Miliarderzy trzymają ponad 1,7 biliona dolarów w skarpecie

Miliarderzy na całym świecie trzymają ponad 1,7 bln dolarów w gotówce. To najwięcej od 2010 roku, kiedy rozpoczęto tego typu obliczenia i mniej więcej tyle, ile wynosi PKB Włoch.

Zdaniem autorów raportu z Wealth-X Billionaire Census, 2473 osób na świecie, które zgromadziły co najmniej miliard dolarów, dostrzega rosnące ryzyko w globalnej gospodarce, dlatego ponad jedną piątą (22,2 proc.) swoich oszczędności trzyma w gotówce. Miliarderzy mogą też czekać do momentu, kiedy wycena akcji spadnie do bardzo atrakcyjnych poziomów.

Badania Wealth-X Billionaire Census są zgodne z innymi opracowaniami na ten temat. UBS w wydanym w ubiegłym miesiącu raporcie szacuje, że zamożni Amerykanie około 20 procent swoich oszczędności trzymają w gotówce. Odsetek ten od 2008 roku pozostaje na podobnym poziomie. Więcej zamożnych Amerykanów rozważa jednak zmniejszenie zaangażowania w rynek ze względu na niepewny wynik wyborów prezydenckich w USA.

Najwięcej miliarderów w Europie

2473 miliarderów na świecie zgromadziło na koniec 2015 roku łącznie 7,7 biliona dolarów, to o 5,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Suma ta przekracza PKB jakiegokolwiek państwa na świecie, z wyjątkiem USA i Chin.

Najwięcej miliarderów jest w Europie – 806, jednak ich liczba najszybciej rosła na kontynencie azjatyckim (o 15 proc., do 645). Ameryka Północna miała 628 miliarderów, o 3 procent więcej niż w 2014 roku.

Ponad połowa miliarderów na świecie to osoby, które same zbudowały swoje fortuny. Najbogatsi, którzy cały swój majątek  odziedziczyli, stanowią tylko 13 procent tej grupy. Rośnie liczba miliarderów, którzy po odziedziczeniu fortuny jeszcze ją pomnożyli. Stanowią 31 procent grupy i jest ich o 6 procent więcej niż w 2014 roku.

Jak podaje Wealth-X Billionaire Census, zmieniają się źródła fortun najbogatszych ludzi na Ziemi. Najwięcej, 15 proc. związanych jest z finansami (m.in. fundusze hedgingowe i bankowość). Drugim źródłem milionerów jest przemysł, z którego pochodziło 12,8 proc. najbogatszych ludzi na globie.

Więcej o: