Uber od dwóch lat w Polsce. Jak im idzie?

Polski oddział Ubera podsumował ostatnie dwa lata działalności w naszym kraju, przedstawiając sporo statystyk. Niektóre z nich mogą być dość zaskakujące.

W odróżnieniu od innych dużych krajów europejskich, w których działa Uber, w Polsce poza stolicą można wyróżnić kilka aktywnych ośrodków miejskich, gdzie zainteresowanie usługą jest znaczące (Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, aglomeracja śląska, czy Trójmiasto). Na początku przejazdy Uberem koncentrowały się wokół centrów miast, ale stopniowo rozszerzają się również na przedmieścia. Przynajmniej w ramach aglomeracji warszawskiej następuje stopniowe wyrównanie.

Uber w Polsce

W ciągu dwóch lat Uber wszedł do dziewięciu polskich miast. Być może już niedługo dołączą do nich dwa kolejne: Lublin oraz Bydgoszcz. Tempo wzrostu z miesiąca na miesiąc to około 41 tys. nowych użytkowników. Tylko w ostatnim miesiącu aplikacja mobilna Ubera zanotowała 75 tys. pobrań (17 tys. pobrań miesięcznie notuje się w samej Warszawie).

Z innych ciekawostek, z Ubera w Polsce skorzystała już co trzecia osoba w grupie tzw. millenialsów. Uber to jednocześnie najpopularniejsza aplikacja w Polsce do zamawiania przejazdów.

Liczba przejazdów Uberem w Polsce rośnie o 20 proc. z miesiąca na miesiąc. Co ciekawe, znacznie wzrosła liczba przejazdów w dni robocze (od czerwca o 76 proc.). Liczba aktywnych użytkowników poszybowała o 74 proc. od początku tego roku. Osób wykorzystujących Ubera przez 5 dni w tygodniu przybyło od czerwca aż 112 proc.

Statystyki Uber PolskaStatystyki Uber Polska źródło: materiały prasowe

Według badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown 94 proc. obecnych użytkowników jest zadowolonych z Ubera. Aż 95 proc. przejazdów dostaje 5 gwiazdek. Główne powody wyboru Ubera to niska opłata, płatności bezgotówkowe, krótki czas oczekiwania (średnio około 4 minuty).

W samej stolicy 30 proc. przejazdów zaczyna się w promieniu 200 metrów od stacji metra, a 42 proc. pasażerów nie ma własnego auta.

Kierowcy Ubera w Polsce

Liczba aktywnych kierowców od początku tego roku wzrosła o 70 proc. Co ciekawe, 20 proc. kierowców przed rozpoczęciem współpracy z Uberem pozostawała bezrobotna. Aż 70 proc. z nich dzięki dodatkowej pracy kierowcy poprawiła swoją sytuację materialną. Większość kierowców (62 proc.) docenia elastyczność pracy dla Ubera. Najlepszy kierowca Ubera przez 2 lata działalności wykonał 10 tys. przejazdów i może się pochwalić średnią ocen 4,88.

Czytaj też: To koniec Ubera w Polsce? Taksówkarze chcą go zamknąć

Jak tłumaczy Kacper Winiarczyk, dyrektor generalny Ubera, w ciągu 2 lat aplikacja przeszła ewolucję. Startowała jak nowinka technologiczna, a dziś jest usługą, z której korzysta się praktycznie codziennie.

Z Ubera skorzystała już niemal 1/3 polskich millenialsów mieszkających w dużych miastach, a 94 proc. z nich jest zadowolonych z tego doświadczenia. 41 tysięcy pobrań aplikacji w każdym miesiącu pokazuje, że Uber wpisuje się w szerszy trend na rynku konsumenckim - widzimy, że użytkownicy sięgają po Ubera już nie tylko w trakcie weekendowych wyjść, ale również w tygodniu w drodze do pracy, po zakupy czy wracając po południu do domu - podkreśla szef Ubera w Polsce.

Więcej o: