Polacy nie spróbują wódki w proszku

Jeszcze nie poznaliśmy jego walorów i smaku, a już wiadomo, że nie trafi na polski rynek. Alkohol w proszku nie będzie dostępny w Polsce. Zapewnił o tym wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Resort zdrowia zapowiada, że uczyni wszystko, aby tzw. palcohol nie trafił legalnie na polski rynek. Wiceminister Jarosław Pinkas jest przekonany, że wprowadzenie alkoholu w proszku z pewnością pogłębiłoby problemy związane ze spożyciem alkoholu. Także Krzysztof Brzózka, dyrektor Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zwraca uwagę, że produkt ten ułatwiłby jeszcze bardziej dostęp do napojów alkoholowych. O sprawie napisała Gazeta Polska Codziennie.

Alkohol w proszku dostępny jest od ubiegłego roku w części USA oraz kilku innych krajach. Jego formułę opracował Mark Philips, a opatentowała jego firma Lipsmark. Proszek wystarczy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody i napój alkoholowy jest gotowy.

 

Amerykański Urząd ds. Obrotu Alkoholem i Tytoniem wydał zgodę na sprzedaż sproszkowanego alkoholu w marcu ubiegłego roku - zrobił to, ponieważ wszystkie składniki proszku z procentami są legalne. Lipsmark ma jednak inny problem. Parlamenty ponad 30 stanów w USA zakazały sprzedaży nowego produktu, z tych samych powodów jakie podaje się dziś w Polsce.

Mark Phillips uważa zarzuty za bezpodstawne. Jego zdaniem wprowadzane zakazy służą interesowi producentów tradycyjnych alkoholi oraz ograniczają wolność konsumentów.

Więcej o: