Kiedy podatek od prezentu ślubnego?

Nowożeńcy, zanim zaczną cieszyć się nową, wspólną drogą życia, powinni sprawdzić, czy od prezentów, które otrzymali, nie powinni zapłacić podatku. Prezenty ślubne to darowizna, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadku i darowizn.

To, czy od otrzymanego prezentu ślubnego będzie trzeba zapłacić podatek, zależy od dwóch czynników: jego wartość oraz tego, kto go wręczył. Jeśli prezent wręczyli rodzice, dziadkowie czy świeżo upieczeni teściowie (tzw. I grupa podatkowa), a wartość prezentu nie przekracza 9637 zł nie trzeba się z niego rozliczać. Jeśli jednak jego wartość przekroczy tę kwotę, będzie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym odpowiedni formularz.

Tylko przelew

Ale, co ważne, w przypadku prezentów od najbliższej rodziny (rodziców czy rodzeństwa), można całkowicie uniknąć płacenia podatku. Są tu jednak dwa warunki. Wystarczy w ciągu pół roku od otrzymania prezentu, we właściwym urzędzie skarbowym, złożyć formularz SD-Z2 i udokumentować otrzymaną kwotę pieniędzy, czyli okazać dowód wpłaty na konto. Może to być wyciąg z konta lub potwierdzenie przekazu pocztowego. Należy pamiętać, że ze zwolnienia od podatku nie można skorzystać, jeśli pieniądze przekazane były w formie gotówki. Muszą zostać przelane na konto. Warto też pamiętać, że zwolnieniu od podatku przekraczającego kwotę 9637 zł nie podlegają prezenty od teściów. Dlatego rodzice państwa młodych, prezenty powinni przekazywać wyłącznie na rzecz własnych dzieci. Dzięki temu nowożeńcy unikną płacenia podatku.

Fiskus może wytropić prezent

Co, jeśli nowożeńcy nie przyznają się fiskusowi w ciągu pół roku, do otrzymanego od rodziców prezentu? - Mogą im grozić wysokie kary. Fiskus o darowiźnie może dowiedzieć się wówczas, gdy państwo młodzi zrobią kosztowny zakup, na przykład nabędą nieruchomość. Należy pamiętać, że notariusze informują urzędy skarbowe o transakcjach zakupu mieszkań. Fiskus może wówczas sprawdzić, skąd "młodzi" wzięli pieniądze na inwestycję. Jeśli nowożeńcy powołają się na otrzymanie darowizny dopiero podczas kontroli skarbowej, a nie odprowadzili od niej podatku, grozi im karna stawka podatkowa w wysokości 20 proc.

Prezent od znajomych

Inne zasady obowiązują w przypadku prezentów od dalszej rodziny i osób niespokrewnionych, np. znajomych. Jeśli nowożeńcy otrzymali od siostrzeńców, bratanków, cioci czy wujka (tzw. II grupa podatkowa) prezent o wartości 7276 zł, nie muszą informować o nim fiskusa. Jeśli jednak wartość prezentu przekroczyła tę kwotę, muszą także złożyć w urzędzie skarbowym formularz. Z tym, że tym razem SD-3. Taki sam formularz będzie trzeba złożyć, jeśli nowożeńcy otrzymają prezent w wysokości większej niż 4902 zł od osób niespokrewnionych (tzw. grupa III podatkowa). Na złożenie formularza SD-3 nowożeńcy mają miesiąc od dnia otrzymania prezentu. Do zeznania należy dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Termin płatności podatku wynosi 14 dni od dnia otrzymania od fiskusa decyzji o wysokości podatku. Podatek, jaki trzeba będzie zapłacić od otrzymanego prezentu, wynosi, w zależności od stopnia pokrewieństwa, od 3 do 12 proc. Im dalsza rodzina, tym podatek jest większy, a kwoty wolne od podatku mniejsze. Warto pamiętać, że te same zasady dotyczą każdego otrzymanego prezentu. Nie tylko tego, którym zostajemy obdarowani przy okazji ślubu.

Portal Skarbiec.Biz

- największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.