Tak wygląda zrepolonizowane logo Pekao. Jest biało-czerwono, i jest żubr. Ale jesteśmy trochę rozczarowani

Po długich pięciu latach rozłąki z logiem Pekao, żubr znów na nim zawita. Co więcej, będzie to dokładnie ten sam żubr, który klientom banku witał kiedyś. Tym razem zwierzę przybrało czerwone barwy na białym tle.

Przypomnijmy – w środę 7 czerwca sfinalizowana została oficjalnie transakcja, o której wiadomo było już od grudnia ub.r. 32,8 proc. akcji banku Pekao przeszło z rąk włoskiego Unicredit w posiadanie PZU (20 proc. akcji) oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (12,8 proc).  Łącznie instytucje zapłaciły Włochom 10,6 mld zł. Po transakcji kontrolę nad bankiem Pekao przejął Skarb Państwa.

Jednym z następstw repolonizacji Pekao jest konieczność zmiany logo, które dotychczas było zbieżne z symbolem Unicredit.

Pekao oficjalnie nowe logo ma pokazać w czwartek po południu lub w nocy, ale wcześniej dotarli do niego już dziennikarze „Pulsu Biznesu”.

Osoby, które oczekiwały rewolucyjnej, dzikszej odsłony żubra w logo banku, mogą poczuć się rozczarowane. Żubr jest dokładnie taki sam jak w 2012 r., gdy Unicredit wygonił go z szyldu Pekao. Złośliwi mówią, że „kiedy przechylisz głowę, nadal widać pingwina”. Jedyną różnicą jest to, że tym razem żubr jest czerwony na białym tle. Inna jest też czcionka napisu „Bank Pekao”.

fot. AG

Nie wiadomo ile będzie kosztować rebranding. Gdy w 2012 r. Unicredit likwidował żubra w logo Pekao, kosztowało to ok. 40 mln zł.

W Pekao jest też nowa rada nadzorcza

Nowe w Pekao jest jednak nie tylko logo. Podczas czwartkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy banku wymieniona została cała jego rada nadzorcza. Nowymi jej członkami zostali: Paweł Surówka, Paweł Stopczyński, Grzegorz Janas, Michał Kaszyński, Justyna Głębikowska-Michalak, Joanna Błaszczyk, Sabina Bigos-Jaworowska, Marian Majcher i Stanisław Ryszard Kaczoruk.

Niektóre z tych nominacji wzbudzają kontrowersje, bo jak pisze "Gazeta Wyborcza" nie mają zbyt dużego doświadczenia w bankowości. "Wyborcza" podaje m.in. przykład Sabiny Bigos-Jaworowskiej – wieloletniej znajomej Beaty Szydło, a obecnie dyrektor szpitala powiatowego w Oświęcimiu.

Więcej o: