10 aplikacji pomagających dbać o formę i zdrowie

Robert Kędzierski
Smartfony są z nami w każdej sytuacji. Dlatego warto wykorzystać je również wtedy, kiedy zależy nam na utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia. To możliwe!

Aplikacje, które pozwalają dbać o zdrowie, pomagają uprawiać ulubioną dyscyplinę sportu, zachować aktywność, stały się normą. Są powszechne niezależnie od rodzaju przenośnego urządzenia, wieku i upodobań. Znaleźliśmy dziesięć dowodów na to, że smartfon pozwala zachować dobrą formę i zdrowie. 

Atlas ćwiczeń - twój dodatkowy asystent 

Aplikacja Atlas ćwiczeń jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby uprawiać aktywność fizyczną w pełni kontrolując ich skutek. W Atlasie znaleźć można plany zarówno dla zupełnie początkujących, jak i dla zaawansowanych. Z aplikacją przeprowadzimy rozgrzewkę, trening aerobowy, wyćwiczymy wybrane partie ciała lub mięśnie. Aplikacja jest bogato ilustrowana, co pozwoli poprawnie przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowany trening.  

 
Meteo ICM. Prognoza numeryczna - zaplanuj trening lub spacer 

Wśród aplikacji pomagających dbać o formę niezbędne są te, które pozwalają sprawdzić pogodę. Danych podstawowych dostarczy oczywiście sam Android. Kiedy jednak potrzebujemy bardziej szczegółowych informacji warto sięgnąć po Meteo ICM. Prognoza numeryczna.  

Aplikacja przedstawi meteogramy dla aż 2359 miejscowości. Na szczegółowych wykresach znajdziemy dokładną prognozę dotyczącą ilości opadów, kierunku wiatru, temperatury.  Dzięki tak przedstawionym danym możemy dowiedzieć się, że co prawda teraz nie pada, ale za dwie godziny czeka nas ulewa, dlatego warto pospieszyć się z treningiem w plenerze. 

Asystent Zdrowego Żywienia - wiedz co jesz 

Najlepszą rekomendacją dla aplikacji jest to, kto ją stworzył: Instytut Żywności i Żywienia. Asystent Zdrowego Żywienia pozwoli kontrolować to co jemy – z jego pomocą obliczymy np. Ilość kalorii w posiłku. Aplikacja pomoże też je spalić, bo zawiera poradnik przedstawiający różnego rodzaju ćwiczenia.  
Aplikacja powstała w ramach projektu "Zachowaj równowagę", współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. 

30-dniowe Wyzwanie Fitness - osiągnij cel

Ten menadżer ćwiczeń pozwala na lepszą motywację. Stawia przed użytkownikiem jasny cel, który ma nam zająć 30 dni. Realizację planu treningowego przeprowadzamy więc punkt po punkcie, prowadzeni poradami profesjonalnych trenerów. 

Wyzwanie fitness pozwala pracować nad określonymi partiami ciała: wyrzeźbić pośladki, rozbudować ramiona, wyszczuplić łydki. Efekty są ważne trzydziestu dni wysiłku.

Odchudzanie z aktiBMI - nie pozwól zimie odebrać ci formę

Prosty w obsłudze kalkulator pozwoli obliczyć prawidłową masę ciała. W kilka chwil uzyskamy klarowną odpowiedź: czy mamy nadwagę, jak dużą, ile czasu trzeba będzie poświęcić, by ją zrzucić. Rozwiązanie jest przydatne zarówno dla tych osób, które postanowiły "zabrać się za siebie", jak i dla tych, którzy nie chcą stracić czujności. Przed nami świąteczny maraton i zima, a to zawsze może skończyć się nieoczekiwanym przybraniem na wadze. Odchudzanie z aktiBMI pozwoli zadziałać w porę. 

Błyskawiczne Tętno i Pulsometr  - kontroluj ciało bez smartopaski

Zaletą tej darmowej aplikacji jest to, że potrafi zmierzyć puls bez korzystania z dodatkowych urządzeń czy czujników. Nie jest nam potrzebny inteligentny zegarek albo opaska. By wykonać pomiar wystarczy... włączyć Pulsometr i przyłożyć palec do obiektywu głównego aparatu. Algorytmy badają kolory widoczne po podświetleniu naszego palca i na tej podstawie są w stanie oszacować puls. 

Aplikacja pozwala sprawdzić stan zdrowia (np. zbyt wysoki puls powinien być zachętą do odwiedzenia specjalisty). Jest też niezbędna do bezpiecznego i prawidłowego wykonywania ćwiczeń. 

Endomondo - Bieganie & Rower - klasyka gatunku

Jedna z najbardziej popularnych aplikacji, z którą biegają i jeżdżą na rowerze miliony użytkowników. Menadżer pozwala na jasne i precyzyjne podsumowanie: długość przebytej trasy, maksymalna i minimalna prędkość, ilość spalonych kalorii. Endomondo zapisuje nasze wyniki, mapy, ulubione trasy. Pozwala dzielić się tymi danymi ze znajomymi - chociażby za pomocą serwisów społecznościowych.

Aplikacja pozwala też śledzić postępy, wyniki osiągane dzięki ćwiczeniom. Ułatwia utrzymanie dyscypliny. 

Przypomnienie wypij wodę - bo woda to życie

Trudno prawidłowo dbać o zdrowie bez kontroli ilości wypitych płynów. Zwiększona aktywność fizyczna wymaga, byśmy wypijali ich więcej. Ale nie za dużo, woda w nadmiernych ilościach jest przecież szkodliwa, a nawet toksyczna. 

Przypomnienie pozwoli obliczyć, czy wraz z regularnie przyjmowanymi napojami takimi jak kawa czy herbata przyjmujemy odpowiednią ilość płynów. W razie potrzeby aplikacja przypomni nam, że powinniśmy dać naszemu ciało to, czego potrzebuje: wody. 

Muzyka Relaksacyjna do Jogi - odnajdź harmonię

Dla wielu osób uprawianie jogi to sposób na odnalezienie wewnętrznego spokoju. Proste ćwiczenia, które można przeprowadzać z aplikacją Muzyka Relaksacyjna do Jogi nie wymagają wiele wysiłku, a przynoszą efekty. W bibliotece aplikacji znajdziemy wiele różnorodnych utworów, co pomoże utrzymać odpowiedni nastrój i motywację podczas ćwiczeń. Relaks z odpowiednią muzyką będzie pełniejszy.

Ciekawą funkcją aplikacji jest możliwość odtwarzania muzyki w tle. Możemy więc słuchać ulubionej ścieżki i jednocześnie oglądać film z ćwiczeniami np. z YouTube. Bardzo praktyczne. 

Rodzina w formie - dbaj o formę w każdym wieku

Aplikacja ma charakter uniwersalny. Korzystać mogą z niej wszyscy, przede wszystkim ci, którzy chcą pozbyć się złych przyzwyczajeń. Z Rodziną w formie łatwo odkryjemy różnorodne formy aktywności dopasowane do wieku czy aktualnej formy. Ze zdrowia nie trzeba rezygnować. Wystarczy zacząć od prostych kroków - np. określić w które dni tygodnia dojeżdżamy do pracy rowerem. Albo zaplanować pieszą wycieczkę z kijkami trekingowymi. Za każdą aktywność, taką jak chociażby poranna gimnastyka, aplikacja przyznaje nam punkty. Dzięki nim wiemy, czy utrzymujemy kondycję na odpowiednim poziomie. 

Więcej o: