Dyskonty mogą zdobyć jedną trzecią udziałów w sprzedaży piwa

- W całym 2012 roku sprzedaż piwa powinna się zwiększyć o 4-5 proc., natomiast w 2013 roku wyhamuje do 1-2 proc. Wzrost sprzedaży samego Żywca będzie w tym roku zbliżony do średniej rynkowej. Spółka zapowiada też wzrost cen swoich piw w pierwszym kwartale przyszłego roku, ze względu na wysokie ceny surowców - informuje piątkowy ?Parkiet?.

- Średnie spożycie piwa w naszym kraju jest już jednym z największych w Europie. Rozwijaniu sprzedaży nie będą sprzyjać także rosnące koszty. Sądzę jednak, że tak jak w ostatnich dwóch latach na rynku pojawiają się kolejne innowacje związane z opakowaniami czy smakami piwa. Dzięki nim w 2013 roku popyt na piwo może zwiększyć się, ale o zaledwie 1-2 proc. - mówi prezes Grupy Żywiec Xavier Belison w wywiadzie dla "Parkietu".

Tłumaczy, że w sierpniu tego roku udział dyskontów w sprzedaży detalicznej piwa sięgnął 20 proc. Trzy lata temu wynosiły 10 proc. - Pozycja dyskontów będzie się umacniać. Niewykluczone nawet, że ich udziały w rynku piwa wyniosą 30 proc. Nie sądzę jednak, aby zniknęły całkowicie małe sklepy, do których Polacy są przywiązani. Dziś przypada na nie niemal 60 proc. sprzedaży piwa w Polsce - uważa Belison.

Zobacz wideo
Więcej o: