Polacy nie spróbują wódki w proszku

Jeszcze nie poznaliśmy jego walorów i smaku, a już wiadomo, że nie trafi na polski rynek. Alkohol w proszku nie będzie dostępny w Polsce. Zapewnił o tym wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Resort zdrowia zapowiada, że uczyni wszystko, aby tzw. palcohol nie trafił legalnie na polski rynek. Wiceminister Jarosław Pinkas jest przekonany, że wprowadzenie alkoholu w proszku z pewnością pogłębiłoby problemy związane ze spożyciem alkoholu. Także Krzysztof Brzózka, dyrektor Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zwraca uwagę, że produkt ten ułatwiłby jeszcze bardziej dostęp do napojów alkoholowych. O sprawie napisała Gazeta Polska Codziennie.

Alkohol w proszku dostępny jest od ubiegłego roku w części USA oraz kilku innych krajach. Jego formułę opracował Mark Philips, a opatentowała jego firma Lipsmark. Proszek wystarczy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody i napój alkoholowy jest gotowy.

 

Amerykański Urząd ds. Obrotu Alkoholem i Tytoniem wydał zgodę na sprzedaż sproszkowanego alkoholu w marcu ubiegłego roku - zrobił to, ponieważ wszystkie składniki proszku z procentami są legalne. Lipsmark ma jednak inny problem. Parlamenty ponad 30 stanów w USA zakazały sprzedaży nowego produktu, z tych samych powodów jakie podaje się dziś w Polsce.

Mark Phillips uważa zarzuty za bezpodstawne. Jego zdaniem wprowadzane zakazy służą interesowi producentów tradycyjnych alkoholi oraz ograniczają wolność konsumentów.

Więcej o:
Komentarze (47)
Polacy nie spróbują wódki w proszku
Zaloguj się
 • e-komentarz

  Oceniono 13 razy 11

  Alkohol w proszku nie będzie dostępny w Polsce - zapewnił Pinkas.
  Polak znajdzie jakiś sposób by był dostępny - zapewniam Pinkasa.

 • amica.veritas

  Oceniono 9 razy 9

  Niemcy, Czesi nie będą chyba takimi zatwardziałymi kontrolerami moralności. Dobrze, że mieszkam przy granicy, będę miał na wyciągniecie ręki i przywiozę znajomym ;)
  Bo mogę - tak na złość debilom z rządu, który dopuszcza sklep z wódą co 100m i najgęściej w Europie, ale zabrania proszku.
  Prawda jest taka, że proszek zagrozi polskim producentom najbardziej szkodliwej substancji - WÓDY. Dorobiona ideologia, że pogłębi problemy, jest bzdurna. Problem już są i to z winy prawodawcy, bo można wódkę kupić wszędzie, o każdej porze i nawet na stacjach benzynowych, jakby namawiano do picia - konkretnie kierowców . Wódę i piwo można pić w parkach, na boiskach (bo albo policja nie kontroluje), albo kochają sponsora i pozwalają (a potem są burdy). Kontroli kierowców nie można wykonać, bo nie zmieniono prawa i obecnie (od prawie 2 lat) nie ma podstawy do wyrywkowych kontroli trzeźwości (bo posłowie i ministrowie to debile, które nie widza problemu). No ale za alkoholizm w Polsce odpowiedzialny ma być ... proszek. W Polsze zawsze jest ważne, żeby znaleźć kozła ofiarnego.

 • judaszowy

  Oceniono 3 razy 3

  wprowadzenie alkoholu w proszku z pewnością pogłębiłoby problemy związane ze spożyciem alkoholu...
  buchaaaaaaaaaaaa, g prawda, kasa vipom by uciekła, taka prawda

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 3 razy 3

  Znam takich co nawet nie będą popijać tego proszku.

 • ulanzalasem

  Oceniono 2 razy 2

  Przy takiej dostępności alkoholu największy problem Polaków to ten, że...już płaczą nad dostępnością tego w proszku xD

 • m.godwin

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo dobrze, będzie bez akcyzy!

 • tbernard

  Oceniono 2 razy 2

  Jak bez zagrychy w proszku to nawet rozumiem ten zakaz, bo to nie po chrześcijańsku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX