Jak wybierać najlepsze lokaty?

Każdy bank ma nieco inną ofertę depozytową, czyli lokaty i inne produkty oszczędnościowe. Wybór należy do klienta. Niestety, często pośpiech i wygoda są dla nas ważniejsze niż realne zyski. Jak wybierać zawsze najlepsze oferty? W kwestii lokat, bycie wybrednym klientem zdecydowanie popłaca.

Od wielu miesięcy jesteśmy w tzw. środowisku niskich stóp procentowych. Oznacza to, że kredyty w bankach są bardzo tanie, ale za to depozyty są nisko oprocentowane. Taka sytuacja może trwać jeszcze przez kolejnych kilka lub nawet kilkanaście miesięcy – a to nie jest dobra informacja dla oszczędzających. Żeby znaleźć najlepsze lokaty, musimy dobrze przeanalizować rynek ofert bankowych i policzyć, co nam się najbardziej opłaca. Nagroda za ten trud jest bardzo wymierna: wyższe oprocentowanie i dodatkowe premie to nasz czysty zysk.

Dlaczego warto szukać najlepszych lokat?

W krótkim terminie zwracamy mniejszą uwagę na oprocentowanie, bo wydaje nam się, że jeden punkt procentowy więcej na 3-miesięcznej lokacie nie robi tak naprawdę żadnej różnicy. Żeby odwrócić to myślenie, trzeba spojrzeć na swoje oszczędności długoterminowo. W końcu chodzi o budowanie majątku, czyli powiększanie swojego kapitału z każdym rokiem.

Jeśli kapitał pracuje np. przez 10 lat, a w każdym roku mamy inne lokaty, to zależy nam na tym, aby średnie oprocentowanie było jak najwyższe. W tym celu musimy za każdym razem starać się wybrać jak najlepszy depozyt - tylko w ten sposób wynik długoterminowy będzie wysoki.

Jak to zrobić? Trzymać się kilku prostych zasad.

1. Nie ograniczaj się tylko do swojego banku

Bardzo często wygoda wygrywa z chęcią zysków i zdajemy się na ofertę, którą dostaniemy w naszym głównym banku. Jednak dzisiaj to tylko pozorna wygoda, bo wiele produktów bankowych możemy bardzo łatwo założyć przez internet i nie zajmie nam to więcej niż kilka minut. W przypadku depozytów, powinniśmy dokładnie przejrzeć całą ofertę bankową, zanim podejmiemy finalną decyzję. Tylko tak znajdziemy faktycznie najlepsze lokaty, a nie te, które po prostu podsuwa nam nasz bank. Szukaj aktywnie ofert!

2. Porównuj, licz, analizuj

Oprócz stron banków, klienci mają do dyspozycji różne zestawienia, porównywarki, tabele i wiele stron internetowych, gdzie publikowane są analizy ofert. Oferta sektora bankowego jest bardzo szeroka, więc tak naprawdę to właśnie selekcja jest kluczowa.

Warto nie ograniczać się tylko do stron banków i porównywarek finansowych, w szczególności gdy widzimy oznaczenie, że rankingi są sponsorowane. Dużo lepszym miejscem poszukiwania lokat mogą okazać się specjalistyczne strony internetowe zajmujące się tematyką oszczędzania lub blogi finansowe, analizujące różne promocje.

3. Premia znacząco zwiększa wynik

Od kilku lat banki wspierają zakładanie nowych kont dodatkowymi premiami gotówkowymi. Czasem zdarzają się też sytuacje, że takie premie dodawane są również do lokat. To oferty, które warto bardzo dokładnie przeanalizować, bo po dodaniu odsetek z oprocentowanie i premii, w większości przypadków okazuje się, że premia gotówkowa znacząco zwiększyła wynik lokaty.

Przykładowo, lokata może mieć 2 proc. oprocentowania nominalnego, ale dodatkowe 100 zł za założenie depozytu. Tym samym, może być dużo bardziej atrakcyjna niż np. oferta z 2,5 proc. na lokacie, ale już bez premii. Wystarczy policzyć ile finalnie na końcu będziemy mieć pieniędzy na koncie – konkretne liczby wskażą nam najlepsze lokaty, a niekoniecznie oprocentowanie nominalne.

4. Planuj z wyprzedzeniem

Żeby korzystać z najlepszych lokat na rynku, przyda się też dobry kalendarz. Powinniśmy w nim zanotować kiedy wypada zapadalność naszej lokaty, żeby móc kolejnego dnia po wypłacie środków móc już ulokować pieniądze gdzie indziej. W kalendarzu można też wynotować dokładnie daty określające harmonogram promocji, gdy korzystamy z depozytów objętych dodatkowymi warunkami.

Nikt lepiej nie dopilnuje, aby nasz kapitał cały czas efektywnie pracował, niż my sami.

5. Częste zmiany to częsta kapitalizacja

Co do zasady, im częściej następuje kapitalizacja odsetek, tym lepiej. Odsetki szybciej wypłacone powiększają kapitał, który później będzie pracował na kolejne odsetki. W ten sposób wybieramy konta oszczędnościowe i ta zasada działa też dobrze przy lokatach. Z reguły promocjami objęte są lokaty na 3 bądź 6 miesięcy, więc lepiej zarobimy zakładając kilka lokat rocznie i przerzucając środki niż deponując wszystkie pieniądze na jednym 12-miesięcznym depozycie. 

Częste zmiany lokat to więcej pracy po stornie klienta, ale i większe zyski. Naszym kosztem jest tak naprawdę czas i zaangażowanie.

Trwa promocja w Toyota Banku!

Do końca lutego trwa akcja specjalna w Toyota Banku! Bank w swojej ofercie depozytowej ma 2 produkty z dodatkowymi premiami gotówkowymi dla Klientów.

Pierwszy produkt to Lokata Sprint, którą można założyć na 180 dni z minimalną wpłatą 3 tys. zł i maksymalną 18 tys. zł. Jest oprocentowania na poziomie 2.5 proc. w skali roku. Takich lokat możemy założyć aż 10, co pozwala realnie ulokować aż 180 tys. zł.

Drugi depozyt to Lokata Plus. Można ją założyć na 9 miesięcy i jest oprocentowana na poziomie 2 proc. Minimalna kwota depozytu to 5 tys. zł. Ten produkt nie ma ona kwoty maksymalnej i możemy założyć tyle lokat, ile aktualnie potrzebujemy.

Za skorzystanie z obydwu produktów każdy nowy klient otrzyma 140 zł premii, a obecny klient banku 70 zł.

Warto sprawdzić dokładnie Kalkulator Korzyści i obliczyć jaki realnie zysk otrzymamy za założenie obu produktów na wybrane przez siebie kwoty pieniężne. Symulacja policzy oprocentowanie nominalne depozytów wraz z bonusem finansowym.

Każdy uczestnik promocji może dodatkowo otrzymać 50 zł za każde skuteczne polecenie oferty znajomym, którzy także zechcą skorzystać z oferty banku i będą nowymi klientami. 

Więcej o: