"Prawa ręka" Gowina ministrem przedsiębiorczości i technologii. Kim jest Jadwiga Emilewicz?

Jadwiga Emilewicz stanie na czele nowo utworzonego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego.

W mediach Emilewicz nazywana jest często "człowiekiem Jarosława Gowina". Trudno się dziwić. Jej kariera polityczna związana jest ściśle z postacią założyciela Polski Razem oraz obecnego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Do Polski Razem Jadwiga Emilewicz przystąpiła jeszcze w 2013 roku, w tym samym roku została też prezesem związanej z partią fundacji Lepsza Polska.

Wrzesień 2017, wicepremier Jarosław Gowin i ówczesna podsekretarz stanu, dziś minister Jadwiga Emilewicz podczas zakonczenia Narodowego Kongresu NaukiWrzesień 2017, wicepremier Jarosław Gowin i ówczesna podsekretarz stanu, dziś minister Jadwiga Emilewicz podczas zakonczenia Narodowego Kongresu Nauki fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

W 2014 stanęła na czele małopolskich struktur Polski Razem, a następnie kandydowała bez powodzenia z jej listy do Parlamentu Europejskiego oraz (już z powodzeniem) z listy PiS do sejmiku małopolskiego.

W kwietniu 2015 roku Emilewicz została wiceprezesem Polski Razem, a w listopadzie tego samego roku objęła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. Po przekształceniu Polski Razem w Porozumienie, pozostała wiceprezesem ugrupowania.

Po fotel prezydenta Krakowa?

W październiku ub. roku wicepremier Jarosław Gowin poinformował, że Emilewicz będzie kandydatką Polski Razem w wyborach prezydenckich w Krakowie.

Ta deklaracja wywołała pewne zamieszenie wewnątrz koalicji. "Nie jest to kandydatura uzgodniona z PiS" - napisał  na Twitterze szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. "Tak też powiedziałem na konferencji, panie marszałku" - odpowiedział Gowin.

Jadwiga Emilewicz jest absolwentką Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz doktorantką na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.  Jest również wykładowcą w  w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie i pełni funkcję dyrektora Muzeum PRL-u w Nowej Hucie

Więcej o: