Właściciel koncernu Alibaba: "Podróbki są dziś lepsze od oryginalnych rzeczy"

"Chińskie podróbki są dzisiaj lepsze od oryginałów" - uważa
Jack Ma, założyciel giganta e-handlu Alibaba Group Holding.

Globalne koncerny od wielu lat korzystały z taniej produkcji w Chinach i innych krajach niskokosztowych. Pozwalało im to osiągać większe zyski. Jak wyjaśnia Jack Ma, w ostatnim czasie chińscy producenci stali się sprytniejsi i korzystając z pośrednictwa internetu, w tym platformy Alibaba, starają się sprzedawać towary bezpośrednio konsumentom. Jack Ma dodaje, że jego firma jest najlepsza na świecie w zwalczaniu podróbek, ale zadanie to nie jest łatwe.

- Problemem jest to, że podróbki mają dzisiaj lepszą jakość, lepsze ceny niż oryginalne produkty, prawdziwe marki - powiedział cytowany przez Bloomberga Ma w chińskim Hangzhou.

- To nowe modele biznesowe. To są dokładne te same fabryki, te same surowce, ale nie korzystają z marek.

Wypowiedź Ma jest nieodpowiednia

Wypowiedź szefa Alibaba Group Holding spotkała się z negatywnym odzewem środowiska, które walczy z wizerunkiem chińskich producentów za granicą.
- Jest nieodpowiednie dla osoby o statusie, jaki osiągnął Jack Ma, powiedzieć coś takiego - mówi Cao Lei, dyrektor Chińskiego Centrum Badań E-Commerce w Hangzhou.
Jego zdaniem, to co mówi założyciel Alibaby może być prawdą w pojedynczych przypadkach, ale nie należy uogólniać zjawiska.

Strona internetowa alibaba.comStrona internetowa alibaba.com Fot: Redakcja

2 tys. pracowników walczy z podróbkami

Jack Ma chce, by w ciągu dekady jego spółka ponad połowę przychodów generowała poza Chinami. W sytuacji spowolnienia chińskiej gospodarki walka z podróbkami staje się jeszcze ważniejsza. Problemem tym zajmuje się około 2 tys. pracowników Alibaba Group Holding.
Współpraca Alibaby z chińskimi organami ścigania doprowadziła w 2015 roku do aresztowania 300 osób, zniszczenia 46 miejsc, w których produkowano podróbki, a także konfiskatę produktów o wartości 125 milionów dolarów.

"Chcemy współpracować z markowymi firmami" wyjaśnia Ma

Jak twierdzi Jack Ma, problemu podróbek nie można rozwiązać w 100 procentach, ponieważ to walka z ludzkim instynktem.
- Możemy go jednak rozwiązać lepiej niż jakikolwiek rząd, jakakolwiek organizacja, ktokolwiek na świecie - dodaje.

2 miliardy klientów Alibaby w 2036 roku

Alibaba obsługuje więcej klientów niż Amazon i eBay łacznie. Oczekuje się, że w tym roku będzie ich 423 mln, głównie poprzez serwisy Tmall.com i Taobao Marketplace. Do 2036 roku ma być ich 2 mld. 

Więcej o:
Komentarze (44)
Właściciel koncernu Alibaba: "Podróbki są dziś lepsze od
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 20 razy 16

  To jak w Polsce - podróbki rządzą a oryginał steruje nimi z tylnego siedzenia ....

 • hanzal

  Oceniono 13 razy 11

  a co w tym takiego szokującego ? skoro marki w pogoni za zyskiem przeniosły swoją produkcję do Chin, bo fajnie jest uszyć spodnie , bluzkę czy torebkę za 2 dolary, przyszyć swoje logo i sprzedać za 200 usd.
  To co w tym dziwnego że ta krawcowa po godzinach potrafi tą samą bluzkę uszyć ?
  Zachód dał wszystkie swoje technologie Chinom w pogoni za zyskiem , kiedyś przyjdzie za to zapłacić cenę.
  Chciwośc nie popłaca

 • Maciej Szewczuk

  Oceniono 8 razy 8

  Pamiętam jak na początku lat 60-tych wyroby z Japonii, które czasami docierały do Euroby uchodziły za skrajny chłam. Po prostu rozpadały się w rękach i wszystkie były podróbkami. A później tata kupił gdzieś małe, naprawdę małe wielkości paczki papierosów radio tranzystorowe (u nas królowała Szarotka wielkości A4, lampowa). Pokazywał mi w środku maleńki tranzystor. Byłem w szoku!
  I co się porobiło? Z Chinami podejrzewam, będzie tak samo.

 • seboc

  Oceniono 5 razy 3

  Zadne to zaskoczenie. Nowy model znanego producenta powstaje tak: delegacja jedzie na targi w Chinach, zamawia pare wagonow produktu z wlasnym logo i tyle.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 5 razy 3

  Od 8 do 20 robią oryginały dla światowych marek, a w nocy na tej samej linii podróbki.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 2 razy 2

  Ale bzdury. W Chinach wciaż sprzedają tonami podróbki perfum, które obok oryginałów nigdy nie stały, nie są w ogóle podobne zapachowo do oryginałów, ale sierotkowate dzieci kupują Hugo Bossy i Armani nieistniejące perfumetki 20-33ml albo podróbki Bossa do 100zł czy Armaniego-Chanel-Toma Forda po 160-200zł, albo nawet D&G Light Blue damskie oszusci sprzedają oryginalne chińskie podróbki-testery po 140zł podczas gdy oryginały kosztują już 169zł-ale kto by tam zwracał uwagę. Na facebook.com/groups/LazySundayPerfumes jest szkolenie ze zdjeciami jak rozpoznawać podróbki i jakie techniki stosują oszuści. Ale jak sie wejdzie na alledrogo to co widac? Najwięcej ofert kupna-po 80-90 maja oszusci z firm-krzaków albo firm handlujących lumpeksem albo papą na palety oferujący Euforię za 80-120zł EDP100ml podczas gdy w hurcie cena wynosi 170zł, a detalicznie w sklepach za 199zł można kupić 50ml. Ludzie wierzą w to co im oszuści mówią bo chcą być oszukiwani. Na dodatek jak ktoś im powie, że to jest oszustwo, że kupują podróbkę to się na ciebie obrażą i nawet cię zwyzywają żeby sobie zadośćuczynić za swoją głupotę :P

 • gramacz

  Oceniono 2 razy 2

  Chińskie marki w pewnych dziedzinach już przodują, zwłaszcza w produkcji elektroniki , smartfonów, smartwatchy, itp.
  Na alibabie oficjalnie już nie ma podróbek, le są dostępne pod zmienionymi nazwami, przychodzi oczywiście to co powinno być. Na forum telchina można znaleźć spis tych nazw, tagów pod którymi Chińczycy sprzedają swoje podróby. tak więc to walka z wiatrakami.

 • ulanzalasem

  Oceniono 1 raz 1

  "- Problemem jest to, że podróbki mają dzisiaj lepszą jakość, lepsze ceny niż oryginalne produkty, prawdziwe marki - powiedział cytowany przez Bloomberga Ma w chińskim Hangzhou.
  - To nowe modele biznesowe. To są dokładne te same fabryki, te same surowce, ale nie korzystają z marek."

