Ponad 19-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 oddany do ruchu

Od dziś kierowcy mogą już jeździć nowym, prawie 19,5-kilometrowy odcinkiem drogi ekspresowej S5 pomiędzy węzłem Korzeńsko a węzłem Krościna. To fragment dolnośląskiego odcinka ekspresówki, która łączy ze sobą Wrocław i Poznań.

Jak konkretyzuje w swoim komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do użytku przekazano dwa fragmenty trasy, pierwszy, od węzła Korzeńsko (bez węzła) o długości 14,9 km oraz, prawie 6 tygodni przed czasem, drugi o długości 4,3 km. Kolejny odcinek ma zostać oddany do ruchu w grudniu tego roku.

- Dzięki udostępnionemu dzisiaj do ruchu odcinkowi S5 kierowcy zyskają szybsze i bezpieczniejsze połączenie drogowe na trasie Wrocław - Poznań - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Nowe odcinki mają po dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach z możliwością ich poszerzenia o trzeci pas.

Dolnośląski odcinek S5, podzielony na potrzeby budowy na trzy zadania, ma mieć prawie 50 km długości. Obecnie trwają prace nad ukończeniem odcinków: Marcinowo do węzła Wrocław Północ (20 km); Krościna do wysokości miejscowości Marcinowo (13 km). Budowa dolnośląskiego odcinka S5 pochłonie ok. 1,9 mld zł. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską - wartość unijnego dofinansowania to ponad 911 mln zł.

Docelowo, w Polsce droga ekspresowa S5 będzie miała długość około 360 km i połączy kraj poprzez autostradę A8 na węźle Wrocław Północ z autostradą A1 na węźle Nowe Marzy w okolicy Grudziądza, umożliwi kierowcom szybki dojazd do autostrady A4 i S8.

Czytaj więcej: Stan budowy dróg w Polsce [MAPY]

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: