General Electric chce produkować silniki samolotowe w Polsce

General Electric planuje projektować i produkować w Polsce silniki samolotowe. Nasz kraj znalazł się wśród trzech wybranych przez firmę do tego celu, obok Włoch i Czech. Inwestycję w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zapowiedział prezes GE, Jeffrey Immelt.

Według prezesa GE, Polska, Czechy i Włochy mają idealne warunki do produkcji zaawansowanych technologicznie silników samolotowych. - W tych trzech krajach mamy wszystko: sprawny system kredytów eksportowych, wsparcie dla rozwoju technologii, doświadczenia w dziale R&D [ang. research and development - badania i rozwój] i 2 tys. najlepszych na świecie polskich inżynierów - mówi „Rzeczpospolitej” Jeffrey Immelt.

General Electric nie odczuwa też zwiększonego ryzyka inwestycyjnego związanego ze zmianą władzy w Polsce. - Nie widzę dzisiaj w klimacie politycznym Polski czegokolwiek, co mogłoby zaniepokoić - mówi prezes GE. Dodaje tylko, że chciałby rozwiązania kwestii kredytów frankowych. GE jest właścicielem banku BPH, większą część tego biznesu sprzedaje Alior Bankowi, ale zatrzyma kredyty hipoteczne.

General Electric to amerykański koncern, który działa w kilkunastu różnych branżach, między innymi w energetyce, przemyśle lotniczym, medycznym czy budowie maszyn. W Polsce obecny jest od 1992 roku, zatrudnia tu ponad 10 tysięcy osób. Poza wspomnianym biznesem bankowym, ma w naszym kraju między innymi trzy fabryki GE Power Controls (w Bielsku-Białej, Kłodzku i Łodzi), dwie GE Aviation (w Bielsku-Białej i Dzierżoniowie), centrum projektowe w Warszawie, gdzie zatrudnia ponad 1,5 tysiąca inżynierów oraz Centrum Doskonałości IT dla GE Healthcare w Krakowie, gdzie pracuje około 150 informatyków.  

Więcej o:
Komentarze (9)
General Electric chce produkować silniki samolotowe w Polsce
Zaloguj się
 • loginigol

  Oceniono 4 razy 2

  A czy Pani Maria Mazurek nie wie, że GE w Polsce ma jeszcze inne fabryki... np. Elbląg (turbiny), Wrocław (generatory).

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  Jazda, Schetyna na rubikoniu i KODorastia, torpedowac inwestycje GE w Polsce, bo tu POtrzeba POdskokow w obronie UBokracji, a nie nowoczesnych silnikow lotniczych; wszystko w mysl zasady POwalonych: im gorzej, tym lepiej.
  Soros-cajtung wam w dziele obsrywania i zniechecania wydatnie pomoze. Anne Applebaum i zdradek takze.

 • marko_uk

  Oceniono 2 razy -2

  Niech produkują... Powsadzają im aluminium z puszek do silników zamiast normalnych stopów, to się im odechce...
  Bo nie wierzę, że kierownik na hali nie znajdzie zbytu na lewo, co by trochę dorobić...

 • ktk6841

  Oceniono 5 razy -3

  Skandal, w Polsce nie ma demokracji, powinno się zabronić inwestycji GE w Polsce, trzeba to zgłosić do jakiegoś Trybunału albo wysokiej Komisji, najlepiej Europejskiej albo Weneckiej albo jakiejkolwiek byle zagranicznej. Weźmiemy sprawy w swoje ręce, będziemy walczyć i protestować, wyjdziemy tłumnie na ulicę, wyrwiemy z niewoli uciśniony przez PIS polski naród i nie pozwolimy na inwestycje GE w Polsce.

 • oelefante

  Oceniono 7 razy -3

  To nieprawda. Przecież wiadomo, że od czasu wygranych przez PiS wyborów wszyscy masowo uciekają z Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX