Oliver Hart i Bengt Holmstrom laureatami ekonomicznego Nobla

Tegoroczny ekonomiczny Nobel został przyznany za wkład w teorię kontraktu. Wyjaśnia ona między innymi, jak ludzie radzą sobie w przypadku sprzecznych interesów.

Według Akademii teorie Harta i Holmstroma "pomagają w zrozumieniu rzeczywistych kontraktów i instytucji, a także potencjalnych pułapek w projektowaniu kontraktów". Teoria kontraktu dotyczy porozumień, które kształtują biznes, finanse i politykę publiczną.

Agencja Associated Press pisze, że teoria kontraktu może być wykorzystywana przy analizie zarobków prezesów firm.

Jak można przeczytać na oficjalnym koncie twitterowym Nagrody Nobla teoria kontraktu odpowiada między innymi na pytania: 

- Czy zapewniające usługi publiczne miejsca takie jak szkoły, szpitale czy więzienia powinny być własnością publiczną czy prywatną?

- Czy nauczyciele, pracownicy opieki zdrowotnej i strażnicy więzienni powinni mieć pensje z góry ustalone czy uzależnione od wyników pracy?

- Do jakiego stopnia menedżerowie powinni być wynagradzani za pomocą programów bonusowych czy opcji zakupu akcji?

Urodzony w Londynie Oliver Hart ma 68 lat, jest obywatelem USA i wykłada na Uniwersytecie Harvarda. Zajmował się między innymi kwestią własności dostawców usług publicznych, jak szpitale czy szkoły. Jego badania wykazały, że spadek jakości wynikający z prywatyzacji tego typu usług może przewyższać pozytywne skutki związane ze zmniejszeniem kosztów. 

Bengt Holmstrom, z pochodzenia Fin, ma 67 lat i jest profesorem na MIT (Massachusetts Institute of Technology). Badał kontrakty związane z zatrudnieniem, w tym pomiędzy prezesami firm a ich udziałowcami. Zapytany przez reporterów o wielomilionowe bonusy wypłacane obecnie zarządzającym odpowiedział, że jego zdaniem wydają się być "niezwykle wysokie".

Panowie podzielą się kwotą 8 mln koron szwedzkich, czyli około 930 tys. dolarów. Nagroda z ekonomii tylko potocznie nazywana jest ekonomicznym Noblem, od 1968 roku przyznaje Szwedzki Bank Narodowy. 

 

 

Więcej o: