Kto pracuje w Holandii najwięcej? Polacy

Polacy to najbardziej zapracowana nacja w Holandii - wynika z informacji tamtejszego ministerstwa spraw społecznych.

Jak podaje resort, w Holandii mieszka dziś 250 tys. imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej, wśród nich aż 150 tys. to Polacy. Ministerstwo spraw społecznych dodaje, że rzeczywista liczba naszych rodaków może być tam większa, gdyż część Polaków nie jest zameldowana lub przyjeżdża na krótko.

Polacy są pracowici...

Skąd wiadomo, że Polacy są najbardziej pracowici? Pracę ma w Holandii 71 proc. Polaków w wieku produkcyjnym (15-74 lat). To więcej nawet niż w przypadku Holendrów - pracę ma 67 proc. z nich.

Wyraźnie niższe współczynniki zatrudnienia zanotowano np. wśród Rumunów i Bułgarów. Pracuje zaledwie około połowa przedstawicieli tych narodowości przebywających w Holandii.

Polacy wypadają lepiej także w porównaniu z przybyszami z innych regionów świata. W przypadku osób z Maroka pracuje jedynie 49,5 proc., a w przypadku Turków 54 proc. Dla imigrantów z Antyli odsetek ten wynosi 57 proc., z Surinamu - 60 proc. 

Warto zauważyć, że w grupie 15-74 lat znalazły się także osoby, które uczą się, prowadzą dom czy są na emeryturze.

... i wykształceni

Ministerstwo spraw społecznych Holandii podwójnie zresztą docenia wkład Polaków w holenderski rynek pracy. Zauważa, że są to osoby stosunkowo młode oraz nieźle wykształcone. W grupie Polaków zameldowanych w Holandii w wieku 18-49 lat aż jedna czwarta legitymuje się wykształceniem wyższym, a edukację 72 proc. z nich tamtejszy rząd uznaje za „startkwalificatie”, jest więc wystarczająca do wejścia na rynek pracy. Najlepiej wyedukowaną grupą imigrantów w Holandii są jednak Rumuni.

Nieźle naszym rodakom idzie także nauka języka niderlandzkiego. Są w tym lepsi niż np. Turcy.

Płace nie są imponujące

Zdecydowanie gorzej wyglądają holenderskie zarobki imigrantów z naszej części kontynentu.

W 2014 roku przybysz z Europy Środkowo-Wschodniej zarabiał w Holandii średnio 20 300 euro netto rocznie. Holendrzy otrzymywali ponad 6 000 euro rocznie więcej.

Z drugiej strony średnie dochody Marokańczyków czy Turków były jeszcze niższe, wyniosły odpowiednio 17 800 netto i 19 300 euro rocznie. Imigranci z krajów Europy Zachodniej zarabiali w Holandii 25 200 euro rocznie. 

Więcej o: