędzia służące do edycji, a także do tworzenia i modyfikowania materiałów graficznych. Znajdziemy tutaj m.in. zaznaczenie, kadrowanie, klonowanie, skalowanie, rozmazanie.

Podobnie jak w Photoshop program GIMP operuje na tzw. warstwach, więc możemy tworzyć i dodawać efekty w kolejnych warstwach niepowiązanych z innymi, dzięki czemu będziemy mogli usunąć poszczególne efekty bez konieczności ingerencji w inne. To także zdolność nielimitowanego cofania kroków, która znacznie ułatwi nam pracę.

Możliwości programu mogą zostać rozszerzone przez wtyczki tworzone przez twórców, jak i fanów programu. Przykładowo dzięki rozszerzeniu Gimp Animation Package będziemy mogli operować na pojedynczych klatkach materiałów wideo i dodawać własne efekty do filmów.

Interfejs jest stosunkowo przejrzysty, jak na ilość zawartych w nim funkcji, a już po kilku sesjach spędzonych z programem, będziemy posługiwali się nim z łatwością. Niewątpliwą zaletą jest polska wersja językowa programu, co ułatwi obeznanie się z nim osobom nieznającym języka angielskiego.

Program GIMP w najnowszej wersji pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl

Więcej o: