Kryzys przetrzebi satelity badawcze?

Naukowcy martwią się, że dla starzejących się satelitów meteorologicznych i specjalistycznych obserwatoriów Ziemi brakuje następców

Raport amerykańskiej National Research Council opisuje pogarszający się stan systemu obserwacji Ziemi.

- Przewidywana utrata możliwości obserwacyjnych będzie miała poważne konsekwencje dla nauki i społeczeństwa - podkreśla prof. Dennis Hartmann z Uniwersytetu Stanu Waszyngton w Seattle, głównego autora raportu. - Od prognoz pogody po reakcje na katastrofy naturalne - nasza zdolność do mierzenia i rozumienia zmian zachodzących w ziemskim klimacie i ekosystemach także będzie się degradować.

Astronomowie boją się, że Ziemia wkrótce oślepnie

Naukowcy obawiają się, że cięcia budżetowe i brak dalekosiężnych planów nie pozwolą odbudować potencjału obserwacyjnego. A chodzi o konstelacje specjalistycznych satelitarnych obserwatoriów, które drobiazgowo mierzą i fotografują różne zjawiska na naszej planecie. Istniejące satelity psują się, a nowe projekty są skreślane lub opóźniane.

Istniejące satelity kończą pracę lub psują się, a nowe projekty są skreślane lub opóźniane. W efekcie Ameryka będzie coraz szybciej tracić możliwości badania naszej planety z orbity.

Jednym z problemów jest brak dobrego transportu kosmicznego - od zakończenia programu promów kosmicznych NASA ma znacznie ograniczone możliwości wynoszenia nowych satelitów w kosmos, serwisowania ich i modernizowania. Na ratunek NASA przyszli prywaciarze , którzy opracowują własne rakiety i pojazdy orbitalne. Nie wiadomo jednak, kiedy prywatne firmy odbudują amerykański potencjał z czasów regularnych misji wahadłowców.

Autorzy raportu podkreślają, że w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat, amerykański system obserwacji Ziemi osłabił się i nadal się osłabia. Kłopoty mają zarówno projekty badania Ziemi prowadzone przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, jak i satelitarna flota NOAA, czyli agencji do spraw oceanów i atmosfery.

Problem nie dotyczy wyłącznie Ameryki - niedawno Europejska Agencja Kosmiczna utraciła niespodziewanie kontrolę nad największym cywilnym obserwatorium orbitalnym Envisat.

Brazylijskie lasy deszczowe sfotografowane przez satelitę EnvisatBrazylijskie lasy deszczowe sfotografowane przez satelitę Envisat fot. ESA

Brazylijskie lasy deszczowe sfotografowane przez satelitę Envisat / fot. ESA

Więcej o: