Bezrobocie w Polsce po raz pierwszym w historii poniżej 5 proc. Ale do podium w UE i tak nam brakuje

Marcin Kaczmarczyk
Wg Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 4,8 proc. To najlepszy wynik naszego kraju w historii tych badań i siódmy najlepszy w Europie.

Z najnowszego, opublikowanego w czwartek, raportu Eurostatu o bezrobociu w Unii Europejskiej wynika, że bezrobocie nadal jest istotnym problemem Starego Kontynentu – choć z pewnością dużo mniejszym niż rok temu. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia w lipcu wynosiła 7,7 proc. – to najniższy jej poziom od grudnia 2008 roku. Rok temu bezrobocie było na poziomie 8,5 proc.

W strefie euro jest gorzej. Tam stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 9,1 proc., wobec 10 proc. rok temu.

Bezrobocie dotyka przy tym bardziej niektóre wysokorozwinięte gospodarki zachodnie niż kraje Europy Środkowo-Wschodniej. To zapewne można wiązać z trwającym już od dawna procesem przenoszenia pracochłonnych zakładów i usług z Europy Zachodniej do tańszych miejsc na wschodzie Europy, co przejawia się np. w dynamicznym rozwoju przemysłu motoryzacyjnego na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji i w Polsce oraz w powstaniu wielkiego sektora usług biznesowych nad Wisłą.

To też, tak na marginesie, tłumaczy, dlaczego nowy prezydent Francji chce zmienić przepisy o delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej. Jego celem jest przeniesienie nad Sekwanę chociaż części etatów, które w ciągu minionych lat powędrowały za dawną żelazną kurtynę.

Czytaj więcej: Rosną pensje. I ten trend jeszcze przyspieszy. Niestety, znaczną część podwyżki zżera inflacja.

W Polsce niemal raj, w Grecji nadal bardzo źle

Podsumowanie Eurostatu potwierdza tezę, że na polskim rynku pracy jest bardzo dobrze. Bezrobocie w Polsce spadło do 4,8 proc. Miesiąc wcześniej wynosiło 5 proc., a w lipcu ubiegłego roku 6,1 proc. Bez pracy w środku lata było wg Eurostatu 835 tys. Polaków. Daje nam to siódmy najlepszy wynik w Europie.

Stopa bezrobocia w Unii EuropejskiejStopa bezrobocia w Unii Europejskiej Eurostat

Rekordowo niskie bezrobocie jest w Czechach (2,9 proc.). Świetnie jest też na niemiecki i maltańskim rynku pracy. Najwyższa stopa bezrobocia jest natomiast w Grecji (21,7 proc.) i w Hiszpanii (17,1 proc.).

W ciągu roku bezrobocie spadło we wszystkich krajach Unii z wyjątkiem Finlandii, gdzie w ogóle się nie zmieniło. Największe jego spadki zaobserwowano w Chorwacji (z 13,2 proc. do 10,6 proc.), w Hiszpanii (z 19,6 proc. do 17,1 proc.) i na Słowacji (z 9,7 proc. do 7,3 proc.).

Warto jeszcze przypomnieć, skąd bierze się różnica w danych o bezrobociu pomiędzy Eurostatem, a GUS-em. Ten pierwszy mierzy tzw. zharmonizowaną stopę bezrobocia – jest to procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo. Dla GUS-u natomiast bezrobotnym jest ten, kto jest zarejestrowany w urzędzie pracy.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (117)
Bezrobocie w Polsce po raz pierwszym w historii poniżej 5 proc. Ale do podium w UE i tak nam brakuje
Zaloguj się
 • rheinland

  Oceniono 17 razy 11

  Wyjaśnienie jest banalnie proste: wg. metody BAEL osoba niepracująca, która nie szukała pracy w ciągu ostatniego miesiąca NIE JEST bezrobotna, czyli długotrwale bezrobotni automatycznie wypadają ze statystyki, bo zazwyczaj po jakimś czasie zarzucają poszukiwania pracy.

  Bezrobotnym nie jest również osoba, która uzyskuje jakiekolwiek przychody z pracy, nawet jeżeli jest to na przykład 100 złotych miesięcznie. Dla Eurostatu taka osoba nie różni się niczym od osoby zatrudnionej na etacie.

  Wot I cała tajemnica niskiego bezrobocia.

 • paajaku2

  Oceniono 4 razy 4

  I jeszcze polowanie na losie szyszko oglosil, tym razem te mieszkajace w lesie. Bo jak posluchac ostatnich sadazy to 42% losi juz upolowali...... he he co za banda frajerow, pozdrawiam Czeslaw co was z kasy czesze dzieki "dobrej zmianie".

 • spyderman2

  Oceniono 30 razy 4

  bezrobocie spadło bo uczciwi Polacy uciekają z pisiej wolski. ot cała tajemnica

 • hens

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe dane. Gdy PIS wywiezie wszystkich bezrobotnych po zlikwidowanych firmach za granicę,
  to będzie to sukces na miarę światową !
  W POLSCE ZERO BEZROBOTNYCH

 • rojberek

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe, że w Niemczech, gdzie pracują setki tysięcy Polaków i kolejne miliony z całej Europy, oraz kolejne setki tysięcy immigrantów bezrobocie jest jeszcze niższe niż w Polsce.

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 5 razy 3

  Precz z kaczorem dyktatorem (3 wykrzykniki)
  Precz z kaczorem dyktatorem (3 wykrzykniki)
  Wolność równość demokracja (3 wykrzykniki)
  Wolność równość demokracja (3 wykrzykniki)

 • alojzy132

  Oceniono 5 razy 3

  zerknąłem na lokalne oferty. stawki 2000 zł brutto. ilosc ofert taka jak bylo przy bezrobociu 2x wiekszym. O co kaman? jak oni to liczą?

 • kllk1221

  Oceniono 2 razy 2

  spadek bezrobocia mozna zauwazyc w niedzielne wieczory na przygranicznych stacjach benzynowych
  Bezrobocie tankuje i bezrobocie jedzie za miedze

 • konrad8125

  Oceniono 2 razy 2

  czym tu się szczycić,, jest małe bezrobocie, bo większość ludzi wyjechało za granice żeby godnie zarabiać, porównanie:
  przeciętny polak żarabia~2tys zł.mc
  przeciętny niemiec zarabia ~2.5tys euro (czyli 10tys zł)
  przeciętny angol .... j.w
  przeciętny holender... j.w
  itd.....DLATEGO EUROPEJCZYCY ZMIENIAJĄ AUTA PO PARU LATACH NA NOWE..BO ICH STAĆ!!!....polska to zad-upie europy.....i minie jeszcze ze 20lat zanim coś sie zmieni...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX