Deutsche Bank szuka kapitału. Chce 8 mld euro

Deutsche Bank ogłosił korektę swojej strategii. Zamierza wyemitować akcje, dzięki którym planuje uzyskać 8 mld euro.

Po dwóch latach strat największy niemiecki bank szuka nowych źródeł kapitału i ogłasza plan reorganizacji. Najważniejsze punkty planu to emisja akcji o oczekiwanej wartości ok. 8 mld euro oraz reintergracja Postbanku. Liczba wyemitowanych akcji ma wynieść do 687,5 mln. Sprzedaż praw do nich ma ruszy 20 marca.

- Deutsche Bank podejmuje przełomowy krok w stronę zwiększania siły i ponownego wzrostu – czytamy w komunikacie. - Decyzje podjęte w niedzielę przez zarząd i radę nadzorczą mają na celu wzmocnienie podstaw banku na rodzimym, niemieckim rynku oraz wzmocnienie pozycji wiodącego europejskiego banku o globalnym zasięgu.

W planach czytamy również o utrzymaniu wskaźnika kapitału powyżej 13 proc., o dodatkowych 2 mld euro ze sprzedaży aktywów i o uproszczeniu modelu biznesowego.

Filarami biznesu mają być w kolejności: finanse korporacyjne, wealth management oraz zarządzanie aktywami. Bank planuje także połączenie prywatnych i biznesowych klientów DB oraz Postbanku. Koszty z kolei mają być obniżone z poziomu 24,1 mld euro do 22 mld euro w 2018 r. i do 21 mld euro w 2021 r. DB deklaruje jednocześnie wypłacanie akcjonariuszom „konkurencyjnej dywidendy”.

To już czwarta próba zwiększania kapitału DB od 2010 r. Łączna pula takich operacji wyniesie ok. 30 mld euro, co przekracza aktualną wartość rynkową banku – podaje CNN Money.

W komunikacie DB informuje także o zmianach w zarządzie spółki. Dotychczasowy dyrektor finansowy Marcus Schenck oraz zarządzający majątkiem i bankowością detaliczną Christian Sewing zostali mianowani na wiceprezesów.

Więcej o: