Z dostępnych mi informacji wynika, iż mamy do czynienia ze znacznym natężeniem wypadkowości na drogach z udziałem nietrzeźwych w godzinach popołudniowych oraz wieczornych. Ze względu na ten fakt, zasadne jest, aby realizowane na drogach przedmiotowe kontrole odbywały się właśnie w tych porach. Obecnie natomiast obserwuje się zjawisko kontroli zazwyczaj w godzinach porannych, a także w wieczornych, lecz jedynie w weekendy
pisał poseł Piotr Król. I pytał – „czy ulegną zmianie godziny przeprowadzanych kontroli?”.
Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński w odpowiedzi na interpelację nieco inaczej opisuje kwestię kontroli. Co prawda nie informuje, kiedy najczęściej są przeprowadzane kontrole trzeźwości, a także przyznaje rację posłowi w tym, że najczęściej do wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców dochodzi po południu, niemniej donosi, iż właśnie wówczas, między godziną 16.00 a 20.00, jest łapany więcej niż co trzeci kierowca „na podwójnym gazie” (dane za Systemem Wspomagania Dowodzenia Policji).
Zieliński zaznacza jednak przy tym, że kontrole są przeprowadzane o każdej porze dnia „aby nie przyzwyczajać kierowców do możliwych kontroli stanu trzeźwości wyłącznie w określonym zakresie godzinowym”. Przy tym zwraca uwagę, że policja organizuje również cykliczne akcje „trzeźwy poranek”, podczas których przeprowadza kontrole wyłącznie pod kątem trzeźwości.
Na marginesie warto zwrócić uwagę, że w zeszłym roku Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na lukę prawną, która może sugerować, że wyrywkowe kontrole trzeźwości, bez wyraźnego podejrzenia, że dany kierowca może być nietrzeźwy, są niezgodne z prawem. Zaapelował o jak najszybszą zmianę przepisów.
Poniżej policyjne zestawienie liczby wypadków z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu w 2016 r., ze względu na godzinę oraz dzień tygodnia. Ważne – podane liczby dotyczą wszystkich wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców, nie tylko tych, które tacy kierujący spowodowali.
. źródło: Policja
. źródło: Policja
Pijani w 2016 r. spowodowali więcej wypadków
Jak wynika z danych policji, w 2016 r. kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali 1686 wypadków drogowych (5,8 proc. wszystkich), w których zginęło 221 osób, a 2100 zostało rannych. Co prawda przez ostatnich 10 lat te liczby spadły o około połowę (dla porównania, w 2006 r. pijani kierujący spowodowali 3643 wypadków, w których zginęły 404 osoby), ale już w zestawieniu z 2015 r. ubiegły rok był gorszy. W porównaniu do 2015 r., w 2016 r. liczba wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu wzrosła o 110, było o 3 ofiary śmiertelne i o 127 rannych więcej.
Jak informuje Zieliński, w 2016 r. policja przeprowadziła blisko 18 mln kontroli trzeźwości, podczas których ujawniła 115 tys. kierowców pod wpływem alkoholu.