Creotech Instruments SA założyli polscy naukowcy - byli pracownicy ośrodka CERN . Firma tworzy technologie oraz ich aplikacje użytkowe - oferuje między innymi systemy synchronizacji czasu.
Po jesiennych sensacyjnych doniesieniach o obaleniu teorii względności i równie sensacyjnych dymisjach, naukowcy starają się powtórzyć słynny już eksperyment z neutrinami. Cząsteczki wysyłane są z akceleratora w CERN i - przez skorupę ziemską - pędzą do detektora we włoskim Gran Sasso. Celem jest rzecz banalna, na poziomie pierwszych lekcji fizyki - precyzyjny pomiar prędkości neutrin. Wystarczy więc podzielić przebytą drogę (odległość dzielącą oba laboratoria) przez czas przelotu. Ale wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Ostatnio dokładności zabrakło, zawiódł sprzęt. (Najprawdopodobniej.)
Tym razem eksperyment prowadzony jest wykorzystaniem superprecyzyjnego systemu pomiaru czasu, którego współautorem i producentem jest polska firma. Czy i tym razem prędkość neutrin okaże się wyższa od prędkości światła?
- Prawdopodobieństwo, że neutrina rzeczywiście poruszają się szybciej od światła jest bardzo niewielkie, jednak dzięki naszym urządzeniom można precyzyjnie zmierzyć ich prędkość i tym samym zweryfikować wynik poprzedniego eksperymentu - mówi dr Grzegorz Brona, fizyk, członek zarządu Creotech Instruments.
Od 2010 roku Creotech Instruments realizuje razem z CERN-em projekt, którego celem jest opracowanie nowego standardu i technologii synchronizacji czasu pomiędzy dwoma oddalonymi od siebie urządzeniami. System ten nosi nazwę White Rabbit i jest systemem otwartym. Jest więc wspierany i rozwijany przez wiele przedsiębiorstw i organizacji naukowych.
Ale co, jeśli Einstein wytrzyma kolejny test?
- Niezależnie od wyniku eksperymentu nasz system otwiera nowy rozdział w dziedzinie precyzyjnej synchronizacji czasu. Urządzenia znajdą zastosowanie na przykład w systemach giełdowych, gdzie w czasie mikrosekund dokonuje się tysiące transakcji. Znajomość dokładnego czasu ma tu znaczenie pierwszorzędne, choćby pomiar momentu pojawienia się zlecenia - podkreśla Grzegorz Brona. - Komponenty systemu White Rabbit dostarczamy już do Francji, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych - dodaje.
UPDATE: Naukowcy z projektu OPERA ogłosili, że neutrina jednak nie przekraczają zakazanej przez Einsteina prędkości c.