Stary Gostków. Nowa fabryka da pracę 400 osobom

Piotr Skwirowski
Koncern tytoniowy Japan Tobacco International (JTI) oficjalnie uruchomił dziś swoją kolejną fabrykę w Polsce. Wartość inwestycji to przeszło 200 mln dol.

W zakładzie w Starym Gostkowie k. Łodzi pracę znajdzie docelowo 400 osób. W ten sposób zatrudnienie w JTI Polska wzrośnie do 1500 osób. Fabryka będzie produkować na rynek polski oraz na eksport tytoń do palenia, który jest odpowiednikiem ponad 30 mld sztuk papierosów rocznie. Dzięki nowej inwestycji, wartej ponad 200 mln dol. Oznacza to, że wartość inwestycji JTI w Polsce w ostatnich dziesięciu latach przekroczy 700 mln dol.

Stary Gostków k. ŁodziStary Gostków k. Łodzi 

- Polska jest wspaniałym miejscem do inwestowania, idealnie łączącym obecność wysoko wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników z dostępem do nowoczesnej infrastruktury oraz otwartym podejściem do biznesu - mówi prezes zarządu i główny dyrektor wykonawczy Grupy JTI Eddy Pirard.

Ponad 80 proc. produktów JTI wytwarzanych w Starym Gostkowie trafia na eksport, do 60 krajów świata, szczególnie do państw Unii Europejskiej.

W uroczystości uruchomienia fabryki uczestniczył wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. – Japonia jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w regionie Azji, a firmy japońskie były jednymi z pierwszych inwestorów zagranicznych w naszym kraju po przemianach gospodarczych. Cieszę się, że globalny lider, jakim jest JTI, zdecydował się na kolejną inwestycję - mówił.

Nowa fabryka JTI PolskaNowa fabryka JTI Polska materiały JTI

Nowy zakład produkcyjny o powierzchni 70 tys. m kw. został wybudowany w ciągu niecałych 18 miesięcy tuż obok już istniejących dwóch fabryk JTI. Zostanie w nim zainstalowanych ponad 30 linii przetwarzających, produkujących i paczkujących tytoń do palenia. Uzupełnieniem tej działalności będzie również produkcja innych wyrobów tytoniowych, takich jak np. cygara oraz tytoń fajkowy.

JTI Polska powstała 10 lat temu, gdy JTI przejęło brytyjską Grupę Gallaher, do której należały zakłady w Starym Gostkowie. Od tego czasu firma zwiększyła produkcję papierosów z 5 mld sztuk w 2007 r. do 38 mld sztuk w 2016 r. Jej udział w polskim rynku papierosów wzrósł z 4,4 proc. w 2007 r. do 16,5 proc. w 2016 r. (to wewnętrzne szacunki JTI Polska). W 2016 r. firma wpłaciła do budżetu państwa ponad 3 mld zł podatku akcyzowego, VAT oraz CIT.

Więcej o: