Sejm zamówił nowy system informatyczny do obsługi głosowań. Będzie kilka zmian

Asseco ma umowę z Kancelarią Sejmu. Dostarczy oprogramowanie, sprzęt i infrastrukturę techniczną do obsługi głosowań. Wartość projektu to 4,7 mln zł brutto.

W nowym systemie, poza oprogramowaniem, znajdą się specjalne czytniki, pełniące rolę pulpitu zarządzania w trakcie głosowań w sali posiedzeń. Będą mieć kolorowy, dotykowy ekran ciekłokrystaliczny, na którym będzie wyświetlany status głosowania. Zostaną także wyposażone w nowe funkcje - posłowie będą mogli zabierać głos ze swoich stanowisk dzięki wbudowanemu mikrofonowi, będzie także możliwość używania pilota zdalnego sterowania przez osoby niepełnosprawne.

Czytniki będą połączone z centralnym systemem obsługi głosowań, systemem audio oraz systemem tłumaczeń poprzez sieć lokalną (LAN). Bezpieczeństwo głosowań ma zapewnić system autoryzacji, oparty o indywidualne karty posłów do głosowania.

Projekt wdrażać będzie konsorcjum firm z grupy Asseco: Asseco Data Systems (lider), Asseco Poland oraz Asseco Lithuania. Ta ostania ma na koncie podobny projekt dla parlamentu litewskiego.

- Kancelaria Sejmu wybrała najkorzystniejszą ofertę pod każdym względem - powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Grzegrzółka, dyrektor biura prasowego Kancelarii. Przypomniał też, że obecnie wykorzystuje się system wprowadzony w 2001 roku. - Parafrazując Kobietę Pracującą z serialu "Czterdziestolatek", tę decyzję podjął za nas XXI wiek. Nowoczesne i innowacyjne rozwiązania technologiczne poprawią profesjonalizm i bezpieczeństwo prac Izby - powiedział Grzegrzółka.

W ubiegłym roku w Sejmie przeprowadzono prawie 2,5 tysiąca głosowań, najwięcej od kilku lat.

Nowy system informatyczny do obsługi głosowań wdrażany będzie w Sejmie w sierpniu, w czasie przerwy w obradach. - Warto podkreślić, że ten projekt będzie od nas wymagał pracy pod presją czasu tak, aby zdążyć przeprowadzić całość wdrożenia w zaledwie miesiąc - mówi Andrzej Dopierała, prezes Asseco Data Systems. W czasie miesiąca trzeba będzie najpierw zdemontować obecne urządzenia, zainstalować nowe, przetestować system oraz w razie potrzeby wprowadzić zmiany.

 

Komentarze (80)
Sejm zamówił nowy system informatyczny do obsługi głosowań. Będzie kilka zmian
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 23 razy 21

  czy nowy sprzęt uniemożliwi dokonywanie przekrętów przy głosowaniu jakich byliśmy świadkami
  15 kwietnia ubiegłego roku przez poslicę i posła partii KuPiS15 ?
  (a tak przy okazji ,czy w/w posłowie cieszą się jeszcze wolnością ?)

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 19 razy 17

  a w ZUS po kilkunastu latach juz wdrożono???

  bo to nadal ta sama firma...

 • e-komentarz

  Oceniono 12 razy 12

  Ten mikrofon przy każdym siedzeniu brzydko pachnie.
  Chodzi o wygodę posłów, czy o podsłuchiwanie prywatnych rozmów?

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 6 razy 6

  Ja bym zainstalował taki system. Jeden terminal u herszta pisobolszewików zdalnie połączony z sejmem RP. Przyciśnięcie dowolnego przycisku, dawało by w systemie liczbę wszystkich posłów pisobolszewii. Dla reszty posłów tylko atrapy. Krycha oprócz atrapy powinna dostać darmowy talon na sałatkę, albo coś innego do żarcia, To dobry system moim zdaniem. Posłowie pisobolszewii głosują zgodnie z wolą herszta szajki, więc terminale nie są im potrzebne. Głos opozycji się nie liczy, więc po co mają głosować (jak powiedział komuch Piotrowicz). Krycha musi dbać o linię.

 • nemo1946

  Oceniono 5 razy 5

  Sejm zamówił nowy system informatyczny do obsługi głosowań. Będzie kilka zmian....nie będzie możliwości dla opozycji głosowania przeciwko PiS....

 • kris alfa

  Oceniono 5 razy 5

  I największa zmiana: dodatkowy panel dla marszałków ( tylko ci z PiS plus Tyszka), który będzie umożliwiał wyświetlenie na tablicy takich wyników głosowania, jakie marszałek uzna za stosowne np brało udział 382, było za 417.
  Koniec tego chaosu!

 • szczepama

  Oceniono 4 razy 4

  Czy to dla przygłupawych marszałków z PIS nie będzie za trudne. Już widzę orła Terleckiego jak się na tym rozjeżdża.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 4 razy 4

  ..a następnie zmieni się ordynację wyborczą i wszystkie głosowania będą na pisowską nutę....nie do sprawdzenia!

 • zd46

  Oceniono 4 razy 4

  Dojrzala sprawa by polska premier, wzorem premierow innych panstw na swiecie, po otrzymaniu stanowiska DOSTAWALA W STOLICY SWOJA SIEDZIBE, STALA DLA PREMIEROW, na czas kadencji, np "BELWEDER" !!!! Po zakonczeniu kadencji opuszcza siedzibe wracajac np do swojej wiejskiej zagrody !!!! Odpadla by ochrona rodzinnej miejscowosci przez BOR i to w 'tragicznych warunkach" a takze rajdy bezsensowne po Polsce w kazdy piatek, na "lykendy" !!! Dosc bizantyjskie rozpasania, PORA ZACZAC OSZCZEDNOSCI ale od siebie !!!!!!!! Zadluzenie rosnie a oni "malpiego rozumu dostaja" !!!! Dzialacze PiS w ktorym miejscu CHODZI WAM O POLSKE i POLAKOW, jako NAROD ?????? Do roboty Kuchcinski, do roboty !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX