Prezesowi Apple obcięli premię, bo nie wykonał celu. Zarobił w 2016 o półtora miliona dolarów mniej niż w 2015

Rafał Hirsch
Apple to wciąż najbardziej wartościowa firma świata, ale rok 2016 nie był najlepszym w jej historii. To, że producent iPhonów bicie rekordów ma za sobą widać także w wynagrodzeniu jej prezesa.

Tim Cook w całym 2016 roku zarobił 8,747 mln dolarów. Rok wcześniej jego dochody sięgały 10,28 mln USD, w 2014 też zarobił więcej niż w 2016 (9,22 mln USD). Co ciekawe Cook w ubiegłym roku zarobił najmniej z całego zarządu Apple. I to dużo mniej, bo wszyscy pozostali zarządzający tą spółką zainkasowali ponad 22 mln USD.

Wynagrodzenia zarządu AppleWynagrodzenia zarządu Apple źródło: Apple

Cook zarobił mniej, ponieważ zasady dotyczące przyznawania bonusów, premii i akcji w jego przypadku są znacznie ostrzejsze niż w przypadku innych członków zarządu. Warto zauważyć, że ci wszyscy, którzy zarobili więcej niż Tim Cook także zanotowali obniżkę wynagrodzeń w porównaniu do 2015. To dlatego, że spółka w ubiegłym roku nie osiągnęła zakładanych wcześniej celów jeśli chodzi o poziom sprzedaży i zysku operacyjnego. 

Warunki wymagane do uruchomienia bonusów dla zarządu AppleWarunki wymagane do uruchomienia bonusów dla zarządu Apple źródło: Apple

Jak widać, w przypadku zysku operacyjnego spółka wręcz otarła się o poziom, który uprawniałby do większych wypłat członkom zarządu. Jednak w przypadku przychodów ze sprzedaży poziom docelowy pozostał daleko z przodu. 

Apple to największa na świecie spółka pod względem wartości rynkowej. Wartość ta sięga obecnie 622 mld USD. Tim Cook pracuje w Apple od 1998 roku. Został wtedy wiceprezesem spółki, w 2005 objął funkcję dyrektora operacyjnego (COO). Od sierpnia 2011 jest prezesem Apple. 

Wynagrodzenie Tima Cooka i wszystkich innych członków zarządu i Rady Dyrektorów Apple zostanie zatwierdzone przez akcjonariuszy Apple na walnym zgromadzeniu 28 lutego. Największymi akcjonariuszami Apple są dwa ogromne amerykańskie fundusze inwestycyjne: Vanguard i Blackrock. Obydwa mają ponad 6 procent akcji w spółce. Nikt poza nimi nie ma w Apple pakietu akcji większego niż 5 procent.

Więcej o: