We Włoszech chcą płacić ubogim obywatelom 780 euro miesięcznie. Bezwarunkowo

We Włoszech rośnie skala ubóstwa, a Ruch Pięciu Gwiazd proponują wprowadzenie dochodu podstawowego. Miałby on wynosić 780 euro miesięcznie i być wypłacany najgorzej sytuowanym

Włochy zmagają się z największą recesją od czasów II wojny światowej. Bezrobocie przekracza 11 proc., a liczba osób żyjących na granicy ubóstwa lub poniżej niej wzrosła niemal trzykrotnie od 2006 r. W zeszłym roku było to 4,7 mln, czyli 8 proc. populacji. Z dramatycznej sytuacji wielu Włochów chcą skorzystać politycy.

- Bieda będzie głównym tematem najbliższej kampanii wyborczej – przewiduje Giorgio Freddi, emerytowany profesor Uniwersytetu Bolońskiego. – Populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd narzucił tę kwestię w polityce krajowej. Partie głównego nurtu będą zmuszone to uwzględnić - dodaje.

Czytaj też: W tym kraju 500 + to nic. Każdy dostanie pieniądze od rządu

Ruch Pięciu Gwiazd jest partią uznawaną we Włoszech za populistyczną. Trzy lata temu przejął władzę w Livorno, w którym przez 70 lat rządziły ugrupowania komunistyczne. Nowy włodarz Filippo Nogarin, wprowadził 500 euro miesięcznie zapomogi dla najbiedniejszych. Teraz Ruch Pięciu Gwiazd będzie starał się ideę tę rozszerzyć na całe Włochy. Miałoby być to 780 euro miesięcznie dla żyjących poniżej granicy ubóstwa.

Jeden z założycieli partii, były komik Beppe Grillo uważa, że walka z ubóstwem powinna być absolutnym priorytetem. Jego zdaniem, dochód podstawowy przywróci ludziom godność. - Obecny rząd ignoruje miliony rodzin w trudnej sytuacji – mówi Grillo.

Idea dochodu podstawowego jest dziś testowana na całym świecie. Finlandia od stycznia wypłaca 560 euro miesięcznie 2 tysiącom bezrobotnych. Latem tego roku kanadyjska prowincja Ontario zaczęła przyznawać mieszkańcom trzech miast dochód podstawowy w wysokości 17 tys. dolarów kanadyjskich (13,6 tys. dol.) rocznie.

Więcej o:
Komentarze (70)
Włochy chcą dochodu podstawowego. Nawet 780 euro
Zaloguj się
 • Piotr Świderek

  Oceniono 15 razy 9

  Niech u Nas wprowadzą te nędzne 780 Euro, to od razu, obiecuję solennie, rzucam robotę. Z niej mam 750 Euro miesięcznie i to jeszcze brutto. Będę się spokojnie podnosił z ubóstwa, aż do emerytury (liczę na obniżenie do 55).

 • cehaem

  Oceniono 8 razy 8

  Dochod podstawowy to cos, co otrzymuja wszyscy, niezaleznie od sytuacji zyciowej. Jesli maja go otrzymywac jedynie biedni, to jest to zasilek.

 • tetradrachma

  Oceniono 10 razy 4

  No to teraz Brocha musi makaroniarzy..... "przebić" !

 • masofrev

  Oceniono 16 razy 4

  Zdecydowanie popieram! Ubodzy uchodźcy z Maroka i Gwinei muszą przecież teraz kraść, żeby zarobić na narkotyki. Teraz już będą mogli zażywać uciech bez wchodzenia w konflikt z prawem!

 • dante_waw

  Oceniono 7 razy 3

  Pomysl sluszny, pomyslcie ilu dealerow narkotykowych z Rimini rzuci swoje nielegalne zajecie, zalozy rodzine i przestanie sie szwendac po plazy po zmroku....

 • koma_5

  Oceniono 3 razy 3

  Ostatnio pracowałam za tyle, fizycznie i to po nocach i jeżdżąc 20 km rowerem do/z pracy, jak to w Holandii. A tu dostaliby za nic... Nic, tylko jechać do Włoch.

 • qawsedrftg

  Oceniono 9 razy 3

  Biedne dzieci marokańskie biedują, a tak będą miały trochę pieniędzy na przyjemności.

  "S(h)ave the children"!

  A jak tam włoskie długi? Są nie do spłacenia, i kiedy strefa euro się rozleci, to co będzie dalej?

 • menel13

  Oceniono 2 razy 2

  Włochy cofnęły się w rozwoju o 2000 lat. Wtedy też było rozdawnictwo chleba żeby lud siedział cicho. A potem przyszli barbarzyńcy i spalili Rzym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX