Rośnie sprzedaż smartfonów w Polsce. Samsung numerem 1, ale konkurencja, w tym Apple, radzi sobie też bardzo dobrze

Marcin Kaczmarczyk
Z najnowszych danych IDC Polska wynika, że kupujemy coraz więcej smartfonów i to niekoniecznie tych najtańszych. Więcej niż co 10 nowy smartfon nad Wisłą wyprodukował Apple.

W pierwszym kwartale tego roku sprzedano w Polsce ponad 2 miliony smartfonów, czyli o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Znakomita ich większość – dokładnie 89 proc. – to urządzenia z systemem Android. Ale całkiem spory udział w polskim rynku nowych smartfonów ma Apple – 11 proc.

Windows Phone już w zasadzie nie istnieje. - W pierwszym kwartale bieżącego roku Microsoft zakończył dostawy smartfonów Lumia, stąd na rynku pozostały tylko dwa systemy - Android i iOS – zwraca uwagę Marek Kujda z IDC.

Wycofanie się Microsoftu z rynku spowodowało, że, zdaniem IDC, Android zwiększył swój udział na nim o 6 punktów procentowych w porównaniu do pierwszego kwartału 2016.

Czytaj więcej: Dlaczego rosyjscy hakerzy są tak dobrzy? Bo zmuszają zachodnie firmy, by im pomagały.

Samsung numerem 1

Najwięcej smartfonów sprzedał w pierwszym kwartale nad Wisłą Samsung  - około 30 proc. Numerem 2 pod względem liczby sprzedanych komórek był Huawei, a w ujęciu wartościowym Apple. Udział polskich marek smartfonów jest niewielki. Należało do nich w pierwszym kwartale około 3 proc. rynku w ujęciu ilościowym.

- Mimo wprowadzenia na rynek nowych modeli flagowych urządzeń, zdecydowaną większość sprzedaży – blisko 60 proc. - stanowiły modele tańsze kosztujące między 350 a 850 złotych - dodaje Marek Kujda.

Smartfony są jednak coraz większe. Stale rośnie sprzedaż urządzeń o przekątnej ekranu między 5 a 6 cali. W pierwszym kwartale 2017 roku stanowiły one 80 proc. wszystkich smartfonów, podczas gdy rok wcześniej jedynie 60 proc.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”