Nowa inwestycja zagranicznego koncernu w Polsce. Będzie praca dla nawet 3 tysięcy osób

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział w rozmowie z PAP, że Rolls-Royce zainwestuje w Polsce. Łącznie ma powstać kilka tysięcy etatów.

Minister powiedział, że na temat nowej inwestycji rozmawiał z przedstawicielami firmy dwa miesiące temu, podczas swojej poprzedniej wizyty w Londynie. Teraz te rozmowy zostały przypieczętowane. "W Ropczycach pod Rzeszowem powstanie fabryka Rolls Royce'a - ale nie montownia, tylko ośrodek badań i rozwoju, a także wdrożenia" – powiedział Morawiecki PAP.

W samym nowym zakładzie według szacunków ministra mogłoby powstać kilkaset miejsc pracy, kolejne – nawet do dwóch tysięcy – u kooperantów. Łącznie "to będzie 2-3 tys. miejsc pracy" - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Inwestycja będzie związana z produkcją silników samolotowych – Rolls-Royce jest drugim na świecie producentem takich silników, po General Electric.

Mateusz Morawiecki przebywał w Londynie w ramach polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych. W poniedziałek rozmawiał z ministrem finansów Philipem Hammondem i ministrem ds. biznesu Gregiem Clarkiem - między innymi na temat zachęcania brytyjskich firm do inwestowania w Polsce.

Rolls-Royce w Ropczycach buduje już swoją fabrykę. Mają w niej powstawać elementy silników lotniczych - przekładnie. Inwestycję prowadzi spółka Aero Gearbox International (AGI) powołana przez Rolls-Royce’a i koncern Safran. Pod koniec marca, kiedy ruszała budowa tego zakładu, prezes AGI zapowiadał, że produkcja rozpocznie się w grudniu tego roku, a pierwsza przekładnia będzie zrobiona dla Airbusa 376.

 Zobacz także WIDEO: Morawiecki: dla osób, które zarabiają więcej, nie powinno być kwoty wolnej

Więcej o: