Polacy pokochali nowoczesne samochody? Imponujący wzrost sprzedaży

W I kw. 2017 r. rejestracje nowych samochodów napędem alternatywnym wzrosły w UE o 37,6 proc. W Polsce aż o 91,3 proc. Samych aut elektrycznych kupiliśmy tylko 66, ale to i tak trzy razy więcej niż rok wcześniej.

W pierwszym kwartale roku w UE zarejestrowano 212 945 pojazdy z napędem elektrycznym lub hybrydowym, co oznacza wzrost o 37,6 proc. w stosunku do I kw. 2016 r. - podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów. -

Wszystkie większe europejskie rynki przyczyniły się do pozytywnego wzrostu – czytamy w raporcie. W Hiszpanii odnotowano wzrost o 87,4 proc., w Niemczech o 67,5, a w Wielkiej Brytanii o 29,9 proc.

Spoza największych rynków dużym wzrostem mogą pochwalić się np. Bułgaria (o 288,7 proc. więcej rejestracji), Rumunia (207,6 proc.) czy Słowacja (191,9 proc.). Nietrudno jednak o procentowo duży skok, kiedy w tych krajach łączna liczba rejestracji samochodów napędem alternatywnym w I kw. wyniosła odpowiednio 241, 403 i 543 pojazdy. W Polsce natomiast ten kwartał był o 91,3 proc. lepszy od I kw. zeszłego roku – wzrost z 3870 do 7403 rejestracji.

Wzrosty zanotowały wszystkie kraje UE. Najmniejszy Dania (5,7 proc.), a poza UE Szwajcaria (8,7 proc.).

Stacja ładowania aut elektrycznychStacja ładowania aut elektrycznych PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO

Samochodów jedynie z napędem elektrycznym zarejestrowano w Polsce aż 66 – trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Naprawdę znaczącymi rynkami dla tych pojazdów w Europie są dziś Francja (7,4 tys. sztuk), Niemcy (5 tys. sztuk), Wielka Brytania (4,6 tys. sztuk), a także Holandia, Austria i Szwecja (odpowiednio 2,1 tys., 1,2 tys. i 1 tys. sztuk). Resztę rynku pojazdów z napędem alternatywnym zajmują różne formy hybryd, a także pojazdy z fabrycznym napędem LPG.

Przekazany niedawno do konsultacji projekt ustawy o elektromobilności przewiduje, że pojazdy elektryczne objęte będą w Polsce zerową stawką akcyzy. – Zmiana taka, zdaniem projektodawcy korzystnie wpłynie na wzrost użytkowania pojazdów elektrycznych, a tym samym pozwoli osiągnąć zakładane cele w zakresie rozwoju rynku pojazdów elektrycznych i odpowiedniej infrastruktury – napisano.

Projekt ustawy przewiduje też dokonanie wyższego odpisu z tytułu zużycia pojazdu w przypadku przedsiębiorców. Pojazdy o napędzie alternatywnym będą także miały możliwość korzystania z buspasów oraz będą zwolnione z opłat za parkowanie w strefach płatnego parkowania.

Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa [NEXT TIME]

Więcej o: