Guild Wars 2 - jak grać klasami? Poradnik

Guild Wars 2 oferuje możliwość wcielenia się w jedną z aż ośmiu profesji, wśród których znajdują się: mesmer, warrior, thief, ranger, guardian, necromancer, elementalist oraz engineer. W niniejszym poradniku pokażemy Ci, jak masz poruszać się po świecie gry i jak dostosować swoją rozgrywkę do zmieniających się jak w kalejdoskopie warunków.
Guild Wars 2 - ranger/łowca Guild Wars 2 - ranger/łowca Guild Wars

Guild Wars 2 - jak grać ranger/łowcą? Poradnik

Ranger to jedna z najprostszych "w obsłudze" i najprzyjemniejszych w graniu postaci. Posiada średniej klasy pancerz, jego ataki są niezwykle potężne, a w swoim posiadaniu posiada również zwierzaka, który zawsze chętnie pomoże w walce. Przyjrzyjmy się poszczególnym atutom łowcy.

1. Zawsze z dystansu
Ranger potrafi całkiem nieźle władać bronią białą, ale lepiej trzymać w rękach łuk. A szczególnie długi łuk (long bow). Broń jest niezwykle potężna, a łowca bez trudu przeszkodzi w puszczaniu czarów przez elementalistów oraz nekromantów, a przy okazji nieźle obije im buzie. Gdy w pobliżu Ciebie pojawi się złodziej lub wojownik, nie trać głowy. Wyceluj w niego, puść serię wszystkich umiejętności, a później każ atakować zwierzakowi. Powoli się wycofuj - w tym czasie Twój zwierzak dokona resztę i zabije wroga. Jeżeli w pobliżu nie masz sojuszników, a zwierzak pada - wycofaj się na spokojnie i próbuj jeszcze raz.

2. Zwierzak
Zwierzaków (pets) jest w Tyrii całe mnóstwo. Gdy tylko znajdziesz się w pobliżu jednego z nich, naciśnij "F", a automatycznie zyskasz nowego kompana w podróży. Warto pamiętać, że nie wszystkie zwierzaki potrafią pływać pod wodą, więc koniecznie zaopatrz się w takiego, który będzie Ci towarzyszył w trakcie podwodnych wojaży.

Twój futrzasty/pierzasty/gadzi przyjaciel będzie również mógł podnieść Ciebie albo Twoich przyjaciół z pola bitwy. Pamiętaj, że jest on niemal prawą ręką łowcy, więc jego strata może być dla Ciebie bolesna - dbaj o jego zdrowie.

3. Pułapki i duchy
Łowca jest niezłym strzelcem, ale równie dobrze może być postacią supportującą. Wystarczy zabrać ze sobą kilka pułapek i duchów, a każda drużyna będzie ubóstwiać nowo przybyłego rangera. Niektóre z nich pomagają w zadawaniu obrażeń od ognia, podczas gdy inne dodadzą odrobinę trucizny na Twoje strzały - tak czy siak, nie zapomnij zaopatrzyć się w nie.

 

Przejdź do poradnika, dotyczącego konkretnej klasy postaci w grze Guild Wars 2:
jak grać thief/złodziejem?
- jak grać guardianem/obrońcą?
jak grać warriorem/wojownikiem?
jak grać mesmerem?
jak grać nekromantą?
jak grać inżynierem/engineer?
jak grać elementalistą/elementalist?

Guild Wars 2 - jak grać thief/złodziejem? Guild Wars 2 - jak grać thief/złodziejem? Guild Wars

Guild Wars 2 - jak grać thief/złodziejem? Poradnik

Thief lubi trzymać się ciemności. Nie bez powodu zresztą - jest niezwykle czuły na ciosy wrogów, pomimo morderczych serii własnych kombosów. Poniżej znajdziesz kilka rad, które będą niezbędne do przeżycia jako złodziej.

1. Chowaj się kto może!
Thief posiada kilka zdolności, które ratują go przed rychłą śmiercią, a także pozwalają na zadanie kilku morderczych ciosów. Korzystaj ze znikania z głową. Gdy masz pełne życie, ukrywanie się w ciemnościach nie ma sensu - cooldown jest długi, a potężne ciosy warriora nieubłagane. Warto więc, byś zakradł się mając poniżej połowy życia, za plecy przeciwnika i wykorzystać wszystkie umiejętności, które posiadasz. Jeżeli nie zabijesz go za pierwszym razem, nie martw się - trucizna wykona za Ciebie całą resztę.

2. Przygotowanie
Skoro o truciźnie mowa, warto byś pamiętał, że złodziej ma w zanadrzu kilka sztuczek, które pomogą mu na zaostrzenie sobie broni lub zaaplikowanie trucizny. Korzystaj z nich, ponieważ stanowią jeden z ważniejszych elementów walki nim. Warrior może nie paść od Twoich ciosów, ale każda inna postać złamie się w pół bez najmniejszego problemu.

3. Inicjatywa
Kolejne ataki złodzieja różnią się odrobinę od tego, do czego przyzwyczaiły Cię inne klasy. Z każdym kolejnym atakiem, bohater otrzymuje tutaj punkty inicjatywy. Zbierz ich odpowiednią ilość, a kolejny atak zostanie odblokowany. Warto zapamiętać wszystkie statystyki i obrażenia ataków, ponieważ w różnych sytuacjach możesz potrzebować innych serii ciosów. Czasami będziesz musiał przykładowo zniknąć i dopiero zaatakować wroga, podczas gdy kiedy indziej szybkość będzie stanowiła o Twoim zwycięstwie. Odpowiednie przygotowanie przed walką jest jedną z rzeczy, o których nie wolno złodziejowi zapominać.

 

Przejdź do poradnika, dotyczącego konkretnej klasy postaci w grze Guild Wars 2:
jak grać ranger/łowcą?
- jak grać guardianem/obrońcą?
jak grać warriorem/wojownikiem?
jak grać mesmerem?
jak grać nekromantą?
jak grać inżynierem/engineer?
jak grać elementalistą/elementalist?

Guild Wars 2 - jak grać guardianem/obrońcą? Guild Wars 2 - jak grać guardianem/obrońcą? Guild Wars

Guild Wars 2 - jak grać guardianem/obrońcą? Poradnik

Guardian to połączenie klasy leczącej i tanka. Co ciekawe, w Guild Wars 2 ta postać całkiem nieźle radzi sobie również w walce... Jeden na jednego! Poznaj nasze porady, które mogą Ci się przydać w trakcie gry guardianem.

1. Walcz
W trakcie walki guardianem nietrudno zauważyć, że co piąty cios tej postaci jest niezwykle potężny i podpala Twoich wrogów. Wykorzystaj to, atakując nieustannie wszystkich wokół. By trochę podgrzać atmosferę, korzystaj często z umiejętności, które zadadzą Twoim wrogom duże ilości obrażeń. Ze względu na potężną zbroję guardiana, warto byś również zostawił wszystkie leczące skille na sam koniec. Popłoch i strach w oczach przeciwnika, gdy Twoje - bliskie zeru - życie odnawia się o połowę będzie budzić lęk.

2. Pomagaj
Guardian nie będzie leczył stricte swoich towarzyszy, ale może im pomóc w zdejmowaniu klątw i kondycji. Ma także świetne zdolności pomagające w blokowaniu ciosów oraz unikaniu strzał łowców. Pamiętaj, że większość tego typu umiejętności wymaga od guardiana bycia w pobliżu swoich współtowarzyszy. Będą Ci z pewnością wdzięczni za kilka buffów.

3. Przyjmuj na klatę
Taktyka odrobinę zmieniona niż w punkcie pierwszym niniejszego poradnika. Weź ze sobą jak najwięcej zdolności na obronę, leczenie i zdejmowanie kondycji, a później ruszaj jako pierwszy do ataku. Nieważne czy walczysz w PvE, czy w PvP, zawsze będziesz stanowił pierwszy cel (dopiero później przeciwnicy się zreflektują). Wejdź w sam środek bitwy (mając na uwadze, że masz współtowarzyszy za plecami) i siej spustoszenie. A przynajmniej... Przyjmuj je na pancerz.

 

Przejdź do poradnika, dotyczącego konkretnej klasy postaci w grze Guild Wars 2:
jak grać ranger/łowcą?
jak grać thief/złodziejem?
jak grać warriorem/wojownikiem?
jak grać mesmerem?
jak grać nekromantą?
jak grać inżynierem/engineer?
jak grać elementalistą/elementalist?

Guild Wars 2 - jak grać warriorem/wojownikiem? Guild Wars 2 - jak grać warriorem/wojownikiem? Guild Wars

Guild Wars 2 - jak grać warriorem/wojownikiem? Poradnik

Wojownik to najtwardsza, a zarazem jedna z najłatwiejszych postaci do gry. Warto jednak poznać kilka sztuczek przed wyruszeniem w podróż do Tyrii.

1. Adrenalina
Im więcej oberwiesz, tym więcej adrenaliny otrzymasz. Im więcej razy kogoś zaatakujesz, tym więcej adrenaliny zaaplikujesz. Tak w skrócie przedstawia się system adrenaliny u wojownika. Musisz przyjmować na siebie jak najwięcej ciosów i atakować niemiłosiernie wrogów, by później odpalić "F1", dzięki czemu Twój następny cios będzie kilkukrotnie silniejszy. Oczywiście, możesz adrenalinę zużyć wcześniej, ale Twój atak będzie wtedy stosunkowo słabszy.

2. Bierz na klatę
Warrior to tank, więc przyjmuj na siebie mnóstwo ciosów i osłaniaj słabsze postaci (np. elementalistę). Musisz bardzo szybko poruszać się po polu bitwy i skupiać na siebie najwięcej siły wroga. Pamiętaj jednocześnie, by leczyć się na bieżąco i wykorzystywać adrenalinę.

3. Z bliska i z daleka
Wojownik nie jest już takim "kaleką", jakim był w pierwszej części Guild Wars. Może więc bez trudu korzystać z broni dystansowej i zadawać nią równie mordercze ciosy, co bronią białą. Pamiętaj jednak przy tym, że nigdy nie będzie tak dobrym strzelcem jak łowca, a najlepiej warrior czuje się w zwarciu, więc warto czasem wyciągnąć topór, miecz lub młot i ruszyć na wrogów.

 

Przejdź do poradnika, dotyczącego konkretnej klasy postaci w grze Guild Wars 2:
jak grać ranger/łowcą?
jak grać thief/złodziejem?
- jak grać guardianem/obrońcą?
jak grać mesmerem?
jak grać nekromantą?
jak grać inżynierem/engineer?
jak grać elementalistą/elementalist?

Guild Wars 2 - jak grać mesmerem? Guild Wars 2 - jak grać mesmerem? Guild Wars

Guild Wars 2 - jak grać mesmerem? Poradnik

Jedni go kochają, inni nienawidzą. Mesmer to postać, która jest ciężka w opanowaniu dla początkowych graczy, ale gratyfikuje ich swoją niezwykle bogatą taktyką. Poznajcie mistrza iluzji!

1. Twórz klony
Podstawowy atak mesmera tworzy co jakiś czas jego własne klony. Warto o tym pamiętać, szczególnie w trybie PvP, gdy przeciwnicy nie mogą się połapać, co dzieje się na polu bitwy.

2. Wysadzaj, rozsadzaj lub... Ogłuszaj
Stworzone klony będą z natury atakować Twoich wrogów, ale za pomocą klawiszy "F1", "F2", "F3" i "F4" możesz im wydawać rozkazy, które albo zdezorientują wrogów albo wysadzą Twoje klony zadając wokół potężne obrażenia. Korzystaj z tej opcji z rozmysłem - tworzenie klonów jest dosyć czasochłonne, a niekiedy lepiej je zostawić przy sobie niż pozbywać się błyskawicznie.

3. Pojawiaj się i znikaj
Mesmer ma kilka umiejętności, dzięki którym całkowicie znika na kilka sekund. Korzystaj z tej umiejętności tylko wtedy, gdy w pobliżu znajdują się Twoje klony. Możesz wtedy przeprowadzić atak z zaskoczenia i pokonać nawet tak potężne klasy jak wojownik, czy elementalista.

 

Przejdź do poradnika, dotyczącego konkretnej klasy postaci w grze Guild Wars 2:
jak grać ranger/łowcą?
jak grać thief/złodziejem?
- jak grać guardianem/obrońcą?
jak grać warriorem/wojownikiem?
jak grać nekromantą?
jak grać inżynierem/engineer?
jak grać elementalistą/elementalist?

Guild Wars 2 - jak grać nekromantą? Guild Wars 2 - jak grać nekromantą? Guild Wars

Guild Wars 2 - jak grać nekromantą? Poradnik

Nekromanta ani nie jest szczególnie trudną, ani stosunkowo łatwą w graniu profesją. Czerpiący siłę z rzeczy i istot martwych i parający się czarną magią, jest jednak jedną z ciekawszych postaci.

1. Siła życiowa
Nekromanta czerpie siłę z każdej istoty, która umrze w jego pobliżu. Dostaje za to punkty zdrowia, które później może wykorzystać w przemianę własną w potężnego demona, który niszczy wszystkich wokół. Warto o tym pamiętać i zawsze trzymać się najbliżej tych, którzy... Umierają. Nawet, jeżeli są z naszej drużyny.

2. Support z czarnej magii
Nekromanta może stanowić morderczą broń tworząc całe armie nieumarłych, ale może jednocześnie tworzyć stawy wokół poległych przeciwników lub sojuszników, które będą leczyć jego i współtowarzyszy. Dzięki temu, parający się czarną magią gracz może przesądzić o niejednej batalii w Guild Wars 2.

3. Będą się go bać!
Nekromanta ma w zanadrzu wiele czarów, które nie tyle zadadzą potężne obrażenia przeciwnikom, co najzwyczajniej w świecie stanowić będą klątwy, które uniemożliwią im walkę lub powoli będą zadawały śmiercionośne obrażenia. Warto więc skupić się z tymi klątwami na najsłabszych postaciach i tych przeciwnikach, którzy już dogorywają. I tak nie zostało im wiele życia.

 

Przejdź do poradnika, dotyczącego konkretnej klasy postaci w grze Guild Wars 2:
jak grać ranger/łowcą?
jak grać thief/złodziejem?
- jak grać guardianem/obrońcą?
jak grać warriorem/wojownikiem?
jak grać mesmerem?
jak grać inżynierem/engineer?
jak grać elementalistą/elementalist?

Guild Wars 2 - jak grać inżynierem/engineer? Guild Wars 2 - jak grać inżynierem/engineer? Guild Wars

Guild Wars 2 - jak grać inżynierem/engineer? Poradnik

Inżynier nie lubi za bardzo brudzić sobie rąk i brać udziału w otwartych walkach. Lubi natomiast... A zresztą, sami przeczytajcie to będziecie wiedzieć.

1. Wieżyczki
Inżynier lubi stawiać wieżyczki. Ostrzeliwują wroga, łapią go w sieci przytrzymując na kilka sekund w miejscu lub... Leczą pobratymców. Przed wyruszeniem w podróż warto wiedzieć, która z wieżyczek do czego służy, by później z rozmysłem porozstawiać je po mapie.

2. Chaos
Nie samymi wieżyczkami inżynier żyje, więc w jego zanadrzu znajdą się również wszelkiej maści bomby i pułapki, które służyć będą głównie dezorientacji wrogów i uniemożliwieniu i przez kilka sekund walki. Z tego powodu, inżynier zawsze powinien utrzymywać pewien dystans od swoich przeciwników, by ci nie mogli dosięgnąć go z bliska.

3. Mordercza broń
Inżynier może siać nie lada spustoszenie na polu bitwy, gdy na plecy zarzuci sobie przykładowo... Miotacz ognia. Warto korzystać z okazji i atakować wtedy najsłabsze ogniwa w drużynach (czytaj: te, które dogorywają z życiem lub mają go od samego początku bardzo mało, np. elementaliści lub mesmerzy).

 

Przejdź do poradnika, dotyczącego konkretnej klasy postaci w grze Guild Wars 2:
jak grać ranger/łowcą?
jak grać thief/złodziejem?
- jak grać guardianem/obrońcą?
jak grać warriorem/wojownikiem?
jak grać mesmerem?
jak grać nekromantą?
jak grać elementalistą/elementalist?

Guild Wars 2 - jak grać elementalistą/elementalist? Guild Wars 2 - jak grać elementalistą/elementalist? Guild Wars

Guild Wars 2 - jak grać elementalistą/elementalist? Poradnik

Elementalista potrafi władać czterema żywiołami: ogniem, wodą, ziemią oraz powietrzem. Każdy z nich ma zupełnie inne czary i właściwości, więc warto popróbować na początku wszelkie możliwe kombinacje i dobrać sobie umiejętności tak, jak sami tego chcemy. W końcu mamy aż cztery różne ścieżki do wyboru!

1. Potężna siła
Elementalista jest jedną z klas, która posiada najpotężniejszy zestaw umiejętności. Warto o tym pamiętać, zważając przy tym, że czarodziej złoży się po dosłownie kilku zadanych mu ciosach. Trzymamy się więc taktyki: w drugiej linii, ale rzucamy wszystko, co mamy pod ręką. Zazwyczaj działa.

2. Dobry support
Elementalista może ulepszyć broń swoich współtowarzyszy albo dodać im odrobinę wigoru i szybkości. Przed wyruszeniem na arenę PvP albo do dungeonu w trybie PvE warto wiedzieć, kim chce się grać. Połączenie "odrobinę buffów, odrobinę obrażeń" nigdy się nie zdaje w przypadku elementalisty.

3. Gdy robi się ciasno, uciekaj
Elementalista jest bardzo potężny i jest nawet w stanie sam pokonać napierającego na niego złodzieja lub łowcę, ale trzeba wiedzieć, kiedy należy się wycofać. Jego czary łatwo jest przerwać, przez co wystawiony zostanie na całą kanonadę ciosów. Jeżeli więc robi się zbyt ciasno i zbyt wielu wrogów znajduje się wokół to nie warto zastanawiać się dwa razy tylko uciekać. Albo wycofać.

 

Przejdź do poradnika, dotyczącego konkretnej klasy postaci w grze Guild Wars 2:
jak grać ranger/łowcą?
jak grać thief/złodziejem?
- jak grać guardianem/obrońcą?
jak grać warriorem/wojownikiem?
jak grać mesmerem?
jak grać nekromantą?
jak grać inżynierem/engineer?

Więcej o: