Ministerstwo Finansów tworzy czarną listę dłużników. Wszyscy dowiedzą się, ile zalegasz fiskusowi

Już od początku 2018 r. ma działać Rejestr Należności Publicznoprawnych - tworzony przez Ministerstwo Finansów portal, na którym ujawniane będą dane firm oraz osób fizycznych zalegając z zapłatą podatków.

Powstanie Rejestru Należności Publicznoprawnych określiła ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, opublikowana w Dzienniku Ustaw w maju br. Do Rejestru trafią wszyscy dłużnicy, ale ujawnieni zostaną dopiero, gdy ich zaległości podatkowe wraz z naliczonymi odsetkami wyniosą przynajmniej 5 tys. zł. Portal obejmie zarówno przedsiębiorcom, jak i osób fizycznych. Rejestr ma prowadzić Krajowa Administracja Skarbowa.

Dłużników do Rejestru wpisywać będą naczelnicy urzędów skarbowych czy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Wszystko jednak po wyczerpaniu ścieżki odwołań - czyli m.in. po uprawomocnieniu się wyroku czy decyzji. Ponadto, przed wpisaniem do Rejestru konieczne będzie dostarczenie dłużnikowi „zawiadomienia o zagrożeniu ujawnieniem w rejestrze”. Od tego momentu dłużnik będzie miał 30 dni na zapłatę, aby uniknąć wpisu.

Rejestr ma dawać podpowiedź przedsiębiorcom, czy ich kontrahent np. płaci podatki, cła, mandaty skarbowe czy składki ZUS. Faktycznie, o ile w biurach informacji gospodarczej mogą być odnotowane zaległości wobec innych przedsiębiorców, o tyle dotychczas nie było możliwości dowiedzenia się o długach na linii firma-państwo.

Ale cel jest jeszcze jeden - Rejestr ma także zmotywować dłużników do dobrowolnej zapłaty, bez wszczynania egzekucji. „Dotychczasowa praktyka działania biur informacji gospodarczych potwierdza, że jednym z ważnych instrumentów motywujących do dobrowolnej spłaty zobowiązań jest ujawnianie informacji o niewywiązywaniu się dłużnika z jego obowiązków” – pisał resort finansów w uzasadnieniu projektu ustawy tworzącej RNP.

Niepokojący może być jednak fakt, że Ministerstwo Finansów nie opublikowało jeszcze rozporządzenia, które wyjaśniałoby dokładnie sposób i tryb korzystania z Rejestru Należności Publicznoprawnych czy wprowadzania do niego danych. Zdaniem mec. Anny Dużyńskiej-Puchy z Konfederacji Lewiatan, cytowanej przez "Rzeczpospolitą", żeby system informatyczny działać sprawnie, rozporządzenie już powinno być znane.

Korzystanie z Rejestru Należności Publicznoprawnych będzie możliwy z poziomu systemu teleinformatycznego Portal Podatkowy. Niezbędne będzie posiadanie profilu zaufanego ePUAP lub podpis elektroniczny. Dodatkowo, w przypadku chęci sprawdzenia osób fizycznych, konieczne będzie pisemne upoważnienie dłużnika do sprawdzenia go w bazie.

 ***

Więcej o:
Komentarze (25)
Ministerstwo Finansów tworzy Rejestr Należności Publicznoprawnych . Wisisz skarbówce, wszyscy będą mogli to zobaczyć
Zaloguj się
 • egalite11

  Oceniono 7 razy 7

  Równolegle lista firm, których fiskus okradł, nie zwraca pieniędzy mimo wyroków sądowych i upadłych z powodu błędów US.

 • bkiton

  Oceniono 6 razy 6

  To ile SKOKi sa nam dłużne????????

 • pisiekundlecaladobe

  Oceniono 3 razy 3

  Super. Zatem robiąc zakupy w np. sklepie internetowym sprawdzę sobie, czy zalega czy nie. Jeśli zalega - KUPUJĘ. Jeśli NIE - szukam innego sklepu. STOP dojnej zmianie i 500+.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 6 razy 2

  Lepsza byłaby lista ILE FISKUS ZALEGA MI.
  W każdym sensie bogatsza.

 • oko2009

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy wreszcie dotrze to tego gościa, że robi w tym rządzie za pajaca? A może on to wie i godzi się na to? Bo gdyby zebrać w kupę obydwu Panów Morawieckich to jakoś mi to wszystko śmierdzi beznadzieją.

 • blondyna.z.londyna

  Oceniono 1 raz 1

  “Nihil novi sub sole”... Na zielonej wyspie raz do roku Inland Revenue, czyli ichniejsza skarbówka, we wszystkich największych gazetach na 2 środkowych stronach publikuje listę dłużników. Oczywiście brak tam 'normalnego' Kowalskiego. Żeby zaistnieć trzeba mieć dług powiedzmy +100tys.

 • emc40

  Oceniono 1 raz 1

  kopalnie na pierwszych miejscach będą

 • Zbigniew Bro

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda, że nie robi się nic w sprawie dłużników ,którzy są winni pieniądze zwykłym ludziom i małym firmom - państwo chroni oszustów i nikt nam nie pomaga a podatki musimy płacić , nawet od tego ,czego nie dostaliśmy od swoich dłużników! Skandal !!!! Oto prawdziwa Polska pod rządami czy to poprzedników czy władzy obecnej!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 0

  Myślę, że wkrótce będą przyznawać coroczne nagrody za to kto najwięcej zalega czarnym kuchary i lokaja i czerwonym Antosia z zespołem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX