Spowodowane niską ceną ropy problemy gospodarcze doprowadziły do wysokiego bezrobocia wśród emigrantów zarobkowych, w efekcie w ubiegłym roku Norwegię opuściła rekordowa ich liczba.
Według danych norweskiego urzędu statystycznego z kraju w 2015 roku wyjechało 3,5 tys. Polaków. Sporą liczbę wyjazdów zanotowano także wśród Szwedów, Litwinów i Niemców. Łączna liczba pracowników zagranicznych, którzy zrezygnowali z pracy w Norwegii, jest najwyższa w historii notowań.
Bergen, Norwegia Fot. Shutterstock
- W branży budowlanej duża część pracowników pochodzi z zagranicy. Trudno im znaleźć nową pracę, ponieważ rynek jest bardzo trudny - zauważa Torben Sneve, szef lokalnego oddziału firmy pośrednictwa pracy Adecco.
Na początku roku 45 proc. pracowników zatrudnianych za pośrednictwem Adecco było cudzoziemcami. Dziś to 27 procent.
Torben Sneve wyjaśnia, że rynek pracy najbardziej ucierpiał w południowych regionach Norwegii.
Bezrobocie to dziś jeden z największych problemów kraju fiordów. Jego stopa kształtuje się na poziomie 4,6 proc. Do końca kwartału przewiduje się jego wzrost do 4,7 proc., w ciągu najbliższych 12 miesięcy ma zbliżyć się do 5 proc. Nam wydaje się, że to niewiele, ale to poziomy nienotowane w Norwegii od połowy 2005 roku.
Norwegia, okolice Stavanger, platforma Statoil Reuters Staff / REUTERS / REUTERS
Wzrost bezrobocia to skutek przede wszystkim kryzysu naftowego wywołanego niskimi notowaniami ropy naftowej. Ceny ropy spadły ze 115 dolarów za baryłkę w lecie 2014 roku do 50 dolarów obecnie. Efektem jest redukcja etatów w przemyśle naftowym, zwolnienia widoczne są też w branży przemysłowej.
Rząd Norwegii już zareagował na sytuację przeznaczając 100-150 mln koron na zapobieganie problemowi w regionach o największym odsetku osób bezrobotnych w południowej i zachodniej części Norwegii.
Wymarzone przez Polaków kraje na majówkę 2014. Miejsce 9: Norwegia fot. Shutterstock
Perturbacje odbijają się także na nastrojach Norwegów. Ich zaufanie do sytuacji ekonomicznej kraju jest na najniższym poziomie od czasu kryzysu mieszkaniowego i bankowego we wczesnych latach dziewięćdziesiątych.