  I tak i nie. Po pierwsze gdyby "Zachód" nie przeniósł tam biznesu to nic byście nie mieli ;) Te fabryki nie powstały w większości za chińską kasę, nie projektowali ich Chińczycy, nie tworzono tam przez lata chińskich produktów.
  Oczywiście można powiedzieć, że są np. popularne dzisiaj chińskie marki telefonów. Huawei to przykład nr jeden. Tylko, że Huawei nie zajmuje się tylko telefonami, Huawei wszedł na zachodnie rynki z innym produktem. Huawei wydaje kupę kasy na reklamę, nikt nie ściga ich (bo procesy zawsze są Apple vs Samsung, HTC itd.) za patenty. Tylko, że obecnie ceny telefonów Huawei nie są już aż tak niskie. Nadal są tańsze w chwili premiery niż topowe modele Samsunga czy LG, ale różnica powoli się zaciera.
  Z tym, że są inne chińskie marki jak Oneplus, OPPO, Xiaomi - większości marek, a nawet pojedynczych modeli tych firm nie kupimy w Europie. Niektóre zaczynają się pojawiać, ale nadal nie jest to oficjalna, legalna sprzedaż samego producenta na miejscu z fakturą. Dlaczego ? Nasuwa się jedna oczywista kwestia nie do końca te firmy mogą to robić bo naruszają prawo.
  Większość chińczyków chamsko zrzynała design, rozwiązania zachodnich firm produkujących w Azji. Do tego dochodzi wsparcie państwa, inne warunki prowadzenia firmy, brak przestrzegania/płacenia za patenty.
  Czy w takim razie dzisiaj ci mali oszuści oferują identyczne produkty ? Prawie tak, ale nadal gdzieś tam brakuje obsługi jakiegoś standardu, w przeciętnym telefonie ekran jest trochę gorszy, aparat przeważnie ma gorszy soft, a sam system to jakaś wariacja Androida, często trochę koślawa, tłumaczona na kolanie. Na pewno są już blisko, tylko nie można zapominać w jaki sposób do tego doszli.
  Czy to dobrze ? Konsument patrzy na cenę, reszta go praktycznie nie interesuje bo to przecież złe korporacje. Tylko jest jeden problem. Poza Huawei, które działa oficjalnie na zachodzie reszta tego w większości nadal nie robi. A u siebie są bardzo popularni, w końcu rynek chiński jest ogromny. Więc to firmy są korzystne głównie dla chińczyków, a nie dla nas, na ich rynku nawet Apple i Samsung mają problemy. Chińczyk patrzy oczywiście na cenę, ale także na to czy to nie jest np. produkt "obcy".

 • user0001

  Oceniono 1 raz 1

  @hanzal
  Problemów z jakością chińskich produktów jest wiele. Zachodnie firmy mają różne strategie rozwiązywania tych problemów. Najlepszą ale najdroższą jest utworzenie własnego działu jakości pracującego w chińskiej fabryce. Nieco gorsze efekty uzyskuje się przez wyrywkową kontrolę towaru w porcie w Chinach. Kontrolowanie jakości w kraju przeznaczenia jest jakimś rozwiązanie, ale problemem są wtedy oclone i opodatkowane towary nie spełniające norm jakości. Najgorsze rozwiązanie to jednak przyjmowanie towarów z Chin bez żadnej kontroli jakości.

  Druga strona medalu, to zmiany jakie zachodzą w Chinach.
  Osoby zajmujące się piórami wiecznymi zrzeszone wokół forum "Fountain Pen Network" zauważyły, że pióra Jinhao wyprodukowane w drugiej połowie 2015 roku i później nie miały wad dyskwalifikujących je z użycia (wcześniej takie egzemplarze trafiały się w sprzedaży wysyłkowej). To może oznaczać, że fabryka zainwestowała we własny dział kontroli jakości.
  Przez wiele lat Chińskie zegarki miały naprawdę złą opinię, jednak rozwój branży zatrzymał się, a Chińczycy nadrabiają zaległości: watchguy.co.uk/comparison-sea-gull-st2130-eta-2824-2-peacock-sl3000/ mechanizmy ich zegarków nie są jeszcze wykończone równe estetyczne co zegarków szwajcarskich, ale elementy odpowiedzialne za pracę tych mechanizmów są już wystarczająco dobrej jakości by wytrzymały kilka lat pracy nim zegarek znudzi się.

  Według mnie, Chińczycy zaczynają rozumieć, że nie sprzedają towarów turystom którzy nigdy więcej nie odwiedzą ich kraju, wręcz przeciwnie sprzedają towary na globalnym rynku, gdzie przed zawarciem transakcji można dowiedzieć się czy inni klienci nie narzekali na produkty. Chińczycy nie są głupi; zauważyli, że zwiększenie kosztu robocizny potrzebne aby uzyskać produkt o satysfakcjonującej jakości zwraca im się, gdy nie muszą korzystać z zachodniego pośrednika.
  A podróbki? jak długo nie ma wprowadzania w błąd; pióro nazywaj się Jinhao i nie ma ptasiej kupy na skuwce, a zegarek nazywa się SeaGull czy Rodina i nie ma pięciozębnej korony na cyferblacie, tak długo nie będziemy mówili o podróbce. Nikt nie nazywa japońskich Sailorów podróbkami mimo, z zewnątrz różnią się od piór Montblanc tylko napisami, podobnie nikt nie nazywa japońskich zegarków Seiko czy Orient podróbkami mimo ogromnych podobieństw do zegarków szwajcarskich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX