Masao Muraki, Hiroshi Torii i Tao Xu, analitycy Deutsche Banku w udostępnionym w piątek klientom banku raporcie, napisali, że w ciągu trzech tygodni 2018 roku wzrosła zależność pomiędzy ceną bitcoina a indeksem zmienności VIX powszechnie znanym jako "Fear Index" Wall Street. Określili to nawet, że "korelacja między bitcoinem a VIX wzrosła dramatycznie".
Sam indeks zmienności (Volatility Index - stąd skrót VIX) został wprowadzony przez Chicago Board Options Exchange (CBOE) i często nazywany jest indeksem strachu. Wynika to z częstotliwości jego wahań w okresach spadków na giełdzie. W swojej budowie indeks ma szacować oczekiwania rynku co do krótkoterminowej fluktuacji notowań indeksu S&P500, posługując się kwotowaniami opcji na ten indeks.
Masao Muraki wielokrotnie już podkreślał zagrożenia płynące z rozwoju rynku kryptowalut. W swoim wcześniejszym raporcie z grudnia 2017 roku, cytował raport Nikkei, w którym wskazywał, że 40 proc. wszystkich obrotów bitcoinem w okresie od października do listopada ubiegłego roku przeprowadzonych było w jenach. Inwestorzy z Japonii opanowali handel tą walutą, po tym jak chińscy regulatorzy zaczęli zakazywać funkcjonowania giełd kryptowalut.
Obecnie indeks VIX mierzący zmienność rynku zbliża się do rekordowo niskiego poziomu, co zachęca inwestorów do ryzykownych zachowań. Zdaniem Deutsche Banku pogoń za zyskiem na inwestycjach podwyższonego ryzyka przekłada się wzrosty cen kryptowalut.
Dział Private Wealth Management Goldman Sachs w 108-stronicowej notatce zatytułowanej "(Un) Steady as She Goes", będącej roczną prognozą wysyłaną do prywatnych klientów firmy, stwierdza, że merytoryczny wzrost wycen kryptowalut "przesunął się poza poziom bańki". Najbardziej widać to poprzez wzrosty cen firm, które deklarują jakiekolwiek związki z technologią blockchain lub kryptowalutami.
Nieznane wcześniej spółki przenosząc się na blockchain i kryptowaluty wygenerowały duże wzrosty swoich wycen, np. The Crypto Company i LongBlockchain Corp.
The Crypto Company wcześniej zajmowała się sprzedażą biustonoszy. Od 27 września do 18 grudnia 2017 roku wycena akcji tej spółki wzrosła o 17 324 proc. Long Blockchain (LBCC), wcześniej znana jako Long Island IceTea Corp., po ogłoszeniu pod koniec 2017 roku zainteresowania technologią blockchain także odnotowała znaczące wzrosty cen swoich akcji.
Goldman wskazuje, że w dłuższej perspektywie kryptowaluty nie utrzymają swojej aktualnej wartości.
W raporcie analitycy Goldman Sachs stwierdzili, że jeśli kryptowaluty miałyby upaść, to wydarzenie to nie wywarłoby dużego wpływu na gospodarkę w szerokim jej rozumieniu czy też na rynki finansowe. Zaś samo ewentualne załamanie się bitcoina nie powinno mieć według autorów raportu poważnego skutku dla gospodarki w skali globalnej lub rynków finansowych.