Bułgaria siedzi na bitcoinowym skarbie? Rząd zaprzecza

Bułgarskie służby specjalne ponad pół roku temu przejęły bitcoiny, które wystarczyłyby dziś na spłatę jednej piątej zadłużenia tego kraju - donoszą media. Rząd w Sofii zaprzecza tym rewelacjom.

Kilka dni temu serwis CoinDesk podał, że bułgarski rząd ma do dyspozycji ponad 3 miliardy dolarów. Miał być to efekt przeprowadzonej pod koniec maja akcji przejęcia ponad 200 tys. bitcoinów od zorganizowanej grupy przestępczej.

Przestępcy infekowali wirusami komputery swoich ofiar, przelewali środki z ich kont, a następnie zamieniali je na bitcoiny, by ukryć źródło pochodzenia skradzionych pieniędzy.

Pod koniec maja przechwycone bitcoiny warte były około 500 mln dolarów. Po ostatnich dynamicznych zwyżkach kryptowaluty suma ta urosła do przeszło 3 mld dol. To 18 proc. zadłużenia tego kraju. Wśród inwestorów pojawiły się obawy, że sprzedaż wszystkich bitcoinów wpłynęłaby na notowania kryptowaluty.

Oficjalnie jednak rząd bułgarski słowami prokuratora Ivana Gesheva zaprzecza, by był w posiadaniu takiej puli bitcoinów.

Bitcoin na amerykańskiej giełdzie

Tymczasem bitcoin się cywilizuje. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się bowiem rozpoczęcie notowań wirtualnej waluty na największej giełdzie opcji i kontraktów (instrumenty które określają cenę danego towaru, aktywa czy waluty w przyszłości) w USA. Handel kontraktami trzeba było zawiesić na dwie minuty już dwie godziny po jego rozpoczęciu. Powodem był dynamiczny wzrost notowań, który przekroczył dopuszczalny poziom 10 proc. Kilka godzin później kurs rósł o 20 proc., co spowodowało automatycznie wstrzymanie notowań na pięć minut.

Wbrew pozorom kryptowalutą handlowało niewielu traderów. Po 2,5 godz. notowań wolumen wyniósł zaledwie około 800 kontraktów. Po czterech wzrósł do 1500. Wielu uczestników rynku zastanawia się, czy wejść do gry.

Kurs bitcoina rośnie obecnie o 10 proc., do 16 561 dolarów. W kontrakcie futures wygasającym w styczniu drożeje o 16 proc. do 17920 dol. 

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]