Rosja wstaje z kolan. Silne ożywienie w rosyjskim przemyśle. Największe od ponad 5 lat

Marcin Kaczmarczyk
Wskaźnik PMI dla rosyjskiego przemysłu, mówiący sporo o jego aktualnej kondycji, wzrósł w listopadzie do 53,6 pkt. To najlepszy odczyt od 68 miesięcy.

Tak dobrze, jak teraz jest za naszą wschodnią granicą, nie było od lat. Tak sugeruje najnowszy odczyt indeksu IHS Markit PMI dla rosyjskiego przemysłu. Wyliczenia oparte są na ankietach wypełnionych przez menedżerów z ponad 300 firm przemysłowych z całej Rosji. Wskaźnik wzrósł z 52,4 pkt w październiku do 53,6 w listopadzie.

To już czwarty jego odczyt powyżej ważnej granicy 50 pkt - co sugeruje, że sektor przemysłowy rozwija się od czterech miesięcy - i najwyższy od marca 2011 roku.

Indeks PMI dla przemysłu RosjiIndeks PMI dla przemysłu Rosji MK

Z ankiet, na które odpowiedzieli rosyjscy menedżerowie wynika, że bardzo silny jest wewnętrzny popyt na wyroby produkowane w ich zakładach. Przez to rośnie produkcja, ale w wolniejszym tempie, niż opróżniane są magazyny z gotowymi produktami. W związku z tym ich zapasy się zmniejszają.

Czytaj więcej: We wtorek OPEC dogadał się odnośnie zmniejszenie wydobycia ropy naftowej. Na tym dużo może zyskać Rosja

Eksport nadal słaby. Firmy pilnują kosztów

Firmy mają więcej pieniędzy, które przeznaczają na kupno większej ilości surowców i półproduktów. Zmniejszają przy tym koszty, co sugerują informacje o delikatnie zmniejszającym się zatrudnieniu.

Rosyjski przemysł nie podbija jednak świata - zamówienia eksportowe zmniejszają się nadal, ale w mniejszym tempie niż przez minione trzy miesiące.

- Rozwój sektora przemysłowego napędzany jest przez silniejszy popyt wewnętrzny, co przekłada się na wzrost produkcji. Firmy działają ponadto w środowisku niskich kosztów, co pozwala im z stabilnie zwiększać swoją aktywność i rozwijać się - skomentował najnowsze dane z Rosji Samuel Agass, ekonomista z IHS Markit.

Czytaj więcej: Doskonałe dane napłynęły z USA z początkiem tygodnia. Pobite zostały aż trzy rekordy

Jego zdaniem najnowsze wyniki sugerują poza tym, że rosyjski przemysł może zaliczyć najlepszy kwartał od niemal sześciu lat, co bardzo kontrastuje z początkiem tego roku, kiedy w Rosji malał popyt na dobra przemysłowe, a wysoka inflacja znacząco podnosiła koszty produkcji.

Badanie przeprowadzono pomiędzy 11 a 24 listopada - a więc już po wyborach w USA. Ich wynik przyjęto w Moskwie z wielkimi nadziejami, związanymi między innymi z większymi szansami na zniesienie sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce".

Więcej o: