PiS tworzy Fundusz Dróg Samorządowych. Zasilą go m. in. Lasy Państwowe

Robert Kędzierski
Już we wrześniu ma zostać powołany Fundusz Dróg Samorządowych, z którego będą finansowane drogi lokalne. To jeden z elementów "piątki Morawieckiego". Wiadomo już, skąd rząd chce wziąć pieniądze.

Fundusz Dróg Samorządowych powstanie jeszcze we wrześniu. Odpowiedni projekt ustawy jest już gotowy, wiadomo też skąd rząd chce wziąć pieniądze na realizację jednego z punktów "piątki Morawieckiego"  - donosi "Gazeta Polska Codziennie". 

Większość środków - 1,4 mld zł rocznie - będzie przekazywał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 500 mln zł ma wpłacać Ministerstwo Obrony Narodowej. 400 mln zł przekazać mają Lasy Państwowe. 

Ponadto "spółki wpłacą 7,5 proc. od zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Leśnicy protestują

Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej protestuje przeciwko włączeniu LP w finansowanie Funduszu Dróg Samorządowych w tak dużym stopniu. Wpłata 400 mln zł rocznie "grozi LP zapaścią finansową oraz nierealizowaniem nałożonych na nie zadań" - twierdzą związkowcy. 

Powołanie Funduszu to realizacja jednej z obietnic złożonych przez premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas kwietniowej  konwencji PiS oraz Zjednoczonej Prawicy
premier zapewnił, że na naprawę i budowę dróg lokalnych rząd zamierza przeznaczyć co najmniej 5 mld. Morawiecki podkreślił jednocześnie, że tylko w tym roku będzie to ok. 1,5 miliarda złotych.

Czytaj też: Opłata paliwowa przyjęta. Czy to oznacza wzrost cen na stacjach?

Nowy podatek

Środki, które trafią do Funduszu Dróg Samorządowych będą pochodzić w dużej mierze z tzw. "opłaty drogowej" nałożonej na kierowców pośrednio. Płacić muszą ją bowiem producenci i importerzy paliw i gazu. Stawka ustanowiona przez rząd wynosi 200 zł za 1000 litrów benzyny i oleju napędowego. Druga część nowej daniny trafi do Krajowego Funduszu Drogowego.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (22)
PiS tworzy Fundusz Dróg Samorządowych. Zasilą go z MON, Lasy Państwowe i spółki
Zaloguj się
 • papa_kilo

  Oceniono 7 razy 5

  O, jeszcze jedno koryto dla PiSSowskich nieudaczników

 • dublet

  Oceniono 9 razy 5

  Następnych kilkaset misiewiczów umieści się w funduszu z pensyjką kilkadziesiąt tysi! Trwa grabież Polski największa od tysiąca lat!

 • remo29

  Oceniono 10 razy 4

  Fundusz Wsparcia Misiewiczów.

 • mt60

  Oceniono 6 razy 4

  ale NFOŚiGW jest od inwestycji związanych z ochroną środowiska - dróg nie ma w ustawie, efekt ekologiczny po budowie drogi jest jaki? widać tempo w szukaniu kasy bo już na wszystko brakuje a jest jeszcze dyscyplina finansów publicznych i różne inne paragrafy, myślę że ktoś za to odpowie a co na to NIK

 • byrcyn11

  Oceniono 5 razy 3

  Najbardziej się ciesze, że Lasom Państwowym otworzyły się oczy ;) Tak panowie Gajowi - to dojna zmiana !

 • zgred151

  Oceniono 7 razy 3

  Bedzie na premie dla zasluzonych czlonkow wiadomej sekty

 • uutek

  Oceniono 2 razy 2

  A po ch... nowy fundusz celowy tworzyć????? Środki na dofinansowanie budowy i remontów dróg gminnych można zapisać po prostu w budżecie!

 • ewulka987

  Oceniono 6 razy 2

  I znowu PiS-mafia czy dla innych PiS+kasta oszukuje by zdobyc głosy wsi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX