Premier komentuje awans Polski do gospodarczej ekstraklasy

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że to dzięki przedsiębiorcom i pracownikom Polska znalazła się w grupie krajów rozwiniętych. Cieszę się, że agencja FTSE Russell - doceniła Polskę - podkreślił szef rządu.

Premier Morawiecki zaznaczył, że rozwój sektora związanego z produktami o wysokich marżach jest najważniejszym elementem rozwoju od strony przedsiębiorców.

Czytaj też: Polska w grupie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata

Dziś Polska oficjalnie dołącza do grona krajów rozwiniętych według klasyfikacji FTSE Russell. Decyzja została ogłoszona rok temu, teraz wchodzi w życie. Od dziś jesteśmy w tej samej grupie co USA, Japonia czy Niemcy.

Uroczystość przyjęcia nas do  elitarnego grona odbyła się dziś na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele polskiej giełdy i biznesu.

Polska to pierwszy rynek z Europy Środkowo-Wschodniej, który wejdzie do grona państw rozwiniętych. Na listę obserwacyjną FTSE Russell, Polska trafiła 7 lat temu.

O reklasyfikacji decydują: otoczenie regulacji norm i przepisów, w jakich działa biznes, infrastruktura czy jakość rynku kapitałowego.

Więcej o: