Poczta Polska chce więcej zarabiać na handlu w internecie. Zainwestuje w to miliard złotych w dwa lata

Rafał Hirsch
Prezes Poczty Polskiej zapowiedział blisko miliard złotych inwestycji do 2019 roku. Spółka chce przede wszystkim zbudować nową centralną sortownię do obsługi handlu w internecie.

Plany Poczty Polskiej sugerują, że chce ona wejść na zupełnie nowy poziom oferowania swoich usług. Sortownie to serce biznesu pocztowego. Jeśli są stare i małe, wtedy na listy i paczki trzeba czekać długo. Odpowiednio duża, zautomatyzowana i dobrze zarządzana sortownia może zasadniczo poprawić okres oczekiwania na przesyłkę, a co za tym idzie jakość całej usługi pocztowej.

Warto w to inwestować, ponieważ ludzie coraz częściej kupują i sprzedają rzeczy przez internet. Rozwój e-commerce napędza ruch i zyski w biznesie pocztowym. 

Dobrze wyposażona sortownia kosztuje jednak bardzo dużo. Na przykład jeden sorter (czyli urządzenie, w które wyposażona jest sortownia) wraz z dostawą, instalacją i serwisem gwarancyjnym, który Poczta niedawno zamówiła do swojej placówki w Zabrzu kosztuje 50 milionów złotych. Ale maszyna, która tyle kosztuje potem obsługuje 12800 paczek na godzinę, czyli około 2 milionów przesyłek miesięcznie. 

Maszyna dla Zabrza będzie wyposażona w 134 ześlizgi proste oraz 24 pionowe. Sortownica przemieszczając automatycznie przesyłki odczyta adresy i skieruje paczki na odpowiedni ześlizg (kierunek) wykorzystując do tego m.in. automatyczne skanery. Brzmi nieźle.  

Natomiast nowa duża sortownia, nazywana przez Pocztę Centralnym Hubem Logistycznym ma powstać w okolicach Łodzi. Dokładna lokalizacja ma być wskazana w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zastrzega, że inwestycję Poczty koniecznie trzeba skoordynować z projektem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać gdzieś między Warszawą, a Łodzią. Prezes Poczty Przemysław Sypniewski nie wyklucza zresztą, że w przyszłości Poczta będzie dysponować flotą samolotów do obsługi przesyłek międzynarodowych.

Cały zaprezentowany w środę plan inwestycyjny Poczty Polskiej zakłada wydatek miliarda złotych do 2021 roku, ale blisko 900 mln PLN zostanie zainwestowanych już w 2018 i 2019, a największa część tej kwoty pójdzie właśnie na nową sortownię.

Przy okazji, na tej samej konferencji prezes Poczty powiedział, że spółka może mieć w tym roku niewielki zysk przy przychodach na poziomie 6 miliardów złotych.

Więcej o: