PiS tworzy Fundusz Dróg Samorządowych. Zasilą go m. in. Lasy Państwowe

Robert Kędzierski
Już we wrześniu ma zostać powołany Fundusz Dróg Samorządowych, z którego będą finansowane drogi lokalne. To jeden z elementów "piątki Morawieckiego". Wiadomo już, skąd rząd chce wziąć pieniądze.

Fundusz Dróg Samorządowych powstanie jeszcze we wrześniu. Odpowiedni projekt ustawy jest już gotowy, wiadomo też skąd rząd chce wziąć pieniądze na realizację jednego z punktów "piątki Morawieckiego"  - donosi "Gazeta Polska Codziennie". 

Większość środków - 1,4 mld zł rocznie - będzie przekazywał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 500 mln zł ma wpłacać Ministerstwo Obrony Narodowej. 400 mln zł przekazać mają Lasy Państwowe. 

Ponadto "spółki wpłacą 7,5 proc. od zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Leśnicy protestują

Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej protestuje przeciwko włączeniu LP w finansowanie Funduszu Dróg Samorządowych w tak dużym stopniu. Wpłata 400 mln zł rocznie "grozi LP zapaścią finansową oraz nierealizowaniem nałożonych na nie zadań" - twierdzą związkowcy. 

Powołanie Funduszu to realizacja jednej z obietnic złożonych przez premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas kwietniowej  konwencji PiS oraz Zjednoczonej Prawicy
premier zapewnił, że na naprawę i budowę dróg lokalnych rząd zamierza przeznaczyć co najmniej 5 mld. Morawiecki podkreślił jednocześnie, że tylko w tym roku będzie to ok. 1,5 miliarda złotych.

Czytaj też: Opłata paliwowa przyjęta. Czy to oznacza wzrost cen na stacjach?

Nowy podatek

Środki, które trafią do Funduszu Dróg Samorządowych będą pochodzić w dużej mierze z tzw. "opłaty drogowej" nałożonej na kierowców pośrednio. Płacić muszą ją bowiem producenci i importerzy paliw i gazu. Stawka ustanowiona przez rząd wynosi 200 zł za 1000 litrów benzyny i oleju napędowego. Druga część nowej daniny trafi do Krajowego Funduszu Drogowego.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: