Poczta Polska chce więcej zarabiać na handlu w internecie. Zainwestuje w to miliard złotych w dwa lata

Rafał Hirsch
Prezes Poczty Polskiej zapowiedział blisko miliard złotych inwestycji do 2019 roku. Spółka chce przede wszystkim zbudować nową centralną sortownię do obsługi handlu w internecie.

Plany Poczty Polskiej sugerują, że chce ona wejść na zupełnie nowy poziom oferowania swoich usług. Sortownie to serce biznesu pocztowego. Jeśli są stare i małe, wtedy na listy i paczki trzeba czekać długo. Odpowiednio duża, zautomatyzowana i dobrze zarządzana sortownia może zasadniczo poprawić okres oczekiwania na przesyłkę, a co za tym idzie jakość całej usługi pocztowej.

Warto w to inwestować, ponieważ ludzie coraz częściej kupują i sprzedają rzeczy przez internet. Rozwój e-commerce napędza ruch i zyski w biznesie pocztowym. 

Dobrze wyposażona sortownia kosztuje jednak bardzo dużo. Na przykład jeden sorter (czyli urządzenie, w które wyposażona jest sortownia) wraz z dostawą, instalacją i serwisem gwarancyjnym, który Poczta niedawno zamówiła do swojej placówki w Zabrzu kosztuje 50 milionów złotych. Ale maszyna, która tyle kosztuje potem obsługuje 12800 paczek na godzinę, czyli około 2 milionów przesyłek miesięcznie. 

Maszyna dla Zabrza będzie wyposażona w 134 ześlizgi proste oraz 24 pionowe. Sortownica przemieszczając automatycznie przesyłki odczyta adresy i skieruje paczki na odpowiedni ześlizg (kierunek) wykorzystując do tego m.in. automatyczne skanery. Brzmi nieźle.  

Natomiast nowa duża sortownia, nazywana przez Pocztę Centralnym Hubem Logistycznym ma powstać w okolicach Łodzi. Dokładna lokalizacja ma być wskazana w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zastrzega, że inwestycję Poczty koniecznie trzeba skoordynować z projektem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać gdzieś między Warszawą, a Łodzią. Prezes Poczty Przemysław Sypniewski nie wyklucza zresztą, że w przyszłości Poczta będzie dysponować flotą samolotów do obsługi przesyłek międzynarodowych.

Cały zaprezentowany w środę plan inwestycyjny Poczty Polskiej zakłada wydatek miliarda złotych do 2021 roku, ale blisko 900 mln PLN zostanie zainwestowanych już w 2018 i 2019, a największa część tej kwoty pójdzie właśnie na nową sortownię.

Przy okazji, na tej samej konferencji prezes Poczty powiedział, że spółka może mieć w tym roku niewielki zysk przy przychodach na poziomie 6 miliardów złotych.

Więcej o:
Komentarze (31)
Poczta Polska chce więcej zarabiać na handlu w internecie. Zainwestuje w to miliard złotych w dwa lata
Zaloguj się
 • ltte

  Oceniono 4 razy 4

  Wydanie miliarda ma być ambitnym planem?
  Zarobić miliard ... to byłby wyczyn.

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 4 razy 4

  Paczka Chin. Nadana 2 X 2017 r, przyjęta na Wer Warszawa 5 X ... dzisiaj tj 18 X ... paczka nadal na Wer Warszawa ...
  Wysyłka priorytetem/emsem czyli tzw LX ..... Przecież Chińczycy zjedzą takiego pośrednika/podwykonawcę .

 • pro.anty.k

  Oceniono 4 razy 4

  Poczta Polska to na razie ma problem aby realizować usługi zgodnie z własnymi deklarowanymi kryteriami i pobranymi za tę usługę pieniążkami - permanentnie nie dostarczają przesyłek poleconych lub priorytetowych w obowiązujących terminach, co więcej nawet nie podejmują próby dostarczenia. Po jakim czasie pojawia się nagle "powtórne avizo" mimo że pierwszego w ogóle nie było. Walczę z nimi od kilku lat - na razie skutek mizerny. Ale to kolejna firma - zdobycz aktualnie rządzących do obsadzenia niekompetentnych kolesi za fajną kaskę.

 • cezaryk

  Oceniono 1 raz 1

  Poczta? Poczta? A nie, nie korzystam.
  Wynaleziono już internet i firmy kurierskie.
  Ulotki reklamowe wyrzucam co 2 tygodnie.

 • droch

  Oceniono 1 raz 1

  "Rekord" z ostatniego miesiąca - list polecony nadany w Bydgoszczy 31 sierpnia, awizowany we Wrocławiu 20 września. Poczta Polska - dobra jakość usług.

 • corvelinho

  Oceniono 1 raz 1

  To nic nie da jeśli listonoszowi dalej nie będzie się chciało zapukać do moich drzwi lub zadzwonić domofonem tylko będzie awizo w skrzynce zostawiał pomimo mojej obecności w domu..

 • krynolinka

  Oceniono 1 raz 1

  W poniedziałek odbieram przesyłkę poleconą. Przede mną w kolejce kilka osób, każda po paczkę. Zawiadomienie esem z piątkowego wieczoru. Pani za ladą ( punkt, bez okienka ) śmieje się już prawie w głos. No nie, kto uwierzył w to, że w piątkowy wieczór ktoś tu był i fizycznie przesyłki odebrał. A klienci przekonani byli i po paczuszki się stawili.

 • grazena

  0

  poczta polska to jeden bałagan i wyzysk usługobiorców......płacimy za priorytet za paczki za granicę które tkwią w WER Warszawa bez żadnej konsekwencji wobec poczty to jest chamstwo i absolutne bezprawie.Na dodatek dodzwonić się do nich to jest sztuka której nikt jeszcze nie dokonał....poczta bierze opłaty ale np nie odpowiada za ich dostarczenie w terminie bo ma taki przepis że nie odpowiada za przesyłkę w drodze ....no chamy!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX