Fiskus namawia do anonimowych donosów. O co chodzi?

Piotr Skwirowski
Wszystkim, którzy zauważyli nielegalne praktyki hazardowe, zapewniamy specjalny numer telefonu i adres e-mail - czytamy w piątkowym komunikacie Ministerstwa Finansów.

Chodzi o hazard. Ściślej o walkę z nielegalnymi automatami do gier. 1 kwietnia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Teraz monopol na urządzanie gier hazardowych w internecie (poza zakładami wzajemnymi) oraz gier na automatach (poza kasynami gier) ma Totalizator Sportowy. Reszta automatów do gier jest nielegalna. Fiskus ruszył na ich poszukiwania.

Czytaj więcej na ten temat: "Bardzo duże zaskoczenie", "Totalny pozytyw" - branża hazardowa o nowych przepisach.

W piątek Ministerstwo Finansów pochwaliło się wynikami kontroli lokali, w których mogły być nielegalne automaty. - W ciągu pierwszych czterech dni operacji zweryfikowano 3173 miejsca, w których wcześniej identyfikowano nielegalne gry na automatach. Zatrzymano 450 automatów do gier w 125 miejscach, w których nie zaprzestano nielegalnego urządzania gier na automatach – poinformował resort finansów. - W całej akcji, każdego dnia uczestniczyło 260 funkcjonariuszy KAS i 80 policjantów dodało.

– Akcja będzie wciąż trwać, więc spodziewam się jeszcze lepszych efektów. Po wynikach, które mamy, już dziś wyraźnie widać skuteczność przepisów. Podmioty organizujące nielegalny hazard samodzielnie wycofują się z rynku – stwierdził wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Równocześnie Ministerstwo Finansów zachęca do „anonimowego zgłaszania nielegalnych czynności - na przykład miejsc, w których mogą być urządzane gry na automatach (lokali typu „7777", „jackpot", „hot spot", „Vegas 777")”. Uruchomiło w tym celu Krajowy Telefon Interwencyjny 800 060 000 oraz adres e-mail: powiadom-clo@mofnet.gov.pl.

+++

Zobacz też, z jakimi problemami mierzą się ci, którzy chcą w Polsce budować własny biznes. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. prof. Andrzej Blikle i Kamil Lodziński, założyciel serwisu podróżniczego Fly4free.pl: