Rosjanie rezygnują z tarnowskich Azotów. Chcą sprzedać akcje warte ponad 1,3 mld złotych. Rząd je odkupi?

Marta Piątkowska
Z dorocznego raportu rosyjskiego Acronu wynika, że należący do spółki niemal 20 proc. pakiet akcji Grupy Azoty może zostać sprzedany. Udziały w największej polskiej firmy chemicznej zostały w nim ujęte w "inwestycjach dostępnych do sprzedaży". Sprawę opisuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak podaje DGP w poprzednim sprawozdaniu Azoty były jeszcze „inwestycją wycenianą metodą praw własności”. W ten sposób określa się zwykle te składniki majątku firmy, których nie zamierza się sprzedawać. 

Zmiana tylko z pozoru jest kosmetyczna. W latach 2012-2014 Acron podejrzewano w Polsce o próbę przejęcia Azotów. Sprawa wywoła spore poruszenie w mediach i wśród polityków. Wprowadzono nawet ustawę o kontroli niektórych inwestycji, która umożliwiała rządowi blokowanie zmian właścicielskich w firmach uznawanych za strategiczne. Azoty były pierwszą, obok KGHM, spółką wpisaną na listę.

Acron za 20 mln akcji zapłacił w sumie ponad 1 mld złotych. Domniemaną próbę przejęcia udało się zatrzymać dzięki połączeniu w 2013 roku Zakładów Azotowych w Tarnowie i w Puławach, co rozwodniło udziały Rosjan. Do statutu grupy Azoty wpisano ograniczenie prawa akcjonariuszy innych niż Skarb Państwa do wykonywania głosu na walnym zgromadzeniu do 20 procent ogólnej liczby głosów.

- Decyzja o sprzedaży byłaby z punktu widzenia Acronu logiczna. Nie są w stanie przejąć nad Azotami kontroli, nie mogą też liczyć na wypłatę wysokiej dywidendy, bo Azoty realizują ambitny program inwestycyjny i raczej nie będą zbyt chętnie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami – mówi w rozmowie z DGP Krystian Brymora, analityk BDM.

Z tego samego powodu Acron może mieć problem ze znalezieniem prywatnego kupca. Nikt raczej nie będzie chciał wydawać pieniędzy na pakiet akcji w spółce, którą i tak kontroluje polski rząd. Głównym zainteresowanym może za to okazać się Skarb Państwa, albo inne spółki pozostające pod jego kontrolą. W przeszłości udziałowcem Azotów było PGNiG i to właśnie największy gazowy koncern najczęściej wymieniany jest w kontekście ewentualnej transakcji.

Obecnie cena akcji Azotów wynosi ok. 63 zł. Pakiet Acronu wyceniany jest więc na 1,34 mld zł.

Grupa Azoty łączy pod jedną marką kilkadziesiąt spółek, w tym cztery największe zakłady polskiej syntezy chemicznej: z Tarnowa, Kędzierzyna-Koźla, Polic i Puław. Produkuje nawozy mineralne dla rolnictwa, jest też największym w Polsce dostawcą amoniaku i kwasu fosforowego. Ma znaczącą pozycję na rynku Unii Europejskiej.