Rekordowo drogie sushi? Ogromny tuńczyk sprzedany za 1,38 mln euro

Jeden z największych złapanych w sieci tuńczyków - ważąca 222 kilogramy błękitnopłetwa odmiana tej ryby - został sprzedany w sobotę na aukcji na targu rybnym Tokio za 1,38 mln euro

1,38 mln euro, czyli ponad 155,4 mln jenów, to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za tuńczyka. Ogromna ryba została złowiona w okolicach miasta Oma na północnym wybrzeżu Japonii. Kupił ją Kiyoshi Kimura, właściciel popularnej sieci barów sushi Sushi-Zanmai. - Chcę spełniać oczekiwania klientów, którzy chcą jeść najlepszego tuńczyka - powiedział szczęśliwy zwycięzca aukcji. W przeliczeniu jeden kilogram kupionej ryby kosztował go ok. 6 tys. euro. Oznacza to, że pojedynczy kawałek sushi powinien kosztować równowartość ok. 260 euro. Jednak firma podkreśla, że zamierza sprzedawać taki kawałek za 400 jenów, czyli ok. 3,5 euro.

Kimura wylicytował największego tuńczyka także w ubiegłym roku, gdy cena była nieco bardziej promocyjna - za 269-kilogramowy okaz zapłacił wówczas 736 tys. dolarów.

Mięso błętkinopłetwego tuńczyka uważane jest za jedną z najlepszych i najbardziej smacznych odmian tej ryby. Zbyt duży połów w ostatnich latach sprawił, że niektóre kraje zakazały łowienia tej odmiany tuńczyka. W Japonii łowią go jednak w najlepsze także dlatego, że jest on najbardziej ceniony przez koneserów sushi - nazywany kuro maguro, czyli "czarny tuńczyk", osiąga rekordowo wysokie ceny w restauracjach.

Więcej o: