Bezrobocie w górę. W lutym może dojść nawet do 9 proc.

W styczniu 2017 roku bezrobocie w Polsce wyniosło 8,7 proc. To o 0,4 pkt. proc. więcej w stosunku do grudnia. Resort rodziny i pracy pociesza, że dwa pierwsze miesiące roku to najgorszy okres na rynku pracy i dodaje, że obecny wynik jest najlepszy od 1992 r.

Dla porównania warto podać, że w analogicznym okresie 2016 roku stopa bezrobocia wynosiła 10,2 proc.

- W lutym możliwy jest dalszy wzrost stopy bezrobocia i będzie dobrze jeśli nie przekroczy ona 9 proc. - ocenił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że od marca stopa bezrobocia powinna spadać i na koniec roku wynieść 8 proc. lub niżej.Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że stopa bezrobocia w Polsce w styczniu wyniosła 8,7 proc. wobec 8,3 proc. w grudniu.

Cytowany przez PAP Szwed poinformował, że jego resort spodziewa się pod koniec 2017 r. bezrobocia na poziomie 8 proc. Jeżeli zostałyby wprowadzone zmiany prawne zakładające objęcie wszystkich składką zdrowotną, wtedy wskaźniki mogłyby spaść nawet o 2 proc. Powód?

Część osób zarejestrowanych w urzędzie - i widniejących w statystykach bezrobocia - w rzeczywistości nie jest zainteresowana szukaniem pracy. Status jest im potrzebny tylko po to, żeby mieć bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne.

To dlatego według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce już w listopadzie 2016 r. spadło do poziomu 6 proc. podczas gdy GUS podawał 8,2 proc. Różnica bierze się stąd, że Eurostat zlicza jedynie osoby, które chcą wrócić na rynek pracy i coś w tym kierunku robią.

O kogo biją się pracodawcy?

Ciekawe wnioski płyną z rządowego "Barometru zawodów". Jest to kompleksowa analiza, dzięki której dowiadujemy się kogo i gdzie szukają pracodawcy oraz czy wstępuje równowaga między popytem a podażą na przedstawicieli poszczególnych profesji.

Z tegorocznej edycji wynika, że w całym kraju najbardziej poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Następnie spawacze, pielęgniarki i położne oraz samodzielni księgowi.

- "Najwięcej problemów ze znalezieniem odpowiednich osób do pracy można się spodziewać w branżach związanych z budownictwem i przemysłem (m.in. spawacze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, cieśle i stolarze budowlani, murarze i tynkarze, monterzy instalacji budowlanych). Inne branże to gastronomia (szefowie kuchni i kucharze), służba zdrowia i usługi medyczne (pielęgniarki i położne, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej), transport oraz usługi (fryzjerzy, mechanicy pojazdów samochodowych). Widoczne są niedobory zarówno wśród robotników wykwalifikowanych, jak i specjalistów (np. samodzielni księgowi)" - czytamy w komunikacie poświęconym "Barometrowi".

W tych zawodach będzie ciężko o pracę

Więcej chętnych do pracy niż ofert jest w przypadku techników ekonomistów, techników hotelarstwa, specjalistów ds. administracji publicznej, pedagogów oraz nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących.