Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Dokument określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji tej inwestycji oraz towarzyszącej jej infrastruktury.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, specustawa w szczególności określa m.in. zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach. Reguluje także umocowanie pełnomocnika rządu ds. CPK oraz zasady działania Spółki Celowej, która zostanie utworzona przez Skarb Państwa w celu zapewnienia przygotowania i realizacji programu realizacji inwestycji budowy CPK.

Ponadto specustawa zawiera także dokładne regulacje dotyczące wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycji na rzecz Skarbu Państwa. Te grunty zostaną określone w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji - ta jeszcze nie jest ostateczna. W tym momencie wygasną także wszelkie użytkowania wieczyste, umowy dzierżawy, najmu itd. Ustawa określa także zasady ustalania wysokości odszkodowań dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości pod CPK.

Centralny Port Komunikacyjny w 2027 r. 

Przypomnijmy, że Centralny Port Komunikacyjny ma być gotowy do końca 2027 r. Jego budowa ma trwać 8 lat. Początkowo port ma obsługiwać ok. 45-50 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 mln.

Wiadomo, że CPK ma powstać w gminach Baranów, Teresin i Wiskitki, czyli w okolicach autostrady A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą, ok. 40 km od stolicy. W tym momencie teren przeznaczony pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego ma ponad 66 km kwadratowych. Jednak decyzja lokalizacyjna, czyli wskazanie ostatecznej lokalizacji CPK, zapadnie dopiero w 2020 r., m.in. po konsultacjach z mieszkańcami. Wówczas też grunty stają się własnością Skarbu Państwa. Na 17 czerwca zaplanowane jest w Gminie Baranów referendum ws. CPK.

Powstanie też Airport City

Oprócz Centralnego Portu Komunikacyjnego, rząd planuje również budowę Airport City - tak, aby pracownicy CPK mogli dojechać do pracy w maksymalnie 30 minut. W mieście może zamieszkać nawet 50 tys. osób.

CPK zmieni komunikacyjną mapę Polski

Plan budowy CPK zakłada także silny rozwój sieci drogowej i kolejowej. Podróż pociągiem z największych miast w Polsce ma trwać maksymalnie 2,5 godziny zaraz po starcie portu, a docelowo do 2 godzin. Wyjątkiem jest tu Szczecin, gdzie ważniejszą rolę mogą odgrywać połączenia lotnicze z CPK.

Mapa połączeń kolejowych prowadzących do CPKMapa połączeń kolejowych prowadzących do CPK Za Michał Wrzosek/Twitter

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (680)
Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym
Zaloguj się
 • preczzglupota

  Oceniono 133 razy 109

  To bedzie mis na miare naszych, pislamskich mozliwosci. Niczym nieustraszony ORP Gawron z Gdyni, filii Radomia

 • seboc

  Oceniono 98 razy 86

  Dyrekcja powstanie, spolka, zarzad i to wszystko.
  Mamy juz spolke od elektrowni jadrowych, dziala agencja kosmiczna. Dlaczego wiec nie moze dzialac w Bolandzie spolka od superlotniska?

 • kataryniarski

  Oceniono 103 razy 85

  A co miał nie podpisać! On nie ma takiej funkcji...

  No to szykuje się największy wałek pisuarów w XXI wieku, SKOK, AG i GetBack przy tym to krótkie miki, niczym Kaczyński przy sr... psie!

 • wpac

  Oceniono 69 razy 57

  Będzie jak z trzema milionami mieszkań. Swoi zarobią na sprzedaży ziemi, projektach i paru dziurach w ziemi. A lotnisko i tak nie powstanie.

 • czytakczynie12

  Oceniono 63 razy 53

  Szkoda gadać. Gigantyczne budowle, a potem wiatr po pustych halach będzie hulał. PiS nie potrafi budować. Jest za to mistrzem destrukcji. Zaczęli swoje rządy od zniszczenia stadniny koni w Janowie, Puszcza poszatkowana.... Smutny obraz zniszczenia zostawia za sobą podła zmiana. Co będzie z Okęciem?.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX