Orange Finanse będą żyć tylko do końca roku. mBank i Orange likwidują wspólną markę

Spółki Orange i mBank oficjalnie poinformowały o zakończeniu projektu Orange Finanse z dniem 31 grudnia 2018 roku. O tej decyzji spekulowało się od około miesiąca.

Co dalej z klientami Orange Finanse?

Aktualnie z Orange Finanse korzysta ponad 430 tysięcy klientów. Jak informują mBank i Orange, ci klienci nadal będą mogli korzystać ze swoich kont i wszystkich usług, w tym np. aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej. Po prostu nie będą już korzystać z bankowości Orange Finanse, tylko z platform mBanku.

Zresztą Orange Finanse to marka, a "pod spodem" i tak formalnie to mBank dostarcza usługi bankowe - prowadzi konta, depozyty itd. Nie będzie więc żadnego przenoszenia kont, nie ma się co obawiać zmian numerów rachunku.

O etapach zmian klienci będą informowani później, z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zakończenie współpracy pomiędzy firmami nie wpłynie w żaden sposób na możliwość korzystania z rachunku w Orange Finanse poprzez aplikację mobilną i bankowość internetową. Wszystkie dotychczasowe funkcje pozostają bez zmian. Docelowo rachunki, depozyty i kredyty aktywnych klientów zostaną przeniesione na główną platformę bankowości elektronicznej i mobilnej mBanku

- zapewniają mBank i Orange.

Rozstanie z klasą

Marka Orange Finanse ruszyła w październiku 2014 r., nieco na fali trendu współpracy banków z firmami telekomunikacyjnymi - kilka miesięcy wcześniej powstały T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank, a Invest-Bank zmienił się w Plus Bank, zaczynając jednocześnie mocną współpracę z Polkomtelem (operatorem sieci Plus) czy Cyfrowym Polsatem. We wszystkich przypadkach plany były bardzo ambitne, oferty telekomów i banków miały się przenikać, spółki miały nawzajem korzystać ze swoich milionowych baz klientów. Ostatecznie żaden projekt nie wyrósł na bankowego giganta. 

Mniej lub bardziej oficjalnie mówiło się o tym, że wyniki sprzedażowe Orange Finanse nie są satysfakcjonujące dla obu stron, a dane wskazywały, że konta w Orange Finanse niekoniecznie były rachunkami "pierwszego wyboru".

Ale w oficjalnym komunikacie prasowym o żadnym rozczarowaniu nie ma mowy. Orange podkreśla, że dzięki współpracy z mBankiem "zdobył bogate doświadczenie w obszarze finansów i usług płatniczych". Telekom poinformował także, że usługi finansowe nadal będą dla spółki stanowiły "ważny element strategii" i "szansę rozwoju". Być może więc w przyszłości doczekamy się w Polsce Orange Banku. Taka instytucja - w pełni mobilna - ruszyła już we Francji w listopadzie ubiegłego roku.

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: