Właściciel koncernu Alibaba: "Podróbki są dziś lepsze od oryginalnych rzeczy"

"Chińskie podróbki są dzisiaj lepsze od oryginałów" - uważa Jack Ma, założyciel giganta e-handlu Alibaba Group Holding.

Globalne koncerny od wielu lat korzystały z taniej produkcji w Chinach i innych krajach niskokosztowych. Pozwalało im to osiągać większe zyski. Jak wyjaśnia Jack Ma, w ostatnim czasie chińscy producenci stali się sprytniejsi i korzystając z pośrednictwa internetu, w tym platformy Alibaba, starają się sprzedawać towary bezpośrednio konsumentom. Jack Ma dodaje, że jego firma jest najlepsza na świecie w zwalczaniu podróbek, ale zadanie to nie jest łatwe.

- Problemem jest to, że podróbki mają dzisiaj lepszą jakość, lepsze ceny niż oryginalne produkty, prawdziwe marki - powiedział cytowany przez Bloomberga Ma w chińskim Hangzhou.

- To nowe modele biznesowe. To są dokładne te same fabryki, te same surowce, ale nie korzystają z marek.

Wypowiedź Ma jest nieodpowiednia

Wypowiedź szefa Alibaba Group Holding spotkała się z negatywnym odzewem środowiska, które walczy z wizerunkiem chińskich producentów za granicą.
- Jest nieodpowiednie dla osoby o statusie, jaki osiągnął Jack Ma, powiedzieć coś takiego - mówi Cao Lei, dyrektor Chińskiego Centrum Badań E-Commerce w Hangzhou.
Jego zdaniem, to co mówi założyciel Alibaby może być prawdą w pojedynczych przypadkach, ale nie należy uogólniać zjawiska.

Strona internetowa alibaba.comStrona internetowa alibaba.com Fot: Redakcja

2 tys. pracowników walczy z podróbkami

Jack Ma chce, by w ciągu dekady jego spółka ponad połowę przychodów generowała poza Chinami. W sytuacji spowolnienia chińskiej gospodarki walka z podróbkami staje się jeszcze ważniejsza. Problemem tym zajmuje się około 2 tys. pracowników Alibaba Group Holding.
Współpraca Alibaby z chińskimi organami ścigania doprowadziła w 2015 roku do aresztowania 300 osób, zniszczenia 46 miejsc, w których produkowano podróbki, a także konfiskatę produktów o wartości 125 milionów dolarów.

"Chcemy współpracować z markowymi firmami" wyjaśnia Ma

Jak twierdzi Jack Ma, problemu podróbek nie można rozwiązać w 100 procentach, ponieważ to walka z ludzkim instynktem.
- Możemy go jednak rozwiązać lepiej niż jakikolwiek rząd, jakakolwiek organizacja, ktokolwiek na świecie - dodaje.

2 miliardy klientów Alibaby w 2036 roku

Alibaba obsługuje więcej klientów niż Amazon i eBay łacznie. Oczekuje się, że w tym roku będzie ich 423 mln, głównie poprzez serwisy Tmall.com i Taobao Marketplace. Do 2036 roku ma być ich 2 mld. 

Więcej o: